Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

A 2020-as év a könyvkiadást sem kímélte, és különösen vert helyzetben érezhették magukat a fantasztikus irodalommal foglalkozó kiadók. Ennek ellenére így is sok olyan mű jelent meg, amik vagy hiánypótlóak a maguk területén, vagy egyszerűen csak képesek kirántani a zord valóságból. Azt hiszem, mind a fantasy, mind a sci-fi számos alzsánerének szerelmesei megtalálhatják a számukra kedves történeteket. A következő listában azokból a könyvekből válogattunk, amik amellett, hogy értékes gondolatokat tartalmaznak, vagy pusztán csak szórakoztatók, még könyvtárgyként is kifejezetten kellemes hatást keltenek. Így egy jól célzott ajándékozással akár még új olvasókat is beszippanthatnak a zsánerek.

Laki Péter | 2020. december 16. |

Simon Stålenhag: Mesék a Hurokból

SIMON STALENHAG
MESÉK A HUROKBÓL
ford.: Molnár Berta, AGAVE, 2020, 128 OLDAL
Simon Stalenhag: Mesék a Hurokból

A lenyűgöző digitális festményeivel ismertté vált svéd művész narratív art bookja igazi hiánypótló mű. Elsősorban azoknak a felnőtteknek szól, akik időről időre szeretnek visszatérni gyerekkorukba, és szeretnek eljátszani a „mi lett volna ha…” gondolatával. Stålenhag látszólag össze nem illő elemeket kombinálva alkotott meg egy olyan sosem volt múltat, amiben ugyanúgy ott rejlik a technológia csodálatos nagysága, mint a tőle való félelem és a pusztulás képei is. Illusztrációi pedig ellentmondásokkal teliek: egyszerre melankolikusan nyugodtak, és vibrálóan mozgalmasak. És ha mégis mellékesnek gondolnánk a történetet, pusztán a gyönyörű festmények nézegetésével is hosszú perceket lehet eltölteni.

A könyvről ITT írtunk, Molnár Bertával, a Mesék a Hurokból fordítójával pedig ITT beszélgettünk. 

Christopher Paolini: Álmok a csillagok közt

CHRISTOPHER PAOLINI
Álmok a csillagok közt
Ford.: Bihari György, Európa, 2020, 600 oldal
Christopher Paolini: Álmok a csillagok közt

Az Eragon szerzője sárkányos fantasy helyett ezúttal csápos űrlényes science fictiont alkotott. Az egészen adrenalindús űrbéli hajsza szinte szusszanásnyi időt sem hagy gyanútlan olvasójának. Iszonyatos sebességgel, pörgős, akciódús cselekménnyel és hibátlan stílusérzékkel idézi meg a sci-fi nagy klasszikusait, és persze egy percre sem felejt el szórakoztató maradni. Az Álmok a csillagok közt két kötete egy nagyszabású csillagközi kalandot mesél el, amiben minden sci-fi rajongó találhat valami kedvére valót, és még akár új olvasókat is nyerhet a zsánernek.

Olvass bele ITT!

Tamsyn Muir: Gideon, a Kilencedik

Tamsyn Muir
Gideon, a Kilencedik
Ford.: Varró Attila, Fumax, 2020, 446 oldal
Tamsyn Muir: Gideon, a Kilencedik

Az utóbbi évek egyik legfelkapottabb fantasztikus irodalmi bemutatkozása volt Tamsyn Muir első regénye. Nincs is nagyon min csodálkozni, hiszen lehengerlően laza, humoros stílusban, több zsáner elemeit keverve vázol fel egy nagyon érdekes világot. A leszbikus nekromantákat is csatasorba állító regényben science fiction, fantasy, horror és krimi szervesen fonódik egybe, amiből egészen egyedi, emlékezetes mixtúra kerekedik. 

Matt Ruff: Lovecraft földjén

MATT RUFF
Lovecraft földjén
Ford.: Huszár András, Agave, 2020, 397 oldal
Matt Ruff: Lovecraft földjén

Az idei év egyik legmenőbb borítógrafikájával érkezett Matt Ruff regénye, amiben ugyan nem sok Lovecraftot találni, de ponyvairodalmi kikacsintásokat annál többet. Lényegében a könyvben megelevenedő korszak zsánerirodalma előtti főhajtás ez. És persze fontos elemmé válik a korban nagy tiszteletnek örvendő írók világnézetének pellengérre állítása is. Szellemjárás, okkult rituálék, varázslat, titkos tudást rejtő könyvek, párhuzamos dimenziók – mind megtalálhatóak ebben a rasszizmust tematizáló zsáneramalgámban, amiből nem hiányzik csöppnyi humor sem, és sajnos megrázó momentumok is akadnak.

A könyvről ITT írtunk. 

Mervyn Peake: Gormenghast-trilógia

MERVYN PEAKE
A Gormenghast-trilógia
Ford.: Bakonyi Berta és Farkas Krisztina, Jelenkor, 2020, 1068 oldal
-

A magyar fantasztikus irodalom kiadásának egyik nagy adósságát törlesztette 2020-ban a Jelenkor, amikor is egyben jelentette meg Mervyn Peake nagyhatású fantasy klasszikusát. A 2008-ban már egyszer elindított, de be nem fejezett trilógia egy monumentális kötetben, illusztrációkkal kiegészítve érkezett a boltok polcaira. Mindenkinek ajánlott, aki szereti a klasszikus fantasy műveket, és nem riad vissza a furcsaságoktól – legyen szó akár a történetről, akár a nyelvhasználatról.

Kritikánkat ITT találjátok. 

 S. A. Chakraborty: Aranybirodalom

S. A. Chakraborty
Aranybirodalom
Ford: Benő Ferenc, Agave, 2020, 713 oldal
S.A. Chakraborty: Aranybirodalom

Chakraborty már első regényével képes volt friss vért pumpálni az eposzi jellegű fantasyk világába. Pedig „csak” annyit csinált, hogy az európai, vagy angolszász kultúrkör helyett az arab, iszlám mondavilágot használta fel bámulatos világépítéséhez, és a története alapjához. A zsánerrel csak most ismerkedők pedig épp úgy örömüket lelhetik benne, mint a tapasztaltabb zsánerolvasók. Ha esetleg még nem volt meg a Dévábád-trilógia első két része, itt a remek alkalom a felzárkózásra, ugyanis a nemrég megjelent Aranybirodalom az előző kötetekhez méltóan, monumentális módon, letehetetlen stílusban zárja le Nahri, Dára és Ali történetét.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5+1 thriller, ha karácsonykor nem csak a hidegtől borzonganál

Az idei horror-thriller felhozatalból segítünk választani, ha karácsonykor némi borzongásra vágynál.

...
Gyerekirodalom

10+1 gyerekkönyv izgalmas, meghitt, vicces vagy rejtélyes karácsonyokról

Karácsony előtt a boltokban dömping van gyerekkönyvekből, de segítünk választani. Most olyan gyerekkönyveket válogattunk, amelyek kimondottan a karácsonyról szólnak.

...
Nagy

7+1 képregény a karácsonyfa alá kicsiknek és nagyoknak

Szereted a képregényeket? Most az idei felhozatalból válogattunk gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.