Polcz Alaine tudatosan készült a saját halálára

Polcz Alaine tudatosan készült a saját halálára

Polcz Alaine remek előadásairól, újszerű művészetterápiás módszereiről, időskori munkáiról és a saját halálára való felkészüléséről is olvashatunk az Alaine és Annácska – Egy barátság története című sorozat második részében. A Nyugati téri blogon megjelent írásban Ablonczy Anna művelődésszervező idézi fel az író alakját. 

Könyves Magazin | 2020. augusztus 25. |

„Megismerkedésünkkor Alaine 79 éves volt, régóta nyugdíjas, én pedig ötvenéves múltam, köztisztviselőként dolgoztam, főiskolára jártam. Idős kora ellenére mégis ő volt az, aki új fejezetet nyitott, új lendületet hozott az életembe: a lényével, a terveivel, az energiáival!” – írta Ablonczy Anna visszaemlékezésének első részében, amelyben többek közt arról számolt be, hogyan lett Polcz Alaine naplóinak ismeretlen gépírónője, majd hogyan vált ezáltal bizalmasává és segítőjévé a Mészöly-hagyaték elrendezésében.

Az Alaine és Annácska – Egy barátság története című sorozat második részében a szerző a napokban újabb emlékeket osztott meg Polcz Alaine-ről. Például, hogy mennyire impulzív, magabiztos és közvetlen előadó volt, hogy milyen aktív és megnyerő volt még nyolcvanéves kora után is, hogy milyen könyveken dolgoztak együtt életének utolsó éveiben, vagy, hogy tanatológusként hogyan készült fel, illetve készítette fel környezetét a saját halálára.

"Akinek ilyen fennkölt barátja van, mint én..." - Mészöly Miklós és Polcz Alaine levelei - Könyves magazin

A Jelenkor Kiadó a tervek szerint szeptemberben jelenteti meg Mészöly Miklós és Polcz Alaine 700 darabból álló levelezését A bilincs a szabadság legyen címmel. A levelekből nemcsak a házaspár, de szocializmus és a rendszerváltás időszakának mindennapjait is megismerhetjük. A kötetből a Jelenkor közölt négy levelet, amelyek a kapcsolatuk elején, 1948-ban és 1949-ben íródtak.

„Tudta, látta, hogy a meghalásban is vannak különbségek, ezért fontos, érdemes felkészülni rá, nyíltan beszélni róla, és elrendezni a dolgainkat. Tudatosan készült a sajátjára, mindent előkészített, a halotti ruhától kezdve az utolsó vacsoráig, le is diktálta, hogy minket, a barátokat és a környezetét is felkészítse. Mintát akart adni az olvasóinak is. A hamvasztó koporsóját is előre megvette, a hálószobájában tartotta, és figyelte a hatást, ki hogyan reagál, ezzel is segítve, nézzünk szembe azzal, hogy mi is meg fogunk halni, nem kell annyira félni tőle.”

A visszaemlékezésben ezeken túl szó esik még álmokról, tervekről és a hagyaték gondozásáról, de szóba kerül a fiatal, céltudatos Polcz Alaine is, akit még a szerző is csak a könyvekből, a naplóból és a levelekből ismerhetett meg, de aki persze ott volt az idős íróban is.

„Igaz, én ezt a fiatal vagy középkorú, céltudatos Polcz Alaine-t nem ismerhettem, de megéreztem, idős kora ellenére ráismertem, mikor a közelében voltam. Igen, ő az, lélekben most is ugyanaz az ember, mint fiatalon, azonos minden! Rendkívül megnyerő volt, hogy nem úgy viselkedett, mint egy nyolcvanvalahány éves ember, aki tele van mindenféle testi nyavalyával, mert már öreg. Ő életkedvvel és tervekkel volt tele.”

Olvassátok el a teljes bejegyzést ITT.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Polcz Alaine-ről és barátságuk történetéről mesél Ablonczy Anna

Alaine és Annácska – Egy barátság története címmel sorozatot indított Ablonczy Anna művelődésszervező a Nyugati tér blogon. Az írásokban Polcz Alaine alakját és megismerkedésük történetét meséli el. 

...
Beleolvasó

Mészöly és Polcz kölcsönösen megérezték, ha a másikkal valami kivételes történt

...
Kritika

Polcz Alaine házi kedvencek történetein keresztül meséli el az életét

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.