2020 hangulata a magyar fantasztikus kisprózákba is beszűrődik

2020 hangulata a magyar fantasztikus kisprózákba is beszűrődik

Immár harmadik alkalommal készült el a Gabo magyar fantasztikus műveket felsorakoztató antológiája. A korábbi évek mintáját követve ismét a fantasy és a weird határain mozgó kisprózák uralják a korrajznak is beillő válogatást. A színvonalas írásokat összeköti egy kiábrándult, pesszimistább hangulatvilág, egy tudattalanul is hasonlóan használt motívumrendszer, de lopva még a magyar mindennapokba is betekintést nyerhetünk a fantasztikum szűrőjén keresztül.

Laki Péter | 2021. január 05. |

A könyv 18 elbeszélése sokszínű képet fest a kortárs magyar fantasztikumról, bár annak nyilvánvalóan egy szűrt, válogatott merítését kínálja. Meglehetősen eltérőek az antológiába került írások, a kötetet egészében vizsgálva azonban felfedezhetők közös pontok. Egyszerre képviseltetik magukat az ismertebb nevek, a feltörekvő hangok és az újoncok is, ez pedig nemcsak láthatóvá teszi, de fel is erősíti azt az érzetet, hogy a hazai zsáneralkotók (akár tudatosan, akár tudattalanul) közös kultúrkincsből és hétköznapi tapasztalataikból merítenek írásaikhoz. Megmutatkozhat ez csupán a magyar környezet beemelésében, az ismert zsánertoposzok folklorisztikus vagy történelmi alapokra helyezésében, vagy csak egy-egy jól elkapott aktuális közérzeti, hangulati motívumban. Persze jelen vannak azok a sztorik is, amik a már rögzült paneleket mondják fel újra jó stílusérzékkel, a klisékben örömmel lubickolva, vagy éppen egy szellemes csavarral kiegészítve. A mély érzelmekben gyökerező, személyes történetekben a mindennapok szépségei és fájdalmai mellett megbújnak a közösségi reflexiók, de akadnak olyan írások is, amelyek lényegében zsánerműnek öltöztetett társadalmi parabolák.

Kleinheincz Csilla, Roboz Gábor (szerk.)

Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2020

Gabo, 2020, 428 oldal
-

László Zoltán Kimenő oldal című történetében egy rejtélyes idegen objektummal találkozhatunk, aminek a technológiáját a Föld népe, így a budapestiek sem restek a saját szolgálatukba állítani. A cyberpunkot is felhasználó történet végére az egész emberiség sorsát érintő kérdések merülnek fel, és egy felfoghatatlan méretű intergalaktikus háború lehetősége is felvetődik. Az első magyar Hugo-díjas, Takács Bogi magyar környezetben játszódó poszt-inváziós sci-fijében (Elegendő kétségbeesés esetén) a túlélők egy része segít az ismert színészek hangján kommunikáló idegeneknek felismerni, katalogizálni a használati tárgyakat – egészen a végső fordulatig. Molnár B. Gábor a hard-boiled krimik és film noirok kliséit helyezte science fiction közegbe Mély álom című írásában, Körmendi Ágnes pedig a transzhumanizmus kérdéseivel foglalkozik A konzul nyolcadik lelke című novellájában. 

Palágyi R. László a török hódoltság idejébe kalauzolja el az olvasókat A róna gyermeke című történelmi fantasy/folk horror hibridjében. A remek stílusban megírt párbeszédeket rejtő írás képes abba a nemzetközi fantasy trendbe is becsatlakozni, amit a Mákháború, vagy a Dévábád-trilógia is képvisel, azaz nagyban épít egy kultúra valós történelmi eseményeire és mondavilágára. Szintén a folk horror és fantasy mezsgyéjén mozog a Kicevice is Nagy Roxánától, amelyben a pogány szerelmi rítusok és az áldozathozatal válnak főszereplővé. Evellei Katától a Kobalt is történelmi környezetben, de a cselekményt már Itáliába helyezve meséli el egy anya-lánya páros történetét, akiknek a családon belüli erőszak mellett a különleges képességük miatti üldöztetéssel is szembe kell nézniük. Ugyancsak

a nőket érintő erőszak

jelenik meg Rusvai Mónika Embermadár című háborús fantasyjében, ahol egy furcsa közösség még furcsább kísérletei jutnak főszerephez. D. Kovács Tünde is a nők helyzetét járja körbe A Szolgálólány meséje hatásaitól sem mentes Piros folt a végtelen fehéren című írásában. Csoma-Lőrincz Tamara egy biblikus történetet gondolt újra fantasy keretek közt a Jónásban, Kiss Gabriella pedig egy lány belső védett terét eleveníti meg az Egy férfi belépett a bárba című művében. 

A kísértetház történetek

egyfajta újragondolásai jelennek meg Krausz Emma és Alexandrov Anna lakásközpontú, a múlt árnyaival is foglalkozó írásaiban. Krausz A valódi tulajdonosban a gyász és bűntudat kérdéskörét vizsgálja egy érdekes csavar kíséretében, míg Alexandrov Lakás a kilencediken című furcsán felemelő novellájában már megjelenik a humor is. Radics Roland pedig egyenesen a fantasy kliséket teszi paródia tárgyává Másik című novellájában, ahol egy pszichológus rakja helyre a sárkányt, a gonosz varázslót és a boszorkányt is. 

Veres Attila a tőle megszokott módon és színvonalon

tart görbe tükröt társadalmunk elé

A világ helyreállításában. Veres gyakran játszik a szövegeinek formájával, stílusával is, így ezúttal egy készülő marketinganyagból tudhatjuk meg, hogy egy csoport miként is képzeli el a világ jobbá tételét. Az ártalmatlannak tűnő lózungok után folyamatosan csúszunk bele a minket körülvevő groteszk őrületbe, ahol az egészen aktuális események is más színezetet kapnak. Erdei Lilla a Cuncirókában egy vörös hajúakból álló furcsa közösség működésébe enged betekintést morbid, groteszk eszközökkel, és a Veresre is jellemző stiláris játékot űz a közösségi médiában megjelenő szövegekkel, ezoterikus fantáziákkal. Farkas Balázs komoly egzisztenciális kérdéseket boncolgat A végtelen című kiábrándult, melankolikus írásában, de a lét hiábavalóságáról szóló elmélkedésben nemigen kapunk megnyugtató válaszokat. Lőrinczy Judit pedig szinte el is engedi a spekulatív irodalom eszközeit a kiváló prózával megírt, allegorikus és rejtélyes, egyszerre szép és végtelenül szomorú A doboz című novellájában. 

Értékes és érdekes nézőpontokból, történetekből nincs hiány. A szövegek is magas színvonalat képviselnek, bár néhány esetben a szerzők képesek beáldozni az egységes stílust és cselekményvilágot a szépirodalmi vonások és a kívánt érzelmi világ átadása érdekében (némelyik szövegre még a túlzott didaktikusság is rásüthető). A sorozat címében viszont lassacskán feleslegessé és félrevezetővé válik a science fiction jelző. Sci-fi fronton lehetne erősíteni, bár igaz, hogy megfelelő számú és minőségű írás hiányában ez egy nehéz feladat. Ugyanakkor üdvözlendő dolog, hogy

a magyar hétköznapokra erősebben és találóbban reflektáló, korábban csak szűkebb rétegben népszerű weird írások még jobban előretörtek,

hiszen nagy potenciál rejlik ebben a kifejezési módban. Aki tehát kíváncsi a magyar fantasztikum jelenlegi állapotára, új neveket szeretne megismerni, vagy ismertebb alkotók kisprózájára szomjazik, az egy remek gyorstalpaló ízelítőt kaphat a kötetet forgatva.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

A 2020-as év a könyvkiadást sem kímélte, és különösen vert helyzetben érezhették magukat a fantasztikus irodalommal foglalkozó kiadók. Ennek ellenére így is sok olyan mű jelent meg, amik vagy hiánypótlóak a maguk területén.

...
Kritika

Családi ügyek, viharok és a klímakatasztrófa érdekelte legjobban a sci-fi írókat 2019-ben

Szerencsére az idei év sem múlhat el Jonathan Strahan iránymutató sci-fi válogatása nélkül. Az év legjobb science fiction novellái 2020-as válogatásában nagy szerep jut a klímakatasztrófa utáni vízióknak és a technológia életünkre gyakorolt hatásának is. 

...
Beleolvasó

A technológiai fejlődés új kihívások elé állítja a sci-fi írókat is

A sci-fi műfaj ma már új kihívásokkal találkozik, hiszen kezd olyan lenni a jelenünk, mintha megvalósult disztópiák és utópiák találkozási pontján élnénk. Többek közt ezt a témát is körbejárja az Egy galaxissal odébb című kötet. Olvass bele!

Hírek
...
Hírek

Kenedi János: Vigyáztam Tarra, mint a hímes tojásra

...
Panodyssey

Fancsali Kinga: napirendi pont / medúza

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Kiss Noémi és Péntek Orsolya a Békés Pál-díj nyertesei

...
Podcast

Hidas Judit: Nőként gyakran szapuljuk az apákat, különösen, ha elváltak 

...
Hírek

Agatha Christie regényeit is átdolgozzák a potenciálisan sértő megjegyzések miatt

...
Zöld

Elhunyt Clause Lorius francia kutató, a klímaváltozás egyik első felfedezője

...
Gyerekirodalom

Aki mesés kalanddá tette a nyelvtant - 95 éve született Varga Katalin

...
Zöld

Jane Goodall Budapesten is bemutatja A remény könyvét

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

A hét könyve
Kritika
Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát
...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?