A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

Érdekel a legújabb tündéres fantasy? Ebben egy kíváncsi tudós a messzi északon bonyolódik bele a tündérek gonosz belharcaiba, ami már az ott élő halandókat fenyegeti. Elolvastuk az Emily Wilde tündérenciklopédiáját.

Sándor Anna | 2024. április 26. |

Mit tud még hozzátenni a fantasy a tündérhagyományhoz? Ó, nagyon is sokat. Tolkien tündéi vagy A Gyűrűk Ura nyomán gombamód megszaporodó high fantasyk elfjei után jólesett az a lendületesebb frissítés, ami az elmúlt két évtizedben érkezett a zsánerbe. Susanna Clarke-tól A hollókirály, Naomi Novik Ezüstfonása vagy itthon Kleinheincz Csilla Ólomerdője ugyanis a helyi (brit, szláv, magyar) hagyományokból kiindulva a tündérek fenyegető, nem emberi idegenségét hangsúlyozta lenyűgözően.

Heather Fawcett
Emily Wilde tündérenciklopédiája
Ford. Ballai Mária, Agave, 2024, 330 oldal
-

Az Emily Wilde tündérenciklopédiájából egyértelmű (itt beleolvashatsz), hogy a kanadai Heather Fawcett erre a vonalra kíván rácsatlakozni, de azért az idegeinket sem szeretné túlborzolni: arra az olvasási élményre épít, amikor esős délutánokon valami fűszeres teával bevackolunk a fotelbe, és csak jól akarjuk érezni magunkat egy könyvvel. Fawcett tehát egyszerre szeretné megragadni az idegenséget és a meghittséget, ez pedig felemásan sikerül neki.

A tudós, aki abba üti az orrát, amibe nem kéne

Érdekes, hogy mostanában (vagy megint?), szexik lettek a tudósok a fantasyben. R.F. Kuang nemzetközi bestsellere, a Bábel bölcsész-, sőt, nyelvészfantasy, ami nemcsak hőseivel és a történet helyszínéül választott egyetemi és fordítói közeggel, hanem írói eszközeiben is az akadémiai tradíciókat idézi meg (a regény magyar fordítása nemrég megkapta a hazai spekulatív irodalmi díjat, a Zsoldost.)

Hasonló megoldásokhoz nyúl Fawcett is: a narrátor-főszereplő Emily Wilde tudós, amolyan tündérek tanulmányozására szakosodott antropológus. Ebben az alternatív 1900-as években ugyanis a szerzeteknek nevezett tündérek nagyon is 

valóságos, kiszámíthatatlan és részben emiatt is fenyegető lények. 

A szerzetek különböző hagyományokba, formákba és osztályokba sorolhatók, legalábbis erre tesz kísérletet Emily, aki megszállott kutatóként a világ első tündérenciklopédiáját akarja megírni – ehhez pedig nem átall akár vakmerő kalandokba is bocsátkozni.

Hiszen a tündérekkel kapcsolatba kerülni mindig veszélyes, még akkor is könnyen sül el rosszul, ha valaki olyan alaposan ismeri a róluk szóló régi hiedelmeket, történeteket és a szakirodalmat, mint Emily. 

Az eseményekről közvetlenül – egyetlen „vendégbejegyzést” leszámítva – az ő naplójából értesülünk. A beszámolóban aztán gyakran hivatkozik a regénybeli tudóstársadalomra, az elődeire, vitába száll a publikációikkal és a megállapításaikkal, sőt, lábjegyzetekkel is ellát egy-egy jelenséget vagy kifejezést. Ez az írói ötlet szerencsére nem nehezíti el a regényt, inkább 

játékosan árnyalja a fantasy világát és a főszereplő Emily karakterét.

Őt ugyanis gyakran a morális szempontoknál mélyebben hajtja a megismerés és a felfedezés vágya, legyen szó a szerzetek által elrabolt gyerekek helyén talált tündérporonyról vagy egy hatalmas fába börtönzött, a hegyeknél is vénebb tündérkirályról.

Emily a sarkkörön túl, avagy miről is szól a regény

Emily hűséges társával, Árnyék nevű hatalmas kutyájával érkezik Ljoslandre, hogy a sarkkörön túli tündéreket tanulmányozza, akiknek a híre még a többinél is rosszabb – ez pedig különösen felcsigázza hősünk kíváncsiságát. Ljosland nevű település egyébként létezik Norvégiában, de mi a regényben egy fiktív szigeten járunk a norvég partoktól nem messze, a sarkkörön.

A történet október végén indul, így sokáig azt hittem, hogy a napfordulónak vagy valamilyen kulturális crossovernek köszönhetően az ír-kelta eredetű halloweennek szerepe lesz benne, ám végül kiderült, hogy itt inkább az elmélyülő, egyre hatalmasabb téllel van dolgunk. 

A hideg, a hó, a jég állandó kísérői az eseményeknek – illetve a helyi tündérek erejének forrásai is, ami kihat a varázslataikra és a megjelenésükre is. 

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!
Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

Tovább olvasok

A ljoslandi szerzetek egy csoportja ráadásul az utóbbi időben egyre gyakrabban ragad el embereket, kiszívják a lelküket, hogy üres porhüvelyként lökjék vissza őket a halandó világba, ha egyáltalán megmenekülhetnek.

Egy gond van csak, hogy Emily egyáltalán nem jön ki az emberekkel, ennek köszönhetően azonnal magára haragítja a vendégszerető és amúgy segítőkész falusiakat. A helyzetet cambridge-i kollégája, Wendell Bambleby professzor váratlan és bosszantó érkezése bonyolítja, a kalandok pedig akkor szabadulnak el, amikor két fiatal nőt ragadnak el a tündérek.

Vagy félsz, vagy ellazulsz

A cikk elején emlegetett regények idegenség-ábrázolásában az olyan emlékezetes, hogy úgy tudták a nem-emberit megragadni, hogy nem tették automatikusan rosszá. Persze, Novik sztarikkirálya vagy Clarke Úriembere lehetett és volt is a mi emberi szempontunkból kegyetlen, visszataszító, érthetetlen vagy rugalmatlan logikájú, ám ők a saját jogukon voltak mások. A két világ találkozásának feszültségét pedig a szerzők érzékenyen használták arra, hogy nagyon is emberi dilemmákat és összetett kérdéseket vizsgáljanak. Persze ehhez nagyon szigorúnak és következetesnek kellett lenni abban, hogyan jelenítik meg a tündéreket.

Fawcett tündérei viszont a cselekmény előrehaladtával

félelemetesből egyre inkább cukivá, bohókásan ellenállhatatlanná, vagy egyszerűen ostobává válnak.

A szerző ugyanis a hangulatot akarja elkapni: azt a fémes-jeges fuvallatot, ami akkor csap meg, mikor például Clarke, Novik vagy Kleinheincz tündéreiről olvasunk.

Ennek oka, hogy a Tündérenciklopédia mindenekelőtt a cosy fantasy altípusba tartozik. Ebben fontos, hogy ne feszítse túl a határokat, ne terheljen érzelmileg vagy intellektuálisan, és szépséges, ínycsiklandozó vagy aranyos részletekkel kényeztesse az olvasói képzeletet. Így aztán a túlírtság határát súroló mértékben értesülünk 

az Emily szállásául szolgáló kunyhó otthonossá varázslásáról vagy éppen a hősnő rakoncátlanul elszabaduló tincseiről.

Ám ami meghitt, az alapvetően ellazít – a fenti idegenség viszont a félelemmel jár kéz a kézben. Az ellazulás és a félelem pedig egymással ellentétes érzések, állapotok. Ezt valamennyire Fawcett is érzékelhette, és ez lehet az egyik oka a tündérei, és így az általuk jelentett cselekményépítő fenyegetés megfakulásának.

A másik inkább írói hiány, Fawcett nem talált megoldást arra, hogyan vezesse ki szereplőit a finálé előtti csúcsjelenetből úgy, hogy az frappáns és hiteles legyen. Amit látunk, az inkább egy kevéssé sikerült mentési próbálkozás, a feladat elkenése, ami úgy is csalódást kelt, hogy olvasás közben azért elég hamar kiderül, hogy ez nem az a tündéres fantasy lesz. Íróként a meghitten jó történetekért is meg kell dolgozni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Nagy

Hamisított tündérmese: így írtak Tolkienről a kádári Magyarországon

Negyven éve jelent meg magyarul A Gyűrűk Ura, ennek alkalmából az Arcanumon válogattunk, hogyan írtak a szocializmusban Tolkienről, a fantasyről, és ki volt, aki az írót védelmébe vette.

...
Nagy

Tüzek és tündérek: ezekkel a könyvekkel hangolódj a nyári napfordulóra

A nyári napforduló világszerte különleges időpont, mert a fény és sötétség változásának mágikus erőt, illetve szimbolikus jelentést tulajdonítottak.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Természetesen olvasok
...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

...
Zöld

Mit tehet egy nő, ha lebénul az arca és elveszti a mosolyát? Olvass bele Sarah Ruhl könyvébe!

...
Zöld

A narcisztikus személyiség kinőhető? + 2 könyv a témában

...
Zöld

A Stonehenge építőit is pestisjárvány törölhette el a föld színéről

...
Zöld

Ha gyerekként te gondoskodtál a szülődről, az kisiklatja az életed – Mi a parentifikáció?

...
Zöld

5 módszer + 1 könyv, melyekkel komolyan bocsánatot kérhetsz

...
Zöld

6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről

...
Zöld

Kannibál kapitalizmus: Mind megyünk a levesbe?

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Újravágták az új Amerika Kapitány előzetesét a Trump elleni merénylet után

A Marvel közzétette az Amerika Kapitány: Szép új világ trailerének frissített változatát. Az átdolgozott verzióból azonban kimaradt az a jelenet, amelyben Isaiah Bradley Ross elnökre támad. Könnyen lehet, hogy mindennek a Donald Trump elleni merénylethez van köze.

...
Szórakozás

Madonna adott tanácsot a Deadpool & Rozsomák stábjának

Csütörtökön érkezik a mozikba a Deadpool & Rozsomák, a Marvel-univerzum régóta várt dobása, amiben Madonna ikonikus slágere, az 1989-es Like a Prayer is felhangzik. 

...
Szórakozás

Ki ez az izgalmas női karakter a Deadpool & Rozsomákban?

A Deadpool & Rozsomákot csütörtöktől vetítik a mozik, a legújabb trailerben pedig felbukkan egy szereplő, ami miatt a film még érdekesebb lehet. Kicsoda X-23 és vajon mit készít elő a filmbeli jelenléte?