5 krimi a júniusi Nincs időm olvasni kihívásra

5 krimi a júniusi Nincs időm olvasni kihívásra

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Júniusban egy krimit kell elolvasni. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most James Ellroy Gyilkos az úton című regénye. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan friss krimit, amit érdemes elolvasni. 

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Májusban egy olyan könyvet kell olvasni, amelynek alliterál a címe. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Elena Ferrantétől a Briliáns barátnőm. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan könyvet, amit érdemes elolvasni. 

Forgách Kinga | 2020. május 04. | 

-

Tóth Krisztina: Fehér farkas

TÓTH KRISZTINA
Fehér farkas
Magvető Könyvkiadó, 2019, 126 oldal
-

Tóth Krisztina novellái minden eddiginél élesebben mutatják be a hatalmi elnyomás törésvonalait, az alárendeltség, a kirekesztettség stigmáit és az erőszak állomásait. A Libri-díjra jelölt Fehér farkas hősei egykor volt otthonokról, bizarr találkozásokról, évtizedes talányokról és kapcsolatokat szétfeszítő titkokról mesélnek. A könyvről ezt írtuk kritikánkban: „Tóth Krisztina novelláiban az a legnehezebb, hogy nem kínálnak semmiféle feloldást. Ahogy a történetek szereplői sem tudják begyógyítani a testükön és lelkükön esett sebeket, ugyanúgy az olvasó sem ér semmilyen nyugvópontra, így velük együtt kell cipelnünk a feldolgozatlan terheket. A szövegekben megjelenő helyszínek, szagok, hangok, szituációk ráadásul óhatatlanul előhívják a mi veszteségeinket is, így a könyvbéli emlékekhez ha akarjuk, ha nem, hozzátapdnak a saját emlékeink.” A kötetbe ITT tudtok beleolvasni, a beszélgetésünket Tóth Krisztinával pedig ITT tudjátok megnézni. 

Carlos Ruiz Zafón: Lelkek labirintusa

CARLOS RUIZ ZAFÓN
Lelkek labirintusa
Európa könyvkiadó, 2018, 805 oldal
-

Barcelona zegzugos utcáira visz Carlos Ruiz Zafón regényciklisának negyedik része, a Lelkek labirintusa, amely az Elfeledett Könyvek Temetőjének és a Sempere család történetének méltó lezárása. Bár a könyv fülszövege szerint – a ciklus többi kötetéhez hasonlóan –  a Lelkek labirintusa önállóan is megállja a helyét, ahhoz, hogy igazán élvezhető legyen, ismerni kell a korábbi regényeket is, mivel azok szereplői, és eseményei megidéződnek a lapokon. Zafón ugyanis elvarrt minden korábban nyitva hagyott történetszálat ebben a grandiózus történetben. A könyvről ezt írtuk: „A regény hangulata nagyon noir-os, az író ezt a zsánert is remekül tudja hozni. Ez az egyik, amit nagyon szerettünk ebben a könyvben, hogy sok műfajt idéz meg, de úgy, hogy az a szöveg és a történet szolgálatában áll. A Lelkek labirintusa egyszerre bűnügyi történet, gótikus regény, monumentális családtörténet, korrajz, és természetesen óda Barcelonához.”

Kötter Tamás: Férfiak fegyverben

KÖTTER TAMÁS
Férfiak fegyverben
Pesti Kalligram Kft., 2020, 232 oldal
-

Kötter Tamás új kötetében frontnovellákat olvashatunk a második világháborúból. Jászberényi Sándor ezt írta a könyvről: „A háborúban emberek harcolnak emberek ellen. Ezt az alapvetést hajlamosak vagyunk elfelejteni. Emberek millió démonizálódnak a történelem narrációjában, pedig a többség nem volt önkéntes. Ment, mert mennie kellett. Az irodalomban tabu a magyar hadsereg második világháborús szerepléséről beszélni - nem is nagyon született olyan szépirodalmi mű, mely a Don-kanyarban odaveszettekről írna, anélkül, hogy kiszolgálná az aktuális politikai elvárásokat. Kötter vállalása ezért bátor és újító. Úgy beszél a magyar hadseregről, ahogyan senki sem előtte. A lótetemek mellett dohányzó bakák érdeklik, a véletlenül és minden szándék nélkül hőssé válók, akiknek a nevét befújja a hó. A vesztes csatákból sem elfutóké. Azoknak a története, akik csak haza akartak érni. A férfiaké, fegyverben.”

