Amber Smith bátran ír a traumáról, ami felszabdal egy lányt

A borítón egy lány ül. Lábát a medence vizébe mártja, hajába belekap a szél; a vízfelszín kusza fodrai egybefolynak a csillagos éggel. A kép sekélyes és vonzó: szinte halljuk a hullámok lusta csapásait – és ha nem akarjuk, hát nem kell elgondolkoznunk azon, hogy vajon mit rejt a mély. Az Amilyen akkor voltam (olvas bele) egy traumatikus esemény következményeiről számol be kérlelhetetlen egyenességgel. Amber Smith könyve őszintén ír traumáról, hallgatásról és küzdelemről, azonban nem tudja a szereplőit ezen túlmutató, többdimenziós karakterekként kezelni.

amber smith
Amilyen akkor voltam
Ford. Kéri Andrea, Magnólia, 2024, 368 oldal
-

Trauma, erőszak, társadalmi igazságosság

A 2016-ban megjelent, és Kéri Andrea nagyszerű fordításában most már magyarul is olvasható Amilyen akkor voltam azonnali elismerést hozott az elsőkönyves Amber Smith-nek. Smith egy esszében írta meg, hogy mindig vonzották a nehéz témák, ami tetten érhető a későbbi munkáinál is: az Amilyen akkor voltam után megjelent könyvei gyászról, abúzusról,

valamint a transz közösség nehézségeiről beszélnek.

Miközben Smith az új regényeivel volt elfoglalva, a TikTokon felfutott Amilyen akkor voltam világszenzációvá vált. Ennek a fordulatnak köszönhető, hogy nyolc év után végre magyarul is megjelent. Valamint, hogy múlt ősszel megjelent a könyv várva várt folytatása, Amilyen most vagyok címmel – utóbbi a Könyvhétre érkezik itthon.

Ami kimondhatatlan

A könyv másodpercekkel azután kezdődik, hogy a tizenhárom éves Edent megerőszakolja a bátyja legjobb barátja, Kevin. Egy rémálom közepébe csöppenünk: mintha még hallanánk az ajtó csukódását és a kislány rémült nyöszörgését. Éjszaka van, és a legrosszabb megtörtént; nincs mit tenni és nincs hova menni.

Aztán reggel lesz, Eden anyja lép a szobába. Egy pillanatra elhisszük, hogy megjött a segítség. De az anya csak beszél, Eden pedig ül az ágyán, csendben. „Elég sok filmet láttam már ahhoz, hogy tudjam, el kell mondani” – gondolja, velünk együtt.

De hallgat.

És ezzel megszületik a könyv központi feszültsége: Eden magára marad egy szörnyű titokkal, és képtelen szabadulni. Ez a fojtogató némaság egyre mélyebbre löki, hiába kapaszkodik először a láthatatlanságba, később pedig az önmagából való kiszakadás mámorába. Ahogy múlnak a hónapok, elveszti barátait, majd szerelmét – és minél távolabb hiszi magát attól a lánytól, aki némán feküdt az őt megerőszakoló fiú alatt,

annál közelebb jár a teljes összeomláshoz.

Amber Smith lenyűgöző pontossággal írja le a trauma okozta mély sebeket: ír a szűnni nem akaró fájdalomról, az érintéstől való félelemről, valamint a kínzó kétségbeesésről, magányról és gyűlöletről. A könyv talán legszívbeszorítóbb mondatában Eden felteszi a kérdést: „Miért érzem úgy – jó ég, már a beismeréstől is a hányinger kerülget –, hogy az egyetlen ember a világon, aki ismer – igazán, őszintén ismer –, az Kevin? (…) Ő az egyetlen, aki tudja az igazságot. Nemcsak arról, ami történt, hanem rólam, arról, hogy ki és mi vagyok valójában”.

Hiányzó karakterek

Ugyanakkor a könyvből hiányzik a trauma bemutatásán túlmutató megformáltság. Bármilyen alapossággal is festi meg Smith Eden érzéseit, az őt ért traumán kívül nem sokat tudunk meg róla. Nem látjuk a lányt, ahogy nem látjuk a barátait és a családját sem.

A trauma ott mélyül el, amikor anyáddal sem tudsz beszélni arról, mi történt veled – Olvass bele Amber Smith regényébe!
A trauma ott mélyül el, amikor anyáddal sem tudsz beszélni arról, mi történt veled – Olvass bele Amber Smith regényébe!

Amber Smith provokatív bemutatkozó regénye feltárja az egyik legsúlyosabb trauma által ejtett mély sebeket, és megmutatja egy fiatal lány erejét. Olvass bele!

Tovább olvasok

Hasonló a helyzet a helyszínnel is: a történet egy külvárosban játszódik, de ennek semmi nem ad mélységet. Van ugyan néhány elejtett utalás a környék gyilkos normalitására, de ez szinte lustaságként hat; mintha Smith abban reménykedne, hogy ha pár mondattal megidézi az Amerika külvárosairól megírt szörnyűségeket – az egyforma családi házak végtelen sorait, a mozdulatlan délutánokat, a magányt és a látszat fenntartásának nyomását –,

neki már nem kell leírásokkal bajlódnia.

Persze felmerülhet a magyarázat, hogy ez a vázlatosság szándékolt, és a főszereplő lelkivilágát tükrözi. Hiszen tudjuk, hogy Eden képtelen a saját testére nézni: mikor egy fiú bókolni próbál, Eden félbeszakítja: „Bármit gondol rólam, nem vagyok az. És bármit gondol a testemről, az sem igaz”.

Azonban kétlem, hogy erről lenne szó. Sokkal valószínűbb, hogy az Amilyen akkor voltam egy, a szexuális erőszak következményeit bátran feltáró regény, aminek bizony vannak hibái. A karaktereiből és leírásaiból sokszor hiányzik a mélység – ez azonban nem vesz el abból, hogy a könyv egy nagyon nehéz, tabukkal terhelt témáról ír figyelemre méltó pontossággal és mély együttérzéssel.

Kapcsolódó cikkek
...
Panodyssey

Deres Kornélia: Irodalom és abúzus

Kérdésem az, hogy miért nincs a hazai irodalomi közegnek egészséges önvédelmi képessége? Hogy lehet az, hogy valaki, akinek az erőszakos viselkedéséről tömegek tudnak, gond nélkül menetel előre, sőt, mintha egyenesen pozitív kapcsolat volna az agresszió és a szakmai siker között?

...
Podcast

BORDA RÉKA: Minden második ismerősöm abúzus túlélője

A podcastban az Égig érő csalán írójával, Borda Rékával beszélgettünk a családi történetek feldolgozásáról, egy nyúlról és egy sérült generációról, amely azt akarja, hogy meghallják.

...
Kritika

Péterfy Bori túlélőként meséli el, mennyi titkot és abúzust rejt el négy fal

Péterfy-Novák Éva 2019-ben megjelent regényéből, az Apád előtt ne vetkőzzből Tasnádi István rendezett színdarabot: a négy fal nem egy biztonságos teret, hanem a titkok, az elnyomások, a visszaélések és az abúzus világát hozzák létre. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Beleolvasó

Mihez kezd egy elkeseredett férfi egy szakítás és egy felmondás után? Olvass bele Arnaud Dudek regényébe [MARGÓ KÖNYVEK]

A francia Arnaud Dudek Légy észnél című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Főhőse Martin, akinek az élete egyik napról a másikra omlik össze: szakítás, felmondás. Aztán előkerül egy kalapács. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

Természetesen olvasok
...
Zöld

3 új könyv az egészséges étrendről májusban, ha szakítanál az extrém diétákkal

...
Zöld

Peter Wohlleben új könyvében megtanít beszélni a fák és az erdő nyelvén – Olvass bele!

...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel