Salman Rushdie támadójának földet ígért egy iráni alapítvány

sa | 2023. február 22. |

Az író tavaly augusztusban egy New York-i pódiumbeszélgetésen vett részt, ahol egy fiatal férfi késsel támadt rá. A 75 éves írót máj-, ideg- és szemsérülésekkel vitték kórházba. Rushdie egyik szemére elvesztette látását, egyik keze pedig lebénult. A fő gyanúsított, Hadi Matar egy New Jersey-i síita muzulmán amerikai ártatlannak vallotta magát gyilkossági kísérlet és testi sértés vádjában.

A Khomeini Imám Fatváinak Végrehajtásáért Alapítvány titkára, Mohammad Eszmail Zarei most azt nyilatkozta, 

őszintén köszönik a fiatal amerikai bátor tettét, aki cselekedetével boldoggá tette a muszlimokat.

Hozzátette: "Rushdie már nem több élő halottnál, és e bátor tett tiszteletére mintegy ezer négyzetméternyi mezőgazdasági területet adományozunk ennek az embernek vagy bármelyik törvényes képviselőjének". A keddi bejelentésről a teheráni állami televízió a Telegram csatornáján számolt be.

Salman Rushdie február elején adott először interjút a merénylet óta, akkor kolosszális erejű támadásról beszélt. Legújabb könyvét, a Victory Cityt, még a támadás előtt fejezte be, angolul ezen a héten jelent meg a regény. (Az már korábban kiderült, hogy Rushdie az állapota miatt nem vesz részt a kötet megjelenítését kísérő kampányban.) 

Rushdie első interjújában kolosszális erejű támadásról beszélt

Először adott interjút Salman Rushdie azóta, hogy tavaly nyáron megtámadta egy férfi és életveszélyesen megsebesítette.

Tovább olvasok

Rushdie ellen 33 évvel ezelőtt Irán néhai legfőbb vezetője, Ruholláh Muszavi Khomeini ajatollah fatvát (iszlám vallásjogi döntést) hirdetett ki, amelyben felszólította a muszlimokat Rushdie meggyilkolására, miután megjelent A sátáni versek című regénye. Egyes muzulmánok a regény Mohamed prófétáról szóló részeit istenkáromlónak tartották.

Matar családja a dél-libanoni Járún városból származik. Ali Tehfe, Járún polgármestere elmondta, hogy Matar szülei az Egyesült Államokba emigráltak, Matar ott született és nevelkedett, de politikai nézeteikről nincs információja.

Noha annak idején a Mohammad Hatami elnök vezette reformpárti iráni kormány az 1990-es évek végén elhatárolódott a fatvától, az íróra kitűzött több millió dolláros vérdíj folyamatosan nőtt, és

a vallásjogi döntést soha nem oldották fel.

Khomeini legfőbb vezető utódja, Ali Hamenei ajatollah Twitter-fiókját 2019-ben felfüggesztették, mert azt mondta, hogy a Rushdie elleni fatva "visszavonhatatlan".

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Salman Rushdie abszurdnak nevezte Roald Dahl gyerekkönyveinek „cenzúráját”

Roald Dahl gyermekkönyveinek brit kiadója több regényben is átírt kifejezéseket az érzékenyebb olvasók kedvéért. Sokan ezt az írói szabadságot sértő cenzúraként értelmezik.

...

Salman Rushdie szerint az irodalom jövője nem az autofikció, hanem a fantasztikum

„Az innovációért, az újért (…) az irrealizmushoz kell fordulnunk és az igazság megközelítésének új módját kell megtalálnunk a hazugságok révén” – fogalmazza meg esszékötetében Salman Rushdie, aki írásaiban amellett érvel, hogy bár jelenleg a tényirodalom korát éljük, érdemesebb lenne visszatérnünk a képzelet világához. Az igazság nyelvei a hét könyve.

...

Salman Rushdie nem vesz részt új könyve népszerűsítésében

Victory City címmel jelenik meg Salman Rushdie új regénye - az első azóta, hogy tavaly augusztusban késsel támadtak rá egy nyilvános rendezvényen. Az ügynöke most azt nyilatkozta, hogy bár a felépülése tart, az író nem vesz részt a kötet bemutatóján, kampányában.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog