2020 hangulata a magyar fantasztikus kisprózákba is beszűrődik

2020 hangulata a magyar fantasztikus kisprózákba is beszűrődik

Immár harmadik alkalommal készült el a Gabo magyar fantasztikus műveket felsorakoztató antológiája. A korábbi évek mintáját követve ismét a fantasy és a weird határain mozgó kisprózák uralják a korrajznak is beillő válogatást. A színvonalas írásokat összeköti egy kiábrándult, pesszimistább hangulatvilág, egy tudattalanul is hasonlóan használt motívumrendszer, de lopva még a magyar mindennapokba is betekintést nyerhetünk a fantasztikum szűrőjén keresztül.

Laki Péter | 2021. január 05. |

A könyv 18 elbeszélése sokszínű képet fest a kortárs magyar fantasztikumról, bár annak nyilvánvalóan egy szűrt, válogatott merítését kínálja. Meglehetősen eltérőek az antológiába került írások, a kötetet egészében vizsgálva azonban felfedezhetők közös pontok. Egyszerre képviseltetik magukat az ismertebb nevek, a feltörekvő hangok és az újoncok is, ez pedig nemcsak láthatóvá teszi, de fel is erősíti azt az érzetet, hogy a hazai zsáneralkotók (akár tudatosan, akár tudattalanul) közös kultúrkincsből és hétköznapi tapasztalataikból merítenek írásaikhoz. Megmutatkozhat ez csupán a magyar környezet beemelésében, az ismert zsánertoposzok folklorisztikus vagy történelmi alapokra helyezésében, vagy csak egy-egy jól elkapott aktuális közérzeti, hangulati motívumban. Persze jelen vannak azok a sztorik is, amik a már rögzült paneleket mondják fel újra jó stílusérzékkel, a klisékben örömmel lubickolva, vagy éppen egy szellemes csavarral kiegészítve. A mély érzelmekben gyökerező, személyes történetekben a mindennapok szépségei és fájdalmai mellett megbújnak a közösségi reflexiók, de akadnak olyan írások is, amelyek lényegében zsánerműnek öltöztetett társadalmi parabolák.

Kleinheincz Csilla, Roboz Gábor (szerk.)

Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2020

Gabo, 2020, 428 oldal
-

László Zoltán Kimenő oldal című történetében egy rejtélyes idegen objektummal találkozhatunk, aminek a technológiáját a Föld népe, így a budapestiek sem restek a saját szolgálatukba állítani. A cyberpunkot is felhasználó történet végére az egész emberiség sorsát érintő kérdések merülnek fel, és egy felfoghatatlan méretű intergalaktikus háború lehetősége is felvetődik. Az első magyar Hugo-díjas, Takács Bogi magyar környezetben játszódó poszt-inváziós sci-fijében (Elegendő kétségbeesés esetén) a túlélők egy része segít az ismert színészek hangján kommunikáló idegeneknek felismerni, katalogizálni a használati tárgyakat – egészen a végső fordulatig. Molnár B. Gábor a hard-boiled krimik és film noirok kliséit helyezte science fiction közegbe Mély álom című írásában, Körmendi Ágnes pedig a transzhumanizmus kérdéseivel foglalkozik A konzul nyolcadik lelke című novellájában. 

Palágyi R. László a török hódoltság idejébe kalauzolja el az olvasókat A róna gyermeke című történelmi fantasy/folk horror hibridjében. A remek stílusban megírt párbeszédeket rejtő írás képes abba a nemzetközi fantasy trendbe is becsatlakozni, amit a Mákháború, vagy a Dévábád-trilógia is képvisel, azaz nagyban épít egy kultúra valós történelmi eseményeire és mondavilágára. Szintén a folk horror és fantasy mezsgyéjén mozog a Kicevice is Nagy Roxánától, amelyben a pogány szerelmi rítusok és az áldozathozatal válnak főszereplővé. Evellei Katától a Kobalt is történelmi környezetben, de a cselekményt már Itáliába helyezve meséli el egy anya-lánya páros történetét, akiknek a családon belüli erőszak mellett a különleges képességük miatti üldöztetéssel is szembe kell nézniük. Ugyancsak

a nőket érintő erőszak

jelenik meg Rusvai Mónika Embermadár című háborús fantasyjében, ahol egy furcsa közösség még furcsább kísérletei jutnak főszerephez. D. Kovács Tünde is a nők helyzetét járja körbe A Szolgálólány meséje hatásaitól sem mentes Piros folt a végtelen fehéren című írásában. Csoma-Lőrincz Tamara egy biblikus történetet gondolt újra fantasy keretek közt a Jónásban, Kiss Gabriella pedig egy lány belső védett terét eleveníti meg az Egy férfi belépett a bárba című művében. 

A kísértetház történetek

egyfajta újragondolásai jelennek meg Krausz Emma és Alexandrov Anna lakásközpontú, a múlt árnyaival is foglalkozó írásaiban. Krausz A valódi tulajdonosban a gyász és bűntudat kérdéskörét vizsgálja egy érdekes csavar kíséretében, míg Alexandrov Lakás a kilencediken című furcsán felemelő novellájában már megjelenik a humor is. Radics Roland pedig egyenesen a fantasy kliséket teszi paródia tárgyává Másik című novellájában, ahol egy pszichológus rakja helyre a sárkányt, a gonosz varázslót és a boszorkányt is. 

