Az Agave gondozásában megjelent, A szivarhajó utolsó útja című kötetet Győr frissen megválasztott polgármestere, a 33 éves Pintér Bence névrokonával, Pintér Mátéval írta. (ITT elolvashatsz belőle egy részletet.)
„A nevem Csaba. Kossuth Csaba.”
A cselekmény szerint mi nyertük 1849-ben a szabadságharcot, a megvalósult Dunai Konföderáció székhelye pedig Belgrádban található. Egy rejtélyes idegen elköti a fiumei Buda-Ganz gyárból a nemrégiben épített csúcsfegyvert, a hadi szivarhajót, és az államszövetség központja felé indul vele a Dunán. Nem épp békések a szándékai, és csak Kossuth Lajos Csaba nevű unokája, illetve egy kémnő állíthatja meg.
Kritikánkban ezt írtuk A szivarhajó utolsó útjáról: „Az események pont ideális tempóban pörögnek ahhoz, hogy olvasás közben végig az járjon a fejünkben, melyik snájdig ifjú színész harsoghatná a vásznon, hogy »a nevem Csaba. Kossuth Csaba.« A szivarhajó első és egyben utolsó útjánál pedig még
a pátoszos aláfestő zenét is hallani véljük majd a távolból.”
Itthon az első alternatív történelmi kötetek egyike
A szivarhajó különben az első ifjúsági kalandregények egyike volt a hazai könyvpiacon, és a 2010-es évek elején újdonságnak számított az is, hogy egy alternatív történelmi világban játszódik.
Nem sokkal a könyv megjelenése után a szerzőpáros interjút adott nekünk, amelyben Pintér Bence a 19. század második feléről kifejtette: „A mindennapok és nagypolitika szintjén is nagyon kellemes korszak. Más minőség, mint ami manapság jellemző, van eleganciája. A régiónk és Magyarország szempontjából szintén egy izgalmas és szép periódus, de háttérként nem annyira érdekes. Mivel mindenképpen magyar szereplős, Magyarországon illetve környékén játszódó történetet szerettünk volna írni, kellett hozzá egy olyan háttér, ami már önmagában megállja a helyét.”
Kicsoda Pintér Bence?
A rövid válasz erre az, hogy Győr 2024. június 9-én megválasztott polgármestere. A valamivel hosszabb pedig, hogy Pintér a győri érettségi után előbb az SZTE történelem alapszakán tanult, később pedig az ELTE nemzetközi tanulmányok mesterképzésre járt.
2012 és 2017 között a Mandiner újságíró-szerkesztője, 2017 februárjától a lap 2018-as bezárásáig a Magyar Nemzetnél dolgozott, majd az Azonnali újságírója és főszerkesztő-helyettese lett, 2019 nyarától pedig
az Ugytudjuk.hu nyugat-magyarországi internetes portál győri főmunkatársaként tevékenykedett.
Régóta közöl cikkeket a science fictionről, először az Alternativa blogon, majd a Mandiner sci-fi rovatában, legújabban pedig Spekulatív Zóna című oldalon publikálta ilyen témájú írásait.
Kíváncsiak vagyunk, hogy a városvezetés mellett marad-e ideje alternatív történelmi tárgyú cikkek, könyvek írására is.
Nyitókép: Kósa Roland Imre / Wikipedia