5 Hemingway-kötet a júliusi Nincs időm olvasni kihívásra

5 Hemingway-kötet a júliusi Nincs időm olvasni kihívásra

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Júliusban Hemingway egyik könyvét kell elolvasni. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Az öreg halász és a tenger. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan Hemingway-kötetet, amit érdemes elolvasni. 

Forgách Kinga | 2020. július 01. |

Akiért a harang szól

Ernest Hemingway
Akiért a harang szól
Európa Könyvkiadó, 1983
Ernest Hemingway: Búcsú a fegyverektől-Akiért a harang szól

Hemingway a spanyol polgárháborúban szerzett tapasztalatait foglalta bele az Akiért a harang szól című regényébe, amely 1940-ben jelent meg (az író az Észak-amerikai Újságíró Szövetség tudósítója volt a polgárhábotú alatt). A Sierra de Guadarrama hegyei között játszódó történetben így a kitalált karakterek mellett szerepelnek valós személyekről mintázott szereplők is. A cselekmény négy nap és három éjszaka eseményeit meséli el, főhőse Robert Jordan, aki a Nemzetközi Brigádok tagjaként harcol Franco csapatai ellen. Mivel tapasztalt dinamitkezelő, azzal bízzák meg, hogy robbantson fel egy hidat. A szerelem azonban közbeszól és megbonyolítja a küldetés végrehajtását. Az Akiért a harang szólt Hemingway egyik legjobb könyvének tartják. Megjelenése után félmillió példányban kelt el és a Pulitzer-díjra is jelölték.

Egyszer Hemingway is karanténba vonult, vele volt a felesége és a szeretője is - Könyves magazin

F. Scott Fitzgerald a spanyolnátha idején egy kisebb raklapnyi alkohollal vonult karanténba - a baj csak az, hogy az erről szóló levél egy paródia. Az viszont igaz, hogy Hemingway annak idején a feleségével, a gyerekével, a gyereke dajkájával és a szeretőjével szeparálta el magát a külvilágtól.

Búcsú a fegyverektől

Ernest Hemingway
Búcsú a fegyverektől
21. Század Kiadó, 2020, 
Ernest Hemingway: Búcsú a fegyverektől

Az ismertséget és elismertséget a Búcsú a fegyverektől című önéletrajzi ihletésű regény hozta meg Hemingway számára. Az első világháborús történet Olaszországban és Svájcban játszódik, főhőse Frederic Henry, egy amerikai önkéntes, aki tisztként szolgál az olasz hadseregben. Az olasz-osztrák fronton ismeri meg Catherine Barkley-t, egy skót önkéntes ápolónőt, akinek udvarolni is kezd, de megsebesül, még mielőtt komolyabbra fordulhatna a dolog. Mire vissza tud térni a frontra, kiderül, hogy Catherine teherbe esett. Hiába van már mindenkinek elege a háborúból, a támadások nem érnek véget, majd nem marad más út a pár számára, mint a menekülés. A történetből több film is készült, magyarul Örkény István fordításában jelent meg. Arról, hogy Hemingway hány befejezést írt a könyvnek, ebben a cikkben írtunk bővebben.

Így udvarol a frissen érettségizett Hemingway - Könyves magazin

(Forrás: JFK Library) Ernest Hemingway középiskolás évei épp olyan átlagosak voltak, mint bármely sablonos amerikai tinifilm. A Tabula nevű iskolai újságnál dolgozott, ahol megakadt a szeme a zenei szerkesztőn. A lányt Frances Elizabeth Coatesnak hívták, és bár eljutottak a randevúig, nem vele képzelte el az életét; talált egy komoly fiút, akivel el is jegyezték egymást.

A Kilimandzsáró hava

Ernest Hemingway
A Kilimandzsáró hava
Könyvmolyképző, 2008, 256 oldal
Ernest Hemingway: A Kilimandzsáró hava

Ernest Hemingway 1933-ban Mombaszában, majd Kenyában és Tanzániában is látogatást tett, ahol különböző vadászkalandokban is része volt. Több más írása mellett A Kilimandzsáró hava című kötetét is afrikai utazásai inspirálták. A válogatás címadó darabja Hemingway legismertebb, legkülönösebb hangulatú novellája, amit maga az író is egyik legjobb írásának tartott. A könyvből nagy sikerű film is készült, Gregory Peckkel a főszerepben. A történet főhőse Henry, a híres író, aki Afrika egyik elhagyatott vidékén járva megsebesül. Csak felesége és helyi kísérője van vele, autójuk lerobbant, a segítség kétséges. A férfi lába már üszkösödik. Még néhány nap, és orvosi ellátás nélkül biztosan nem éli túl a kalandot. Míg a betegszállító repülőgépre várnak, a kétségbeesését whiskeybe fojtó író emlékezetében leperegnek életének legfontosabb eseményei. A halál közelségében megérti a leopárd titkát: miért is fekszik több ezer méter magasban, megfagyva a Kilimandzsáró tetején.

Orosz, francia és amerikai is akad Hemingway kedvenc írói között - Könyves magazin

Tizenhat könyvet tartalmaz az a lista, melyet Hemingway 1934-ben állított össze egy fiatal rajongójának. Flaubert, Stendhal és Dosztojevszkij is helyet kapott az író kedvencei között. Egy 22 éves fiatalember, Arnold Samuelson 1934 tavaszán csak azért indult útnak Floridába, hogy találkozzon példaképével, Ernest Hemingway-jel.

