Salman Rushdie indiai születésű brit író is részt vett az amerikai PEN Club - helyi idő szerint - csütörtök este New Yorkban rendezett gálavacsoráján; az ellene kilenc hónappal ezelőtt elkövetett támadás óta a mostani volt az első alkalom, hogy Rushdie nyilvános eseményen vett részt.
"Remekül érzem magam (...) Egyszerűen csak örülök, hogy írók és könyvbarátok társaságában lehetek"
mondta az író, aki 2004-től 2006-ig a szervezet elnöki tisztét is betöltötte.
A héten ez a második alkalom, hogy megjelenik a nyilvánosság előtt, hétfőn, amikor megkapta a Freedom to Publish-díjat a Brit Könyvdíjak átadásán, egy videóüzenetet küldött.
Rushdie-t 2022 augusztusában egy nyilvános eseményen tartott pódiumbeszélgetésen érte a támadás a New York-i Chautauqua Intézetben, az eseményen az üldöztetésnek kitett írók helyzetéről volt szó. A támadás következtében a jobb szemére megvakult, egyik keze pedig lebénult. Támadóját, a libanoni származású Hadi Matart közvetlenül az incidens után őrizetbe vették.
Rushdie ellen 1989-ben Irán akkori legfelsőbb politikai és vallási vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah olyan vallási határozatot (fatvát) adott ki, amelyben a megölésére szólította fel a muszlimokat az Iránban istenkáromlás miatt betiltott könyve, a Sátáni versek miatt. Rushdie fejére több millió dolláros vérdíjat tűztek ki, így évekig bujkálnia kellett.
Salman Rushdie indiai muszlim családból elszármazott nyugati értelmiségiként magát „keményvonalas ateistaként” határozta meg, ennek megfelelően könyveiben többször is szabadon kezeli a vallási hagyományt, ám a hit és annak elvesztésének kérdései mindig is foglalkoztatták. A – sokszor szándékolt – karikírozás mellett az érintett érzékenységével is tudott ezekről a kérdésekről írni. A sátáni versek című könyve már a fatva előtt nagy felháborodást váltott ki konzervatív muszlim vallásos körökben. Utánajártunk, mit is jelent eredetileg a fatva, milyenek voltak a Rushdie-ra kihirdetett fatva keletkezési körülményei és, hogy milyen vallási-politikai folyamatok zajlottak Iránban akkoriban. Mivel verhette ki a biztosítékot A sátáni versek a muszlim hívőknél, és vajon vallási szempontok alapján elfogadható vagy arányos-e a Rushdie által elkövetett „vétséggel” szemben a rá kiszabott büntetés?
Egy iráni alapítvány idén februárban megdicsérte Matart és ezer négyzetméternyi mezőgazdasági területet ígért neki.
(MTI)