Salman Rushdie Mohamed próféta élete által inspirált 1988-as műve világszerte heves vitákat szított a szólásszabadságról, amikor Khomeini ajatollah kimondta a fatvát a szerzőre, amely nemcsak kiközösítést, hanem életveszélyt is jelentett számára. A kötetet Indiában Rajiv Gandhi kormánya tiltotta be még a kiadás évében, miután zavargások törtek ki a tartalma miatt – idézi fel a Guardian.
Az indiai születésű brit író sorsát végleg megpecsételte az iráni vallási vezető által kitűzött vérdíj, hiszen bár Nagy-Britannia védelmének köszönhetően felhagyhatott a bujkálással, 2022-ben egy irodalmi beszélgetésen merénylet áldozata lett, melynek következtében elveszítette látását a jobb szemére, a bal keze nem működött rendesen, és a PTSD miatt sokáig nem tudott írni.
Vissza a könyvesboltokba
Manasi Subramaniam, a könyvet kiadó Penguin Random House India főszerkesztője az X-en jelentette be A sátáni versek visszatérését, a kötet egyik emlékezetes mondatát idézve. „A nyelv bátorság: a gondolat foganásának, kimondásának, s ezzel valóra váltásának képessége” – írja Rushdie.
‘Language is courage: the ability to conceive a thought, to speak it, and by doing so to make it true.’
— Manasi Subramaniam (@sorcerical) December 23, 2024
At long last. @SalmanRushdie’s The Satanic Verses is allowed to be sold in India after a 36-year ban. Here it is at Bahrisons Bookstore in New Delhi.
📸: @Bahrisons_books pic.twitter.com/fDEycztan5
Le kell szögeznünk ugyanakkor, hogy a fejleményeknek semmi köze a szólasszabadsághoz:
csupán az indiai bürokrácia szövevényes útvesztőjének köszönhető, hogy újra kapható a regény.
Ahogy ugyanis korábban már megírtuk, a könyv importálásának betiltását kijelentő kormányrendelet nincs meg, így Delhi legfelsőbb bírósága tavaly év végén így határozott: „Nincs más opciónk, mint azt feltételezni, hogy ilyen dokumentum nem létezik.”
Az eladások kiugróan jók, a muszlim szervezetek azonban nem meglepő módon a tilalom visszaállítását kérik, azzal érvelve, hogy A sátáni versek sérti az iszlám hitet, és veszélyezteti a társadalmi harmóniát egy olyan országban, ahol a lakosság 14%-a muszlim.
Az amerikai-brit állampolgársággal rendelkező Rushdie, akit 2007-ben lovaggá is ütöttek, továbbra is fenntartja, hogy
a könyv fikció, amely semmi megbotránkoztatót nem tartalmaz.
A szerző idén felkerült az 50-es listánkra is Kés című regényével, melyben azt próbálja megérteni, miről is szólt pontosan az ellene zajló támadás.
Fotó: Wikipédia