Spiró György: Tavaszi tárlat

SPIRÓ GYÖRGY
Tavaszi tárlat
Magvető Könyvkiadó, 2016, 286 oldal
-

Spiró Györgynek 2010-ben jelent meg Tavaszi Tárlat című regénye (olvass bele ITT), amely 1956-ban játszódik és egy különös újságcikken alapul, amelyre az író évtizedekkel később talált rá. A történet főszereplője Fátray Gyula, egy kispolgári zsidó családból származó, megbecsülésnek örvendő mérnök, aki nem mellesleg meggyőződéses kommunista. A felesége, Kati a Képzőművészeti Alapnál dolgozik és szintén a rendszer híve, így nyugodtan éldegélnek együtt. Az 1956-os szabadságharc kitörése előtti napokban Gyula kórházba kerül, egy aranyérműtét miatt éppen ezért teljesen kimarad az eseményekből. Pár hónappal később azonban akaratán kívül mégis belekeveredik a forradalomba: egy újságcikk őt is megnevezni, mint az összeesküvő-csoport egyik tagját, és ezzel párhuzamosan a feleségének is nekimennek. Innentől kezdődik a bujkálás a hatalom elől, miközben az sem világos, mik azok a bűnök, amelyeket állítólag elkövettek.

Sally Rooney: Baráti beszélgetések

SALLY ROONEY
Baráti beszélgetések
21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal
-

Sally Rooney debütáló regénye, a Baráti beszélgetések egy 21 éves egyetemista lányról, Francesről szól, aki egy irodalmi ügynökségnél gyakornokoskodik, szabadidejében pedig a legjobb barátjával, Bobbival spoken word-esteken lép fel. Egy ilyen esten ismerkednek össze a fotósként és íróként dolgozó Melissával, aki felajánlja, hogy ír róluk egy portrécikket és ennek apropóján meg is hívja őket vendégségbe. A nő házában tartott vacsorán aztán kiderül, hogy van egy irigylésre méltóan jóképű és szexi férje is, Nick, aki ráadásul színészként dolgozik. Frances és Nick első látásra vonzódni kezdenek egymáshoz, majd Melissa és Bobbi háta mögött titkos szerelmi viszonyba kezdenek, ami persze jó sok titkolózáshoz és bonyodalomhoz vezet. A könyvről ezt írtuk: „Bár Rooney saját bevallása szerint nem akart y-generációs regényt írni, hanem egyszerűen csak belefoglalta a könyvbe a saját tapasztalatait, a Baráti beszélgetésekből mégis kirajzolódik sok olyasmi, ami a mai huszonévesek nagy részében közös. Ilyen például az előbb említett kötődéstől való félelem, a szeretet- és önbizalomhiányból következő önsanyargatás, de megjelenik az elvált szülők témája, a szerelemben és a tartós kapcsolatokban való hit elvesztése és az életcélok hiánya is.” A regényből (csakúgy, mint a Normális emberekből), hamarosan sorozat fog készülni. 

Könyves Magazin | 2020. június 09. |

Sara Collins: Frannie Langton vallomásai 

Sara Collins
Frannie Langton vallomásai
Ford.: Gázsity Milia, Libri Könyvkiadó, 2020, 443 oldal
Sara Collins: Frannie Langton vallomásai

A szabadságért való harcról szól Frannie Langton első könyve, amelynek főhőse egy egykor rabszolgasorban élő cseléd, Frannie. A lányt egy brutális kettős gyilkosság elkövetésével vádolják meg: a hatóságok szerint megölte gazdáját, a tudós George Benhamt és annak különc francia feleségét, Marguerite-t. A tanúvallomások ellene szólnak, Frannie pedig képtelen felidézni, mi történt a végzetes éjszakán. Van azonban valami, amit el tud mondani: saját életének történetét, mely egy jamaikai ültetvényen kezdődött, ahol gazdája, egy velejéig romlott tudós szörnyű kísérleteiben segédkezett, és amely könnyen lehet, hogy az akasztófán ér véget.

Arnaldur Indridason: Reykjavíki éjszakák

Arnaldur IndRidason
Reykjavíki éjszakák
Ford.: Torma Péter, Animus, 2020, 304 oldal
Arnaldur Indridason: Reykjavíki éjszakák

A skandináv krimi rajongóinak kihagyhatatlan könyv az idén Arnaldur Indridason rideg és sötét története, a Reykjavíki éjszakák. Az izlandi író ezúttal népszerű sorozatának előzményébe ad némi betekintést, és még az is kiderül, hogy borongós főhőse, Erlendur nyomozó hogyan vált ennyire komorrá. Megismerjük, milyen volt fiatal rendőrként, amikor társaival betörésekhez, karambolokhoz, kocsmai verekedésekhez kellett kimennie. Közben bemutatkozik Reykjavík sötét oldalai is, ahol olykor megmagyarázahatatlan halálesetek történnek. Egy nap vízbe fúlva találnak egy hajléktalant, akit Erlendur személyesen ismert, és egy fiatal nő is eltűnik, aki egy klubból tartott hazafelé. Mindkét ügyet hamar lezárják, de Erlendur ösztönei azt súgják, érdemes kutatni a két ember sorsa után, így a saját szakállára nyomozni kezd.

Lee Child: A pók hálójában

Lee Child
A pók hálójában
Ford: Gieler Gyöngyi, General Press, 2020, 373 oldal
Lee Child: A pók hálójában

Izgalmas, akciódús és időnként kegyetlen történet Lee Child könyve, amely rögtön egy nyomozó halálával indít. A pók hálójában főhőse Jack Reacher, aki egy isten háta mögötti kisvárosban él és úszómedencéket ás. Egy nap megtudja, hogy keresi egy New York-i magándetektív, de még mielőtt ki tudná deríteni, hogy miért, a nyomozót megölik. Reacher aztán rájön, hogy egykori felettese, Garber tábornok is meghalt néhány nappal korábban, és most a lánya, Jodie keresteti őt. De még ezután is van pár csavar a történetben, kiderül ugyanis, hogy tábornokot utolsó napjaiban valami fontos ügy foglalkoztatta, aminek a folytatásával Reachert szerette volna megbízni. Nincs más hátra, Reacher és Jodie együtt kezd nyomozni. Viszontagságos, néhol életveszélyes kalandokba bonyolódnak, de végül sikerül megfejteniük a rejtélyt.

Guillaume Musso: Az írók titkos élete

Guillaume Musso
Az írók titkos élete
Ford.: Sárközy Éva, Park, 2020,  236 oldal
Guillaume Musso: Az írók titkos élete

Musso új regénye igazi irodalmi krimi, amelyben szerepel egy híres, de visszavonultan élő író, egy fiatal és céltudatos svájci újságírónő, valamint egy rejtélyes halálesetet. Az írók titkos élete kicsit más vonalat képvisel, mint amit Mussotól megszokhattunk, de ugyanolyan pörgős, kiszámíthatatlan és csavaros, mint a korábbi könyvei, ráadásul még az írók világába is ad némi betekintést. A történet elbeszélője egy bizonyos Raphael Bataille, aki maga is szeretne sikeres író lenni, de nem igazán jön össze neki. Miközben próbálja a regényét kiadatni, egy rejtély közepébe csöppen, melynek Nathan Fawles, a híres és népszerű író van a középpontjában. Csakhogy Fawles húsz éve visszavonultan él, nem publikál és nem ad interjút, így nem olyan könnyű a közelébe férkőzni.

Michel Bussi: Ne engedd el

Michel Bussi
Ne engedd el
Ford.: Bíró Péter, 21. Század Kiadó, 2020, 383 oldal
FMichel Bussi: Ne engedd el!

A Fekete vízililiomok szerzője ezúttal egy olyan nyári vakációra invitál, amely idilli pihenésből gyilkos kalanddá fajul. Martial és Liane gyönyörű környezetben töltik szabadságukat Réunion szigetén. A házaspár és hatéves kislányuk számára ezek a tökéletes boldogság napjai, amikor végre elengedhetik az egész évben felgyűlt stresszt. Aztán hirtelen eltűnik Liane Bellion. Délután három és négy között felmegy a szállodai szobába, és egyszerűen nem tér vissza. A hotel egyik alkalmazottja azt állítja, látta Martialt a szállodai folyosón a kérdéses időpontban. Nemsokára Martialnak is nyoma vész, és a kislányukat sem találják. Az egész szigetet tűvé teszik értük, de rejtély egyre csak bonyolódik és a feszültség is nőttön nő.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 könyv, amelynek alliterál a címe – Nincs időm olvasni kihívás május

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Májusban egy olyan könyvet kell olvasni, amelynek alliterál a címe. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Elena Ferrantétől a Briliáns barátnőm. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan könyvet, amit érdemes elolvasni. 

...
Nagy

5 mesekönyv a márciusi Nincs Időm Olvasni Kihívásra

Varró Dániel-kötetet, népmesegyűjteményt és Bálint Ágnes szellemiségét megidéző történeteket ajánlunk a tavasz első hónapjára. 

...
Nagy

5 könyv, amiben van valami francia – Nincs időm olvasni kihívás január

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Lázadáshoz vezet, ha egy gépész nyomoz? – Olvass bele a Siló sorozat eredeti regényébe!

Hugh Howey Siló disztópikus trilógiájának első része. 

...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.