A fekete nyelvű tolvaj nem lenne a barátunk, de talán elsütne egy poént, mielőtt elintéz
CHRISTOPHER BUEHLMAN
A fekete nyelvű tolvaj
Ford. Sárpátki Ádám, Agave, 2022, 464 oldal
-

“A legkisebb hibád vezethet a legnagyobb kalandodhoz”, olvasható A fekete nyelvű tolvaj borítóján, ám a főszereplő, Kinch Na Shannack esetében tulajdonképpen elég nehéz eldönteni, hogy vajon melyik hibájáról lehet szó. Amikor a katonaság elől szökve tolvajnak állt? Amikor hagyta, hogy túl nagy adóssága halmozódjon fel az őt kiképző Céh felé? Amikor szedett-vedett társaival rárontott egy boszorkánygyanús lovagra? Amikor megmentett egy vak macskát?

Christopher Buehlman regényének hőse igazi nagydumás kisember, aki válogatott trágársággal ecsetelve meséli el kalandjainak sorát. Kinch megrögzötten gyáva és pimasz, az az opportunista alak, akinek azért időnként helyén van a szíve. Mint az elég hamar kiderül, egy ennyire romlott világban, mint az övé, nem is igen lehet más, 

hiszen a számítás és a talpraesettség alapvető túlélési képesség.

És az sem árt, ha valaki, mint Kinch, mindig pontosan érzi - ott mélyen, a szegycsontja mögött -, hogy éppen vele van-e a szerencséje, emellett pedig azzal a különös és ritka képességgel születik, hogy bármilyen nyelven megérti, amit olvas. Ehhez már csak egy kis képzés kell, némi hasznos tolvajmágia, és egész jól elboldogul az ember, már ha nem lenne az a tartozás, amit viszont Kinch nem tudott törleszteni, ezért egy tenyeret tetováltak az arcára. Bárki megütheti, és ő nem üthet vissza. A törlesztés elmaradásával pedig ennél csak rosszabb büntetésre számíthat ő is, meg a hátrahagyott családja is. A Céh keze ugyanis mindenhova elér, átnyúlik országhatárokon, és az utolsó koszlott földönfutó vackától a királyi palotákig befolyást gyakorol.

A fekete nyelvű tolvaj életében a legkisebb hibából lesz a legnagyobb kaland
A fekete nyelvű tolvaj életében a legkisebb hibából lesz a legnagyobb kaland

Kinch Na Shannack kisebb vagyonnal tartozik a Szedők Céhének, amiért kiképezték a tolvajok mesterségére, vagyis a zárfeltörésre, késharcra, falmászásra, zuhanás tompításra, hazugság szövésre és csapdaállításra, valamint pár apróbb varázstrükkre. Muszáj törlesztenie az adósságát, ezért elrejtőzött a régi erdei út mellett, hogy kirabolja az arra járó utazókat. Ma azonban Kinch Na Shannack rossz célpontot választott. Olvass bele!

Tovább olvasok

A kényelmetlen helyzet miatt Kinch arra kényszerül, hogy minden baljós előérzete ellenére is rátámadjon többedmagával arra a goblinháborúban edzett lovagra, Galvára, akit - balszerencséjükre - egy óriási holló harcos, egy corvid kísér. Galva egy jól célzott nyíllövés elismeréséül megkíméli Kinch életét, sőt, hamarosan úgy alakul, hogy a Céh megbízásából közösen folytatják az útjukat egy távoli földre, amit állítólag megszálltak az óriások. Kalandjaik során belekóstolhatunk a bálnavadászatba (elég büdös), megjárjuk a goblinok ketreceit (vajon kiből lesz vacsora?) és a holtaktól lábakat kölcsönző boszorkány tornyát is (itt egy csinos unokahúggal gyarapodik a csapat, aki egy kicsit járatlanabb a varázstudományban, mint remélik).

Ármány, mágia, bosszú, rosszakarat és sok-sok test-lelki mocsok - a kaliforniai író, költő és humorista Christopher Buehlman könyve velejéig grimdark fantasy. Akinek az alzsáner neve önmagában nem árulkodó, az olyan hírhedtebb darabokra gondoljon, mint George R. R. Martintól A tűz és jég dala sorozat, vagy közismertebb nevén a Trónok harca világa, illetve Mark Lawrence A széthullott birodalom-trilógiája (Tövisek hercege, Tövisek királya, Tövisek császára). Ez az alműfaj a Tolkien nyomán kibontakozó, gyakran sematikusan epikus, a Jó és Rossz harcát fókuszba helyező high fantasyhez képest kíméletlen, erőszakos, immorális, trágár és naturalista, valamint sokszor disztopikus világba helyezi a cselekményt. Az idealizált értékek idealizált képviselői helyett a grimdarkban összetettebb szereplők próbálnak boldogulni egy alapvetően igazságtalan, sivár, nihilista vagy pesszimista valóságban. 

Augusztusban jön a Sárkányok háza
Augusztusban jön a Sárkányok háza

Augusztus 22-én debütál a Trónok harca előzménysorozata, a Sárkányok háza.

Tovább olvasok

Buehlman világa számos nép és nyelv elnagyoltan odavetett történetéből áll össze, és egyre szövevényesebbé tágul. Alulnézetből, azaz Kinch szemszögéből leírhatnánk ezt a világot zsiványsággal vagy betyársággal, és van is benne némi játékosság, hiszen Kinch még a legsötétebb helyzetben is humorizál, ám jobb itt a zsiványságot az eredeti, a mainál jóval sötétebb és kegyetlenebb jelentésében érteni. A könyv főhőse és a társai jó eséllyel nem lennének a barátaink. 

A fekete nyelvű tolvaj így olyan, mint egy szerepjátékos parti, amit az egyik piszkosabb fantáziájú és a játékosokat előszeretettel szívató haverunk mesél. A kalandok sora epizodikus, gyakran támadhat olyan érzésünk, hogy nem is szolgálja a fő cselekményt. Abban viszont fokozatosan, szinte észrevétlenül kibomlik a politikai intrikus szál, a háború értelmetlensége, a csatározások és kegyetlenségek generációkat megnyomorító hatása, és egyre határozottabban felsejlenek a kevesek, akik profitálnak mindebből. Kinch pedig mindeközben úgy sodródik az eseményekkel, mint bármelyik kisember a történelem viharaiban. Próbál a felszínen maradni és legalább egy kicsit élvezni ezt az élet nevű dolgot - viszont legalább szórakoztatóan számol be minderről. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Zsoldos Péter születésének évfordulója a sci-fi és a fantasy ünnepe az Ellenpont fesztiválon

A Zsoldos-díj idei győzteseinek kihirdetésére is itt kerül sor.

...

Itt a tavasz: ezekkel az erdei fantasykkel hangolódj a lombfakadásra!

Az erdő ott van a történeteinkben, a dalainkban ősidőktől fogva: egyszerre lélegzetelállító és misztikus, baljós és veszélyes. Olyan fantasyket ajánlunk, amikben az erdő fontos tényező.

...

Ahol álmodni sem szabad – tengerkékbe mártott fantasy-disztópia

Véget ért Írd meg Európát! című kritikaíró pályázatunk, a legjobbnak ezúttal Zsargó Borbála bizonyult. Mutatjuk a győztes pályaművet.

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

Olvass!
...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

Mosodában beszélgetni a túlvilágról – miért ne? Olvass bele Tess Gunty bestseller regényébe!

Az Isten hozott itthon a magány, a vágyakozás, az otthon- és szabadságkeresés regénye

...

„Képtelenség feloldódnom másutt, / csak az érintésben” – részlet Kustos Júlia verseskötetéből

Megjelent a Tehetetlen bálványok.

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

SZÓRAKOZÁS
...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

...

Itt A csütörtöki nyomozó klub Netflix-bemutatójának dátuma!

"Ez a legjobb stáb akikkel dolgoztam a Potter-filmek óta."

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

...

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat