A kor írócelebjei mind ebbe a párizsi könyvesboltba jártak

A kor írócelebjei mind ebbe a párizsi könyvesboltba jártak

Végre szabadon kutathatók a párizsi Shakespeare and Company könyvesbolt iratai. Mit kölcsönzött ki Ernest Hemingway, és végül miért kellett a náci megszállás alatt lehúzni a rolót? Ez is kiderül a dokumentumokból.

Könyves Magazin | 2020. május 18. |

A párizsi Shakespeare and Company könyvesboltot valószínűleg az is ismeri, aki még sosem járt a francia fővárosban. A Sylvia Beach által alapított üzlet 1919-ben nyitotta meg kapuit, angol nyelvű könyveket árult és kölcsönözni is lehetett. Illusztris vevőköre volt, hiszen olyan írónagyságok is itt szerezték be az olvasnivalót, mint Ernest Hemingway, James Joyce vagy Gertrude Stein.

Egy ideje már zajlik a bolt olvasókártyáinak a digitalizálása, amiből egy csomó érdekesség kiderül, ez pedig az írói életművek szempontjából sem érdektelen. 1925-ben például - tehát jóval Az öreg halász és a tenger megjelenése előtt - Hemingway kikölcsönözte Joshua Slocum Vitorlával a Föld körül című memoárját. De a kártyákból kiderül az is, hogy Gertrude Stein nem vetette meg a könnyedebb olvasnivalót, így olvasott romantikus történelmi regényt és fantasyt is. Az iratok között olyan egyedi kártyákat is találni, mint az az értesítő, amelynek grafikáján Shakespeare két kézzel tépi a saját haját - ezzel a késlekedőket akarták felszólítani arra, hogy ideje visszaadni a kikölcsönzött könyveket.

Sylvia Beach amúgy nem egy szimpla könyvesboltos volt - ő adta ki 1922-ben James Joyce Ulyssesét is. Ám nemcsak angol anyanyelvű kuncsaftjai voltak, hiszen megfordult nála Simone de Beauvoir és Jacques Lacan is. Az üzletet 1941-ben kényszerűen be kellett zárni, miután Sylvia Beach nem volt hajlandó eladni a Finnegan ébredése utolsó példányát egy náci tisztnek. Az újranyitásig 1951-ig várni kellett, 1964-ben pedig Beach dokumentumai a Princeton Egyetem tulajdonába kerültek. 2014-től ezeket folyamatosan digitalizálják (az iratok mintegy 180 dobozt töltöttek meg), és most már bárki szabadon kutathatja őket az interneten.

Joshua Kotin projektvezető szerint még rengeteg felfedeznivaló vár rájuk, ez pedig az irodalomtörténészeknek is sok újjal szolgálhat. Az adatokból például kiderül, hogy Hemingway több mint 90 könyvet kölcsönzött, köztük a Lady Chatterley szeretőjét 1929-ben - D.H. Lawrence nagy visszhangot keltő regénye abban az évben jelent meg először Franciaországban, az amerikai olvasóknak még 30 évet várniuk kellett rá. De 1926-ban kivette Tom Jones Bull Fighting című kötetét is, ami csak azért érdekes, mert a bikaviadalok, a bikafuttatás nagy szerepet játszik A nap is felkel című 1926-os kultregényében. Az már csak vicces mellékszál, hogy Hemingway egyszer a Shakespeare and Companyban vett egy példányt a saját könyvéből, a Búcsú a fegyverektől című regényből is.

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egyszer Hemingway is karanténba vonult, vele volt a felesége és a szeretője is

F. Scott Fitzgerald a spanyolnátha idején egy kisebb raklapnyi alkohollal vonult karanténba - a baj csak az, hogy az erről szóló levél egy paródia. Az viszont igaz, hogy Hemingway annak idején a feleségével, a gyerekével, a gyereke dajkájával és a szeretőjével szeparálta el magát a külvilágtól.

...

Először jelenik meg egy 1956-ban írt Hemingway-sztori

...

A párizsi terrortámadás után a franciák szétkapkodják Hemingway kisregényét

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

Hírek
...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

A varázslók-trilógia világhírű szerzője fantasyként gondolta újra az Artúr-mondakört

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság