Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

Sci-fik és fantasyk, amikkel nem foghatsz mellé karácsonykor

A 2020-as év a könyvkiadást sem kímélte, és különösen vert helyzetben érezhették magukat a fantasztikus irodalommal foglalkozó kiadók. Ennek ellenére így is sok olyan mű jelent meg, amik vagy hiánypótlóak a maguk területén, vagy egyszerűen csak képesek kirántani a zord valóságból. Azt hiszem, mind a fantasy, mind a sci-fi számos alzsánerének szerelmesei megtalálhatják a számukra kedves történeteket. A következő listában azokból a könyvekből válogattunk, amik amellett, hogy értékes gondolatokat tartalmaznak, vagy pusztán csak szórakoztatók, még könyvtárgyként is kifejezetten kellemes hatást keltenek. Így egy jól célzott ajándékozással akár még új olvasókat is beszippanthatnak a zsánerek.

Laki Péter | 2020. december 16. |

Simon Stålenhag: Mesék a Hurokból

SIMON STALENHAG
MESÉK A HUROKBÓL
ford.: Molnár Berta, AGAVE, 2020, 128 OLDAL
Simon Stalenhag: Mesék a Hurokból

A lenyűgöző digitális festményeivel ismertté vált svéd művész narratív art bookja igazi hiánypótló mű. Elsősorban azoknak a felnőtteknek szól, akik időről időre szeretnek visszatérni gyerekkorukba, és szeretnek eljátszani a „mi lett volna ha…” gondolatával. Stålenhag látszólag össze nem illő elemeket kombinálva alkotott meg egy olyan sosem volt múltat, amiben ugyanúgy ott rejlik a technológia csodálatos nagysága, mint a tőle való félelem és a pusztulás képei is. Illusztrációi pedig ellentmondásokkal teliek: egyszerre melankolikusan nyugodtak, és vibrálóan mozgalmasak. És ha mégis mellékesnek gondolnánk a történetet, pusztán a gyönyörű festmények nézegetésével is hosszú perceket lehet eltölteni.

A könyvről ITT írtunk, Molnár Bertával, a Mesék a Hurokból fordítójával pedig ITT beszélgettünk. 

Christopher Paolini: Álmok a csillagok közt

CHRISTOPHER PAOLINI
Álmok a csillagok közt
Ford.: Bihari György, Európa, 2020, 600 oldal
Christopher Paolini: Álmok a csillagok közt

Az Eragon szerzője sárkányos fantasy helyett ezúttal csápos űrlényes science fictiont alkotott. Az egészen adrenalindús űrbéli hajsza szinte szusszanásnyi időt sem hagy gyanútlan olvasójának. Iszonyatos sebességgel, pörgős, akciódús cselekménnyel és hibátlan stílusérzékkel idézi meg a sci-fi nagy klasszikusait, és persze egy percre sem felejt el szórakoztató maradni. Az Álmok a csillagok közt két kötete egy nagyszabású csillagközi kalandot mesél el, amiben minden sci-fi rajongó találhat valami kedvére valót, és még akár új olvasókat is nyerhet a zsánernek.

Olvass bele ITT!

Tamsyn Muir: Gideon, a Kilencedik

Tamsyn Muir
Gideon, a Kilencedik
Ford.: Varró Attila, Fumax, 2020, 446 oldal
Tamsyn Muir: Gideon, a Kilencedik

Az utóbbi évek egyik legfelkapottabb fantasztikus irodalmi bemutatkozása volt Tamsyn Muir első regénye. Nincs is nagyon min csodálkozni, hiszen lehengerlően laza, humoros stílusban, több zsáner elemeit keverve vázol fel egy nagyon érdekes világot. A leszbikus nekromantákat is csatasorba állító regényben science fiction, fantasy, horror és krimi szervesen fonódik egybe, amiből egészen egyedi, emlékezetes mixtúra kerekedik. 

Matt Ruff: Lovecraft földjén

MATT RUFF
Lovecraft földjén
Ford.: Huszár András, Agave, 2020, 397 oldal
Matt Ruff: Lovecraft földjén

Az idei év egyik legmenőbb borítógrafikájával érkezett Matt Ruff regénye, amiben ugyan nem sok Lovecraftot találni, de ponyvairodalmi kikacsintásokat annál többet. Lényegében a könyvben megelevenedő korszak zsánerirodalma előtti főhajtás ez. És persze fontos elemmé válik a korban nagy tiszteletnek örvendő írók világnézetének pellengérre állítása is. Szellemjárás, okkult rituálék, varázslat, titkos tudást rejtő könyvek, párhuzamos dimenziók – mind megtalálhatóak ebben a rasszizmust tematizáló zsáneramalgámban, amiből nem hiányzik csöppnyi humor sem, és sajnos megrázó momentumok is akadnak.

A könyvről ITT írtunk. 

Mervyn Peake: Gormenghast-trilógia

MERVYN PEAKE
A Gormenghast-trilógia
Ford.: Bakonyi Berta és Farkas Krisztina, Jelenkor, 2020, 1068 oldal
-

A magyar fantasztikus irodalom kiadásának egyik nagy adósságát törlesztette 2020-ban a Jelenkor, amikor is egyben jelentette meg Mervyn Peake nagyhatású fantasy klasszikusát. A 2008-ban már egyszer elindított, de be nem fejezett trilógia egy monumentális kötetben, illusztrációkkal kiegészítve érkezett a boltok polcaira. Mindenkinek ajánlott, aki szereti a klasszikus fantasy műveket, és nem riad vissza a furcsaságoktól – legyen szó akár a történetről, akár a nyelvhasználatról.

Kritikánkat ITT találjátok. 

 S. A. Chakraborty: Aranybirodalom

S. A. Chakraborty
Aranybirodalom
Ford: Benő Ferenc, Agave, 2020, 713 oldal
S.A. Chakraborty: Aranybirodalom

Chakraborty már első regényével képes volt friss vért pumpálni az eposzi jellegű fantasyk világába. Pedig „csak” annyit csinált, hogy az európai, vagy angolszász kultúrkör helyett az arab, iszlám mondavilágot használta fel bámulatos világépítéséhez, és a története alapjához. A zsánerrel csak most ismerkedők pedig épp úgy örömüket lelhetik benne, mint a tapasztaltabb zsánerolvasók. Ha esetleg még nem volt meg a Dévábád-trilógia első két része, itt a remek alkalom a felzárkózásra, ugyanis a nemrég megjelent Aranybirodalom az előző kötetekhez méltóan, monumentális módon, letehetetlen stílusban zárja le Nahri, Dára és Ali történetét.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5+1 thriller, ha karácsonykor nem csak a hidegtől borzonganál

Az idei horror-thriller felhozatalból segítünk választani, ha karácsonykor némi borzongásra vágynál.

...
Gyerekirodalom

10+1 gyerekkönyv izgalmas, meghitt, vicces vagy rejtélyes karácsonyokról

Karácsony előtt a boltokban dömping van gyerekkönyvekből, de segítünk választani. Most olyan gyerekkönyveket válogattunk, amelyek kimondottan a karácsonyról szólnak.

...
Nagy

7+1 képregény a karácsonyfa alá kicsiknek és nagyoknak

Szereted a képregényeket? Most az idei felhozatalból válogattunk gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Hírek
...
Hírek

A TikTok betiltása Amerikában: 3 könyv a közösségi médiáról

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

...
Hírek

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

...
Hírek

Hemingwaytől Popeye-ig – ezek a művek lettek világszerte közkincsek

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről.