A Zsoldos Péter-díjjal a hazai fantasztikus irodalmi alkotásokat értékelik, így 2024-ben is kiderült, kié a legjobb regény, novella, műfordítás, illetve a közönség elismerése. A győztes művek idén is a Libri könyvesboltok marketing-támogatásában részesülnek.
Ki volt Zsoldos Péter?
A kétszeres EUROCON-díjas (1972, 1974) író, Zsoldos Péter (1930-1997) életműve nemcsak a hazai, de a nemzetközi sci-fi irodalomban is magasan jegyzett: legnépszerűbb műveit fél tucat nyelvre lefordították, a korabeli kritilkák Asimov és Lem mellett emlegették, magyarul pedig több százezer példányban jutottak el a sci-fi irodalom rajongóihoz.
A 2023-es év díjazottjai:
Legjobb regény: Rusvai Mónika - Kígyók országa
Legjobb novella: Gaura Ágnes - Az erdő szíve
Legjobb műfordítás: Horváth Vivien - Bábel
Közönségdíj: Markovics Botond: Felfalt kozmosz
A nyílt, online jelölést követően a hazai szakmai közönség szavazatai alapján összeállt shortlistről az alábbi zsűri választotta ki a díjazott műveket: Benczik Vera irodalmár, H. Nagy Péter irodalomtörténész, Hegedűs Orsolya irodalmár, Keserű József irodalomtudós, Lapis József irodalomtörténész, Makai Péter Kristóf irodalomtudós, Orosz Anna műfordító és szerkesztő, O. Réti Zsófia irodalom- és kultúrakutató, Sohár Anikó egyetemi oktató és műfordító és Szilárdi Réka irodalmár.
És hogy mit érdemes tudnod a nyertesekről?
Rusvai Mónika: Kígyók országa
„Kígyók országa több generáción át, bűbájos nőkön keresztül mesél arról, milyen ára van a történelmi és lelki traumáknak, amelyeket a világ mögötti világra zárnak az emberek” - olvasható a fülszövegben, Rusvai pedig a margós könyvbemutatón elmondta, hogy a világ mögötti világ koncepciójával lehetőséget ad a szereplőinek, hogy a társadalmi elvárások és előítéletek közül kiszakadva vizsgálódjanak, például a férfi és női szerepekről. A könyvbe itt beleolvashatsz.
Keserű József laudációjában kiemelte, „Rusvai fantasyregényében a magyar folklór és a magyar történelem elemei keverednek sajátos módon. A fordulatos cselekmény és a jól megrajzolt regényalakok mellett a regényt az egyedi mágiarendszere is emlékezetessé teszi.”
Gaura Ágnes: Az erdő szíve
A díjazott történet Az év magyar science fiction és fantasynovellái című kötetben jelent meg. Benczik Vera laudációjában elmondta, a novella „a Piroska és a farkas meséjének keretét felhasználva reflektál korunk egyik égető problémájára, az ember pusztító jelenlétére a környezetben. Gaura stilárisan lenyűgöző novellájában a népmesehagyomány ősi ereje sikeresen társul az ökocentrikus tematikához, így mind formáját, mind nyelvezetét, mind mondanivalóját tekintve kimagasló írás”.
R.F. Kuang: Bábel – Fordította Horváth Vivien
A Bábel velejéig bölcsészfantasy, egy kínai fiú története, aki egy alternatív történelmi Oxfordban nyelveket tanul, majd a Királyi Fordítóintézetben szembesül azzal, hogy milyen ára van a brit gyarmatbirodalom gazdagságának és hatalmának. A Bábelről cikkünkben azt írtuk: „a mágia és a fordulatos cselekmény helyett fontosabb a nyelvek és szavak között elvesztített jelentés, egy-egy epizód vagy részlet valós súlyát pedig a szorgalmasan adagolt lábjegyzetekből értjük meg.” A kötetbe itt beleolvashatsz.
O. Réti Zsófia, a fordítások egyik zsűritagja így nyilatkozott a győztes műről: „Az idei év legjobb idegennyelvű regénye, R.F. Kuang Bábel című műve egy alternatív történelmi dark academia regény, melyet a magyar közönség Horváth Vivien fordításában olvashat. Miközben egy mágiával átitatott világot ír le, sebészi pontossággal mutatja be az imperializmus és a rendszerszintű rasszizmus működését.”
Markovics Botond: Felfalt kozmosz
A shortlistre került regényekre az olvasóközönség is szavazhatott: idén a közönségszavazás győztese a korábban már több Zsoldos-díjat elnyert Markovics Botond Felfalt kozmosz című regénye lett. A könyvben az emberiség egy kozmikus léptékű összeomlással szembesül, miközben a Földet irányító óriásállamok vezetői legyőzték az öregedést, és a lakosság ellenőrzésének változatos formáit dolgozták ki. Interjúnkban Markovics elárulta, hogy „a Felfalt kozmosz alapötlete pedig már tízéves, és folyamatosan kísérleteztem vele, hogyan tudom elmesélni a benne szereplő, másfajta fizikájú univerzum működését”.
A zsűri laudációinak teljes szövege és a díjra jelölt művek listája a Zsoldos Péter-díj honlapjánérhető el.