Ungváry kiindulópontja és motivációja (amellett persze, hogy a történész aktívan foglalkozik a második világháború alatti és körüli események mítosztalanításával, lásd Horthy kiugrási kísérletének kudarca vagy a kitörés), hogy Bayer maga gyakran azonosítja saját és a Fidesz-kormányok politikai ellenfeleit a felmenőikkel. A cikket megelőzte egy vasárnap publikált videó is, amiben Ungváry nagyjából összefoglalta 23 percben összefoglalta mondanivalóját:
A cikkben és a videóban Ungváry levéltári dokumentumokkal (vallomásokkal, jegyzőkönyvekkel stb.) vezeti le, hogy a Bayer által a boldog békeidők „vidéki körorvosaként” leírt kiskőrösi anyai nagyapa Gyimes Károly már a második világháború előtt aktív tagja és szervezője volt a hungarista mozgalomnak, majd a nyilas pártnak. A holokauszt alatt gettóorvosként dolgozott, majd a második világháború után pedig éppen úgy, ahogy Bayer szerint csak a „lumpenprolik” tették,
„átöltözött”, azaz önként jelentkezett az ÁVH-ba és besúgóként tevékenykedett.
Bayer egyébként nem tagadja, hogy a nagyapja gettóorvos volt, ám szerinte embereket mentett, majd meghurcolta az ÁVH, az Andrássy út 60-ból pedig hálás zsidók mentették meg.
Ungváry viszont iratokkal bizonyítja Gyimesről, hogy nem öt pengőért vizsgálta meg a gettóba zárt zsidókat (ahogyan Bayer állítja), hanem hogy például 500 pengőt fogadott el, hogy visszatartson haldokló embereket a bevagonírozástól, aztán nem csinált semmit. Az orvos vallomásával ellentétben a testüregmotozás kapcsán is többen terhelően vallottak ellene – itt a történész hozzáteszi, hogy
„(A) deportáltak hüvelyi motozása bátran nevezhető a holokauszt történetében hungarikumnak,
ugyanis ilyesmire ismereteim szerint kizárólag Magyarországon került sor, viszont Magyarországon belül az összes gettóban végrehajtották ezt annak dacára, hogy máig nem került elő olyan belügyminisztériumi utasítás, amely kifejezetten tartalmazta volna azt, hogy a deportáltakat testüregi motozásnak is alá kell vetni. Ez a beavatkozás jól tükrözte a magyar állam álláspontját az érintettek jogi státusáról, pontosabban annak teljes jogfosztottságáról. 14 éves kortól ez az intézkedés mindenkire vonatkozott. A hüvelyi motozást a nyilvánosság előtt hajtották végre, a motozónők gumikesztyűit a folyamat során nem fertőtlenítették, és szűz lányokat is alávetettek ennek a borzalmas eljárásnak.” (A téma Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regényében is előkerül: itt írtunk róla, a szerzővel itt interjúztunk, a kötet harmadik lett az év könyve listánkon.)
A történész úgy látja, az, hogy Gyimest a népbíróság mindezek ellenére mégis felmentette, azért lehet, mert a háború után az orvos antifasiszta ellenálló legendákat kreált magáról, az ellene szerkesztett vádirat „rendkívül slendrián munka volt” a terhelő vallomások egy része pedig hiányzik az ügyészségi aktából.
Az Utak a senkiföldjén összefoglalja, mit tudunk a hadműveletről, és olvashatjuk a túlélők visszaemlékezéseit is, ami tovább árnyalja a képet. Az online bemutatón a történészt Stumpf András újságíró kérdezte, a főbb gondolatokat összefoglaltuk.
Gyimes az ötvenes években jelentkezett besúgónak, Ungváry szerint „állambiztonsági karrierje feltehetően több évtizeden keresztül folytatódott” annak ellenére, hogy egy olyan ügybe is belekeveredett, amiben több orvost elítéltek, Gyimesre kétrendbeli magzatelhajtásért szabtak ki egy év felfüggesztett börtönt és 5000 forint pénzbírságot.
A történész azzal indokolja a videóban, hogy feltárta Bayer családi hátterét, hogy így jobban megértjük a publicista és „eszmetársai” mozgatórugóit: az elementáris belső sértettséget és azt, hogy ezek a családok úgy vettek részt tettesként ezekben az eseményekben, hogy arra a lelkiismeretük nem adott feloldozást. A cikkben a következőket is hozzáteszi: „Bayer megszabadulhatna ettől a terhes örökségtől akkor, ha vállalkozna arra, amit publicisztikáiban másokon számonkér. Ehhez arra lenne szükség, hogy ő maga kilépjen abból a családjában tenyésző nyilas tradícióból, amelyben számára természetes, sőt szükséges a politikai ellenfél teljes dehumanizálása.”
A teljes cikket itt tudod elolvasni.