5 könyv, amelynek alliterál a címe – Nincs időm olvasni kihívás május

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a húszezer fős közösség közösen dolgoz fel. Májusban egy olyan könyvet kell olvasni, amelynek alliterál a címe. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Elena Ferrantétől a Briliáns barátnőm. A kihíváshoz csatlakozva most mi is mutatunk öt olyan könyvet, amit érdemes elolvasni. 

Forgách Kinga | 2020. május 04. |

Tóth Krisztina: Fehér farkas

Tóth Krisztina
Fehér farkas
Magvető Könyvkiadó, 2019, 126 oldal

Tóth Krisztina novellái minden eddiginél élesebben mutatják be a hatalmi elnyomás törésvonalait, az alárendeltség, a kirekesztettség stigmáit és az erőszak állomásait. A Libri-díjra jelölt Fehér farkas hősei egykor volt otthonokról, bizarr találkozásokról, évtizedes talányokról és kapcsolatokat szétfeszítő titkokról mesélnek. A könyvről ezt írtuk kritikánkban: „Tóth Krisztina novelláiban az a legnehezebb, hogy nem kínálnak semmiféle feloldást. Ahogy a történetek szereplői sem tudják begyógyítani a testükön és lelkükön esett sebeket, ugyanúgy az olvasó sem ér semmilyen nyugvópontra, így velük együtt kell cipelnünk a feldolgozatlan terheket. A szövegekben megjelenő helyszínek, szagok, hangok, szituációk ráadásul óhatatlanul előhívják a mi veszteségeinket is, így a könyvbéli emlékekhez ha akarjuk, ha nem, hozzátapdnak a saját emlékeink.” A kötetbe ITT tudtok beleolvasni, a beszélgetésünket Tóth Krisztinával pedig ITT tudjátok megnézni. 

Carlos Ruiz Zafón: Lelkek labirintusa

Carlos Ruiz Zafón
Lelkek labirintusa
Európa könyvkiadó, 2018, 805 oldal

Barcelona zegzugos utcáira visz Carlos Ruiz Zafón regényciklisának negyedik része, a Lelkek labirintusa, amely az Elfeledett Könyvek Temetőjének és a Sempere család történetének méltó lezárása. Bár a könyv fülszövege szerint – a ciklus többi kötetéhez hasonlóan –  a Lelkek labirintusa önállóan is megállja a helyét, ahhoz, hogy igazán élvezhető legyen, ismerni kell a korábbi regényeket is, mivel azok szereplői, és eseményei megidéződnek a lapokon. Zafón ugyanis elvarrt minden korábban nyitva hagyott történetszálat ebben a grandiózus történetben. A könyvről ezt írtuk: „A regény hangulata nagyon noir-os, az író ezt a zsánert is remekül tudja hozni. Ez az egyik, amit nagyon szerettünk ebben a könyvben, hogy sok műfajt idéz meg, de úgy, hogy az a szöveg és a történet szolgálatában áll. A Lelkek labirintusa egyszerre bűnügyi történet, gótikus regény, monumentális családtörténet, korrajz, és természetesen óda Barcelonához.”

Kötter Tamás: Férfiak fegyverben

Kötter Tamás
Férfiak fegyverben
Pesti Kalligram Kft., 2020, 232 oldal

Kötter Tamás új kötetében frontnovellákat olvashatunk a második világháborúból. Jászberényi Sándor ezt írta a könyvről: „A háborúban emberek harcolnak emberek ellen. Ezt az alapvetést hajlamosak vagyunk elfelejteni. Emberek millió démonizálódnak a történelem narrációjában, pedig a többség nem volt önkéntes. Ment, mert mennie kellett. Az irodalomban tabu a magyar hadsereg második világháborús szerepléséről beszélni - nem is nagyon született olyan szépirodalmi mű, mely a Don-kanyarban odaveszettekről írna, anélkül, hogy kiszolgálná az aktuális politikai elvárásokat. Kötter vállalása ezért bátor és újító. Úgy beszél a magyar hadseregről, ahogyan senki sem előtte. A lótetemek mellett dohányzó bakák érdeklik, a véletlenül és minden szándék nélkül hőssé válók, akiknek a nevét befújja a hó. A vesztes csatákból sem elfutóké. Azoknak a története, akik csak haza akartak érni. A férfiaké, fegyverben.”

Spiró György: Tavaszi tárlat

Spiró György
Tavaszi tárlat
Magvető Könyvkiadó, 2016, 286 oldal

Spiró Györgynek 2010-ben jelent meg Tavaszi Tárlat című regénye (olvass bele ITT), amely 1956-ban játszódik és egy különös újságcikken alapul, amelyre az író évtizedekkel később talált rá. A történet főszereplője Fátray Gyula, egy kispolgári zsidó családból származó, megbecsülésnek örvendő mérnök, aki nem mellesleg meggyőződéses kommunista. A felesége, Kati a Képzőművészeti Alapnál dolgozik és szintén a rendszer híve, így nyugodtan éldegélnek együtt. Az 1956-os szabadságharc kitörése előtti napokban Gyula kórházba kerül, egy aranyérműtét miatt éppen ezért teljesen kimarad az eseményekből. Pár hónappal később azonban akaratán kívül mégis belekeveredik a forradalomba: egy újságcikk őt is megnevezni, mint az összeesküvő-csoport egyik tagját, és ezzel párhuzamosan a feleségének is nekimennek. Innentől kezdődik a bujkálás a hatalom elől, miközben az sem világos, mik azok a bűnök, amelyeket állítólag elkövettek.

Sally Rooney: Baráti beszélgetések

Sally Rooney
Baráti beszélgetések
21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal

Sally Rooney debütáló regénye, a Baráti beszélgetések egy 21 éves egyetemista lányról, Francesről szól, aki egy irodalmi ügynökségnél gyakornokoskodik, szabadidejében pedig a legjobb barátjával, Bobbival spoken word-esteken lép fel. Egy ilyen esten ismerkednek össze a fotósként és íróként dolgozó Melissával, aki felajánlja, hogy ír róluk egy portrécikket és ennek apropóján meg is hívja őket vendégségbe. A nő házában tartott vacsorán aztán kiderül, hogy van egy irigylésre méltóan jóképű és szexi férje is, Nick, aki ráadásul színészként dolgozik. Frances és Nick első látásra vonzódni kezdenek egymáshoz, majd Melissa és Bobbi háta mögött titkos szerelmi viszonyba kezdenek, ami persze jó sok titkolózáshoz és bonyodalomhoz vezet. A könyvről ezt írtuk: „Bár Rooney saját bevallása szerint nem akart y-generációs regényt írni, hanem egyszerűen csak belefoglalta a könyvbe a saját tapasztalatait, a Baráti beszélgetésekből mégis kirajzolódik sok olyasmi, ami a mai huszonévesek nagy részében közös. Ilyen például az előbb említett kötődéstől való félelem, a szeretet- és önbizalomhiányból következő önsanyargatás, de megjelenik az elvált szülők témája, a szerelemben és a tartós kapcsolatokban való hit elvesztése és az életcélok hiánya is.” A regényből (csakúgy, mint a Normális emberekből), hamarosan sorozat fog készülni. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 mesekönyv a márciusi Nincs Időm Olvasni Kihívásra

Varró Dániel-kötetet, népmesegyűjteményt és Bálint Ágnes szellemiségét megidéző történeteket ajánlunk a tavasz első hónapjára. 

...
Nagy

5 könyv, amiben van valami francia – Nincs időm olvasni kihívás január

...
Nagy

5 könyv, amelynek középpontjában könyvek állnak – Nincs időm olvasni kihívás december

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Polc

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

...