A folyón át a fák közé

Ernest Hemingway
A folyón át a fák közé
Európa Könyvkiadó, 1989
Ernest Hemingway: A folyón át a fák közé - Második kiadás

Az élettől való búcsúról szól Hemingway 1950-ben megjelent regénye, A folyón át a fák közé, amelynek főhőse Richard Cantwell, az Egyesült Államok hadseregének ötvenéves gyalogos ezredese. A megfáradt katona visszaemlékezik életére, leltárba veszi, összegzi a döntéseit, a sorsát. Az emlékei keverednek az álmaival és a jelenével, közben pedig előkerül a háború, a vadászat, a szerelem és a nosztalgia témája is. Az ezredes autóval Velencébe utazik, hogy találkozhasson szerelmével, aztán csónakon, vadvizeken kacsavadászatra indul. Közben számba veszi, hogy mi minden változott meg a világban fiatalkora óta, és szembenéz a közeledő elmúlással is.

Az interneten kutathatók a feljegyzések Hemingway gyermekkoráról - Könyves magazin

A bostoni John. F. Kennedy Elnöki Könyvtár vasárnaptól elérhetővé teszi az interneten a világhírű író, Ernest Hemingway gyermekkoráról készült feljegyzéseket, fotókat, leveleket, amelyek túlnyomó részét eddig csupán néhány kutató láthatta. Grace Hall Hemingway, az író édesanyja fia születése napjától öt bőrkötéses füzetben örökítette meg gyermeke életét egészen a középiskola befejezéséig.

Vándorünnep

Ernest Hemingway
Vándorünnep
Magyar Könyvklub,  1997
Ernest Hemingway: Vándorünnep-Tavaszi zuhatag

A Vándorünnep Hemingway posztumusz megjelent kötete, amely a húszas éves Párizsának világát, az „elveszett nemzedéket" idézi fel. A laza visszaemlékezésfűzér Hemingway fiatalságának egyik nagy élményét eleveníti fel, bemutatja Párizs egyedülálló hangulatát, a Café des Amateurs jellegzetes dohányszagát, a lovas tartálykocsik dübörgését, a hazafelé vezető út kis üzleteit, kereskedőit, újságárusait, a hotelt, ahol Verlaine meghalt, és amelynek legfelső emeletén maga az író lakott és dolgozott. A kötetben mindemellett Hemingway kiváló portréit is olvashatjuk fiatalságának nagyjairól: többek közt Gertrude Steinről, Ezra Poundról, Ford Madox Fordról, és F. Scott Fitzgeraldról. Arról, hogy a párizsi terrortámadás után miért kapkodták szét a franciák Hemingway kisregényét, ITT írtunk. 

A kor írócelebjei mind ebbe a párizsi könyvesboltba jártak - Könyves magazin

Végre szabadon kutathatók a párizsi Shakespeare and Company könyvesbolt iratai. Mit kölcsönzött ki Ernest Hemingway, és végül miért kellett a náci megszállás alatt lehúzni a rolót? Ez is kiderül a dokumentumokból. A párizsi Shakespeare and Company könyvesboltot valószínűleg az is ismeri, aki még sosem járt a francia fővárosban.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 krimi a júniusi Nincs időm olvasni kihívásra

A Nincs időm olvasni kihívás júniusi témája a krimi. Öt izgalmas, csavaros, friss krimit ajánlunk a nyár első hónapjára. 

...
Nagy

5 könyv, amelynek alliterál a címe – Nincs időm olvasni kihívás május

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Májusban egy olyan könyvet kell olvasni, amelynek alliterál a címe. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Elena Ferrantétől a Briliáns barátnőm. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan könyvet, amit érdemes elolvasni. 

...
Nagy

5 mesekönyv a márciusi Nincs Időm Olvasni Kihívásra

Varró Dániel-kötetet, népmesegyűjteményt és Bálint Ágnes szellemiségét megidéző történeteket ajánlunk a tavasz első hónapjára. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

...
Ott Anna

Ezt senki nem mondta – Ott Anna könyvajánlója a második részhez

...
Kiss Imola

Petőfi Sándorról, a tojásspekulánsokról és Vorosilov marsallról szóltak a hírek 1948. március 15-én

A hét könyve
Kritika
Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez
...
Nagy

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

Markovics Botond húsz éve erősíti regényeivel a magyar science fiction irodalmat. A Felfalt kozmosz című legutóbbi regényében örökéletű diktátorok és egy napjainkban is ismerős kataklizma állítja kihívás elé az emberiséget. Nagyinterjú.

Olvass!
...
Beleolvasó

Susanne Abel egy anya eltitkolt emlékein át fejti fel a német nemzet szégyenét – Olvass bele!

Egy férfi idős anyja élettörténetét kutatva váratlanul egy megmagyarázhatatlan fényképre bukkan. Olvass bele Susanne Abel sikerkönyvébe!

...
Beleolvasó

Az Eurotrash provokatív stílusban bontja le az európai felsőbbrendűség mítoszait

Európa korszerűtlen intézményrendszerének, gazdasági növekedése megtorpanásának, erkölcsi irányvesztésének és kulturális önfeladásának terhe alatt nyög, állítja David Harsanyi. Lehet-e példaértékű Európa? Olvass el egy részletet az Eurotrashből!

...
Beleolvasó

Olvass bele Herendi Gábor, Divinyi Réka és Réti László akciódús thrillerébe

Az izgalmas thrillerben egy apa és lánya küzdelme őrült spirálba rántja a szereplőket. Most te is elolvashatsz belőle egy részletet.