Veres Attila a tőle megszokott módon és színvonalon

tart görbe tükröt társadalmunk elé

A világ helyreállításában. Veres gyakran játszik a szövegeinek formájával, stílusával is, így ezúttal egy készülő marketinganyagból tudhatjuk meg, hogy egy csoport miként is képzeli el a világ jobbá tételét. Az ártalmatlannak tűnő lózungok után folyamatosan csúszunk bele a minket körülvevő groteszk őrületbe, ahol az egészen aktuális események is más színezetet kapnak. Erdei Lilla a Cuncirókában egy vörös hajúakból álló furcsa közösség működésébe enged betekintést morbid, groteszk eszközökkel, és a Veresre is jellemző stiláris játékot űz a közösségi médiában megjelenő szövegekkel, ezoterikus fantáziákkal. Farkas Balázs komoly egzisztenciális kérdéseket boncolgat A végtelen című kiábrándult, melankolikus írásában, de a lét hiábavalóságáról szóló elmélkedésben nemigen kapunk megnyugtató válaszokat. Lőrinczy Judit pedig szinte el is engedi a spekulatív irodalom eszközeit a kiváló prózával megírt, allegorikus és rejtélyes, egyszerre szép és végtelenül szomorú A doboz című novellájában. 

Értékes és érdekes nézőpontokból, történetekből nincs hiány. A szövegek is magas színvonalat képviselnek, bár néhány esetben a szerzők képesek beáldozni az egységes stílust és cselekményvilágot a szépirodalmi vonások és a kívánt érzelmi világ átadása érdekében (némelyik szövegre még a túlzott didaktikusság is rásüthető). A sorozat címében viszont lassacskán feleslegessé és félrevezetővé válik a science fiction jelző. Sci-fi fronton lehetne erősíteni, bár igaz, hogy megfelelő számú és minőségű írás hiányában ez egy nehéz feladat. Ugyanakkor üdvözlendő dolog, hogy

a magyar hétköznapokra erősebben és találóbban reflektáló, korábban csak szűkebb rétegben népszerű weird írások még jobban előretörtek,

hiszen nagy potenciál rejlik ebben a kifejezési módban. Aki tehát kíváncsi a magyar fantasztikum jelenlegi állapotára, új neveket szeretne megismerni, vagy ismertebb alkotók kisprózájára szomjazik, az egy remek gyorstalpaló ízelítőt kaphat a kötetet forgatva.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

A 2020-as év a könyvkiadást sem kímélte, és különösen vert helyzetben érezhették magukat a fantasztikus irodalommal foglalkozó kiadók. Ennek ellenére így is sok olyan mű jelent meg, amik vagy hiánypótlóak a maguk területén.

...
Kritika

Családi ügyek, viharok és a klímakatasztrófa érdekelte legjobban a sci-fi írókat 2019-ben

Szerencsére az idei év sem múlhat el Jonathan Strahan iránymutató sci-fi válogatása nélkül. Az év legjobb science fiction novellái 2020-as válogatásában nagy szerep jut a klímakatasztrófa utáni vízióknak és a technológia életünkre gyakorolt hatásának is. 

...
Beleolvasó

A technológiai fejlődés új kihívások elé állítja a sci-fi írókat is

A sci-fi műfaj ma már új kihívásokkal találkozik, hiszen kezd olyan lenni a jelenünk, mintha megvalósult disztópiák és utópiák találkozási pontján élnénk. Többek közt ezt a témát is körbejárja az Egy galaxissal odébb című kötet. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Az Eufória sztárját most Frankensteinként láthatjuk

...
Hírek

Felesége páciensének történetét írhatta meg a Goncourt-díjas Daoud

...
Hírek

Tizenéves lesz Geralt a következő Witcher-kötetben

...
Hírek

2025-ben nem fogadja be a Millenáris a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

Olvass!
...
Beleolvasó

Mentális betegnek hitték az apácák a lázadó lányt – Olvass bele Leonora Carrington regényes életrajzába!

Leonora különc kislány volt, a saját útját járta, felnőttkorára az egyik legismertebb szürrealista művész vált belőle.

...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Podcast

Grecsó Krisztián: Apám 20 évig nem engedte el, hogy színpadi ember legyen - és széttártam a karom

Az Apám üzent című új regényéről kérdeztük Grecsó Krisztiánt apaképekről, kitörési pontokról, férfi- és női vágyakról a Könyves Magazin podcastadásában, hallgassátok! 

...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Beleolvasó

„A pisztolygolyónak mindegy, ki mennyire híres” – Richard Osman egy újabb krimisorozattal érkezett. Olvass bele!

Egy híres regényíró egy szigeten bújkál, sokat látott testőre, amikor nem golyók elől rohan éppen, regényeit olvassa.