A The Rise and Fall of Osama bin Laden (Oszáma bin Láden felemelkedése és bukása) szerzőjével Dave Davies készített podcast-beszélgetést, amiben Bergen elmesélte, hogy egy korai fontos pont bin Láden számára az volt, amikor az amerikai csapatok 1992-ben megjelentek Szaúd-Arábiában. Ez “a látens Amerika-ellenességét szenvedélyes gyűlöletté fordította.”
Bergen szerint bin Láden azt hitte, hogy az általa kitervelt 2001. szeptemberi terrortámadás hatására majd kivonják az amerikai csapatokat Szaúd-Arábiából és a Közel-Keletről. “Ez persze teljes tévedés volt.”
Bin Ládent 2011-ben ölte meg az amerikai haditengerészet egyik kommandós alakulata a pakisztáni rejtekhelyén. Bergen könyvének érdekessége, hogy a rajtaütésről is gyűjtött anyagokat, és több embert sikerült meginterjúvolnia bin Láden belső köréből. A szerző kifejezetten meglepő részleteket is kiderített a 2011-es akcióról. “Amikor elmentem a helyszínre, láttam, mi volt a hálószobájában, amiben megölték. A mosdónál egy Just for Men hajfesték volt… Fiatalabbnak akart látszani. Mikor meghalt, bin Láden 54 éves volt, de a valóságban ennél sokkal idősebbnek tűnt. Szóval Just for Men hajfestéket használt.”
A könyvhöz Bergen egészen különleges dokumentumokat is felhasznált. 2017-ben, a Trump-kormány tette elérhetővé azt a mintegy 470 ezer fájlt, ami a pakisztáni Abbottabadból származott. Ezek között volt egy, amit a CIA bin Láden naplójaként írt le. Csakhogy kiderült, hogy ez az arabul, kézzel írt szöveg valójában a bin Láden család feljegyzéseit tartalmazza, és mint ilyen dinasztikus naplót, az Oszáma halála előtti hetekben is vezették.
Ez azért is lehetett, mert mint a beszélgetésből kiderült, a bin Láden család mintegy 16 tagja is ott volt a végső pillanatban Oszámával: három feleség, gyerekek, unokák, plusz a két testőre családja. Bin Láden ugyanis családcentrikus ember volt, aki még a végső bujkálás idejére is magával vitte a közvetlen rokonait.
A beszélgetés alapján viszont a könyv - szerencsére - nemcsak ilyen, kissé bulváros, személyes információkat tartalmaz.
Az arab tavaszról például bin Láden azt írta egy emberének, hogy szerinte évszázadok óta a legfontosabb fejlemény a Közel-Keleten. Az viszont összezavarta, hogy az egyiptomi és tunéziai tüntetők nem rá hivatkozó táblákkal vonulnak fel és nem tálib típusú teokráciát követelnek. Sőt, egyenesen egyetemes emberi jogokért, gyülekezési jogért, szólásszabadságért vonulnak fel és a korrupt, autokrata kormányok ellenében. Az, hogy az arab tavasz kirobbanásától kezdve a haláláig eltelt szűk fél évben bin Láden nem reagált az eseményekre, Bergen szerint önmagáért beszélt: az al-Káida vezetője nem tudta, mihez kezdjen ezzel, és hogyan pozícionálja magát mint az arab tavasz vezetője.
A teljes beszélgetést itt tudod meghallgatni.