Idén Ukrajna kiemelt figyelmet kap a vásáron. Amint azt megnyitó beszédében Frank-Walter Steinmeier német államfő kiemelte: a könyvtáraktól a könyvkiadó vállalatokig az egész ukrán könyves szakma súlyosan megszenvedi az orosz támadást, ezért segíteni kell. Jürgen Boos igazgató pedig arról beszélt, hogy Frankfurt évek óta szoros kapcsolatokat ápol az ukrán könyviparral, ezért most közvetlen támogatást szeretnének nyújtani ukrán kollégáiknak, akik ellenállnak az orosz támadásnak.
Megnyílt a világ legnagyobb könyvszakmai találkozója, a Frankfurti Könyvvásár, amelyet két év kihagyás után ismét a hagyományos formátumban, jelenléti rendezvényként tartanak meg. Csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóbeszédet mond majd a vásáron.
Tovább olvasokEzt értékelte Zelenszkij is beszédében: “Ez a figyelem azt jelenti, hogy önök valóban értékelik a szabadságot, és készek megvédeni azt. Európának mostanában arra van a legnagyobb szüksége, hogy egységesen harcoljon a szabadságért.” Kitért arra is, hogy a szervezők idén Oroszországot és Iránt nem hívták meg a hivatalos kiállítók közé (ellenálló orosz szerzőkkel viszont szerveztek beszélgetéseket - a szerk.). ”Amint látják, most két ország hiányzik a Frankfurti Könyvvásárról, bár korábban rendszeresen jelen voltak, ezek Oroszország és Irán. Ez a két ország manapság kevésbé van jelen a kultúra területén, inkább jelen vannak abban, hogy mindent leromboljanak. Nemcsak a kultúrát, hanem az életet és annak lényegét is. (...) Erőművek, vízvezetékek, kikötők és vasútállomások, humanitárius segélyt tartalmazó raktárak, lakóépületek, iskolák - bármi célponttá válhat számukra...
Kultúra helyett Irán halált exportál. Kultúra helyett Oroszország halált importál.”
Kiemelte: bár most Ukrajna a csatatér, Oroszország valójában Európát támadja. “Ez nyilvánvaló. De nem mindenki ismeri be a nyilvánvalót. Egyenesnek kell lennünk: Európában még mindig rengeteg olyan közszereplő van, aki Oroszország "megértésére" biztat, és igyekszik figyelmen kívül hagyni az olyan államok terrorista politikáját, mint Irán.”
Szerinte mindez azért lehetséges, mert sokaknak hiányosak az ismereteik. “Hiányzik az ismeret az antidemokratikus rezsimekhez köthető bűncselekményekről, a korrupcióról, amely eszközzé vált Európa figyelmének leépítésében. Hiányzik a tudás az igazságtalanságról és a hazugságról, amelyek minden terrorista állami politika alapvető elemei. Ha az emberek nem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel, könnyebben manipulálhatja őket a politika.” Ezért arra kérte az egybegyűlteket: tegyenek meg mindent, hogy az emberek jól informáltak legyenek Ukrajnával kapcsolatban. “Kérem, írjanak tovább erről. Olvassanak.
Tegyenek meg mindent, hogy az európaiak megtudják, hány ember vesztette életét a jogokért és az alapvető tiszteletért küzdve, ami Önöknek születésük óta megadatott.
Írjanak, adjanak ki és terjesszenek könyveket azokról, akik korrupció vagy egyszerű közöny által ösztönzött döntéseikkel gyengítették Európát. Az embereknek tudniuk kell azokról, akik a terrorista államokat erősítették (...). Tegyenek meg mindent, hogy a szabadság győzelméről szóló történeteket terjesszék. Az embereknek ismerniük kell őket. Tudniuk kell, hogy a szabadság akkor is képes ellenállni, amikor sokan azt hiszik, hogy ez nem lehetséges. Ahogy Ukrajna is ellenállt az orosz támadásnak idén.”
Bszédét egy meghívással zárta:
“A tudás tehát a válasz. A válasz azoknak, akik félnek, azoknak, akik manipulálnak és azoknak, akik nem hisznek. Könyvek, dokumentumfilmek, cikkek, riportok - ezek a válaszok.
Mindenkit meghívok Ukrajnába: kiadókat, szerzőket, üzletembereket és közéleti személyiségeket, oktatókat és újságírókat... Nézzék meg, min megy keresztül a népünk. Mit sikerült elérnünk. Milyen veszélyekkel kell még szembenéznünk. Legyenek tanúi és beszéljenek róla. Beszéljetek róla. Mert ezekkel a veszélyekkel Európa más nemzetei is szembesülhetnek, amíg a terrorista államok léteznek. Próbáljunk meg együtt többet tenni, mint amit ellenségeink tehetnek ellenünk!”
Az ukrán államfő csütörtökön az EU állam- illetve kormányfői tömörítő Európai Tanács brüsszeli ülésén is mondott egy videó-beszédet. Ebben "nagyszabású katasztrófa" lehetőségére figyelmeztetett Dél-Ukrajnában, valamint légelhárító és más fegyvereket kért a Brüsszelben zajló EU-csúcson résztvevő uniós tagállamok vezetőitől.
Amint arról korábban beszámoltunk, Zelenszkij 16, korábbi beszédét kötetbe szervezve is hamarosan kiadják.