Kritika kaland 2012 k5 d:book

A szivarhajó utolsó útja

Rostás Eni | 2013. január 13. |

B+
Pintér Máté, Pintér Bence: A szivarhajó utolsó útja

Agave Könyvek, 240 oldal, 2012. 2533 HUF.


ELSŐ MONDAT: „Johann Löwe fáradtan írta le nevének utolsó betűjét az előtte fekvő papirosra, amit aztán kétrét hajtva földön fekvő táskájába csúsztatott.”

Olvass bele a könyvbe!
Interjúnk a szerzőkkel

Egy sosem létezett Európába kalauzol a kizárólag névrokonságban álló Pintér-fiúk regénye, amely műfaját tekintve ifjúsági kaland, valóságtartalmát tekintve pedig erősen alternatív. 40 évvel a győztes szabadságharc után Kossuth Lajos unokája, Csaba vállalja magára, ha nem is a világ, de a Dunai Konföderáció és a Szövetségi Gyűlés résztvevőinek megmentését. Útját belgrádi bűnbandák húsbárdot csillogtató nehézfiúi és szerb szeparatisták szegélyezik. Na meg a nők. Hiába törekszik az ellenség a jól működő egység lerombolására, és hiába köti el egy feketeköpenyes férfi a szövetség legtitkosabb fegyverét, a hadi szivarhajót, a háttérben a szőke, a fekete és a vörös keverik a kártyákat, és kötik gúzsba a férfiszíveket. Az események pont ideális tempóban pörögnek ahhoz, hogy olvasás közben végig az járjon a fejünkben, melyik snájdig ifjú színész harsoghatná a vásznon, hogy „a nevem Csaba. Kossuth Csaba.” A szivarhajó első és egyben utolsó útjánál pedig még a pátoszos aláfestő zenét is hallani véljük majd a távolból. Biztos kézzel összerakott ponyva ez, gondosan illusztrált világgal. Csak néha remeg meg az írókéz az elsőkötetes izgalomban, és sokszor fel sem tűnik, hogy két szerző írását olvassuk. A Verne Gyulán felnőtt kalandorok bátran a következő generáció kezébe adhatják a könyvet, amely ha történelmi tanulmányok elkezdésére nem is sarkall, de remekül betölti a kortárs magyar ifjúsági olvasmányok piacán tátongó rést.

A cikk megjelent a Könyves Magazin 5. számában. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Vajon mire gondolt a költő? A Margón az AI-t is megkérdezték

Az utca embere vagy az AI érti jobban a verseket?

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője.