A Wass Albert-interpretációk között ‒ szögezi le Ungváry az adás elején ‒ számos tévedés is tartja magát. Aztán arról beszél röviden, hogy az erdélyi szerző írói életművének megítélése
szakmai berkekben mindig is vitatottnak számított.
A 18 és fél perces előadását a történész olyan szerzők sorolásával kezdi, akikkel szerinte Wass Albert életműve rokonítható. Mint megfogalmazza, Wass „művei a román soviniszta írókéval csereszabatosak”, csupán ki kell cserélni bennük a román és a magyar szereplők szerepét.
Erdély pusztulásához vezető gondolatok
A kétszeres Baumgartner-díjas Wass Albert korai munkái között Ungváry véleménye szerint találhatók valóban értékesek (igaz, ezeket nem nevezi meg), azonban a történész úgy véli, a pálya későbbi részében született művek olyan gondolatokkal mérgezettek, amelyek hosszabb távon „Erdély pusztulásához” vezettek.
Ungváry Bánffy Miklós, valamint Teleki Béla példáját állítja szembe Wass Albertéval az erdélyi arisztokraták közül. Míg ugyanis a magyarországi nyilas-puccs után előbbi lemondott a felsőházi tagságáról,
Wass Albert viszont szerepet vállalt a Szálasi-kormány oldalán.
Ezt követően a történész másfél mondatban a transzilvanizmus gondolatköréről is megosztja gondolatait a nézőivel.
Tények és extrák Wass Albertről és Márairól
Legutóbbi könyvének bemutatóján Ungváry azt fejtette ki, hogy meggyőződése szerint Mindszenty József hercegprímás helyett találhatna más példaképeket is a hazai kultúrpolitika. Ehhez hasonló érvelést hallunk a friss podcastadás második felében is.
Ezúttal Ungváry 12 tényt + 5 extrát sorol Wass Albertről és Márairól.
Az összehasonlításban szó esik többek között arról, hogy Wass Albert a sumer-magyar rokonság híve volt, hogy feltétel nélküli kitartott a német oldal mellett, hogy jelentek meg antiszemita írásai, de a történész elmarasztalja az írót a saját önéletrajzának meghamisítása kapcsán is.
Márai Sándor vagy Wass Albert utcából van-e több?
Aztán Ungváry azt veti össze, Márairól vagy Wass Albertről neveztek-e el több közterületet Magyarországon, és tájékoztat arról is, melyiküknek van több köztéri szobra idehaza.
Az adás végén pedig a történész arra kísérel meg választ adni, hogy vajon miért mégis
Wass Albert rokonszenvesebb a kultúrpolitika irányítói számára.
A teljes adás itt megtekinthető:
Nyitókép: Valuska Gábor