Profi az, aki rutinból végzi el a feladatait, a legnagyobb biztonsággal, magától értetődően. Akkor is meg tudja csinálni, amit kell, ha nincs hozzá kedve. A Szürke Ember pedig profi, akinek hátteréről nem sokat tudunk meg, jelleme nem sokat fejlődik. Az egyetlen, amit tudnunk kell róla, hogy néhol szinte már szürreálisan sebezhetetlen és minden pácból kikeveredik. Látványos lövöldözések, robbantások és trükkök kíséretében, higgadtan távozik üldözői karmaiból. Sehol egy egyszerű kilépő – ha kell, a komplett prágai készenléti rendőrséggel is leszámol – mégpedig egyedül. Mélysége nem igazán van, csak ez a keserű, higgadt profizmus.
„Megindult a harc. Mit sem számított, hogy Court nem tudta, a megmentői mi a szarért fordultak ellene. Egyetlen agysejtjét sem használta arra, hogy eltöprengjen a fordulaton.
Court Genrty embereket gyilkolt. Ezek emberek voltak. Ennyi elég is volt.”
Court Gentry ilyen: nem gondolkodik, öl, ha kell és minél mélyebbre megy az események spiráljában, annál reménytelenebb helyzetekbe keveredik és annál többet kell ölnie. Bérgyilkos, de mégiscsak van morális tartása: csak a rosszfiúkkal bánik el. „Jó ember, ugyanakkor még jobb gyilkos” – olvasható a találó mottó a kötet borítóján. Gentry hátteréről sokat egyébként nem tudunk meg, csak azt, hogy egy korábbi bűntény miatt lecsukták és a börtönből hozza ki Donald Fitzroy, a Sierra alakulat egykori alapítója azzal az ajánlattal, hogy végezze el a piszkos munkát helyettük – a szürke zónában, ahol a diplomáciának nem sok hasznát veszik.
Így lesz ő lesz a szürke ember, a titkos fegyver a CIA kezében.
Csakhogy mentorát, Fitzroyt nyugdíjazzák, a köztörvényes bűnözők beszervezését támogató Sierra programot pedig leállítják.
A rengeteg vér és lövöldözés mellett Fitzroy és Gentry kapcsolata viszi el igazából a történetet, ami a rutinszerű árulások mellett is meg tud maradni szinte már apa-fiú viszony mélységű kapcsolatnak. Donald ragaszkodása Gentryhez időnként már-már megindító, amikor például a válogatott kínzások ellenére is védi őt. A Szürke Embert mindeközben hiába üldözi a fejvadász csapat, bármikor köddé tud válni. A cselekmény tehát erről az üldözésről szól, és arról, hogy kitartóan próbál eljutni mentorához, a legfőbb bizalmasához és egyben főnökéhez, akit időközben családjával együtt fogva tartanak.
Az adaptáció bemutatójával egy időben jelenik meg magyarul Mark Greaney bestsellere, A Szürke Ember.
A könyvben végig tombol a tesztoszteron, összesen talán három női szereplő jelenik meg benne, ebből egy gyerek, Donald Fitzroy egyik unokája – természetesen miatta válik sebezhetővé mindazok szemében, akik le akarnak számolni az ő Szürke Emberével.
A regény műfajilag leginkább az akcióthrillerek közé sorolható, bár az össztüzek mennyisége és az “egy mindenki ellen” aránytalansága miatt igazából a véres jelenetek néhol egészen szürreálisak.
A Szürke Ember ezért sokszor inkább egy szuperhősre hasonlít,
például, amikor a magasban repkedő helikopter egész legénységével (akiket addig megmentőinek hitt) számol le, és ejtőernyővel menekül meg a darabokra eső szerkezetből.
A Netflix óriási költségvetésből, 200 millió dollárból készített filmet a történetből Ryan Gosling főszereplésével (ő látható egyébként a kötet borítóján is), amit Tom Clancy (1947-2013) krimiíró nevével is reklámoztak. Greanery Clancy rajongójából lett az írótársa és a Jack Ryan, illetve a Campus történeteken dolgoztak együtt, amit elődje halála után egyedül folytatott. Court Gentry, azaz a Sierra Six története tehát ezt a hagyományt viszi tovább egy önálló regényfolyamban. Greanery története tucatnyi könyvből áll össze, amelynek első részét adta ki magyarul A Szürke Ember címmel idén az Agave. A további kötetekből hátha kikristályosodik a karakter múltja és – egyelőre nem túl árnyalt – személyisége.
A filmmel kapcsolatban már egyértelműbben negatívak a kritikák: rengeteg pénzt öltek valamibe, hogy végignézhessük, hogyan robbantanak fel – sokszor idegesítően gyors ugrásokkal – európai nagyvárosokat. Ráadásul, a könyvbeli – egyébként meglehetősen izgalmas és jól megírt – közel-keleti kezdőjelenetet is egy értelmezhetetlenül fancy bangkoki estélyre cserélték, a háttérben húzódó politikai szálakat pedig személyi konfliktusra. A nézőben közben pedig felmerül a kérdés: megér-e ennyi vérontást, ha egy mégoly profi és kikezdhetetlen karakter élete is a tét, mint a Szürke Emberé.