Orvos-Tóth Noémi: Ha valamit tenni szeretnénk a jövő generációjáért, olvassunk nekik

Orvos-Tóth Noémi: Ha valamit tenni szeretnénk a jövő generációjáért, olvassunk nekik

Csütörtökön megnyílt a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, az első beszédet pedig Orvos-Tóth Noémi pszichológus, író tartotta. Az elhangzottakból szemezgetünk.

sa | 2024. szeptember 27. |

Beszéde kezdetén Orvos-Tóth Noémi mindjárt Jón Kalman Stefánssont, a Könyvfesztivál díszvendégét idézte arról a távolságról, ami egymáshoz elvileg közel álló emberek között lehet: „az ember, akivel együtt élünk, távolabb lehet, mint a Mars, annyira távol, hogy azt már sem űrhajó, sem távcső nem képes áthidalni”.

A pszichológus szerint az emberek közötti nemértésnek ára és következménye van. Soha nem éltünk még ennyien a bolygón (8 milliárdan), és járványszerűen terjed a magány.

Milyen lenne egy elég jó társadalom?

Orvos-Tóth Noémi szerint sokat segítene a helyzetünkön, ha lennének „elég jó anyák meg apák, elég jó családok, elég jó kombinációban, ha lenne egy elég jó társadalom, valami olyan, amiben mindenki számít, amiben mindenkinek van esélye, létezik az esélyek egyenlősége, amiben szakadékok helyett maximum könnyen átléphető kis repedések vannak közöttünk, amiben megértenénk, hogy 

nincs te bajod, meg én bajom, mert a baj, előbb-utóbb közössé válik.”

Viszont mivel nem foglalkoztunk a múltunkkal és a kapcsolatainkkal, a fent vázolt ideál elég messze van: „A generációk óta feldolgozatlan egyéni és kollektív traumák, az elhallgatott és elhazudott múlt, a háborúk pusztításai, az üldöztetések, a diszfunkcionális családok, a titkok és tabuk, az igény szerint narrált jelen, éppen a jövőnket temetik maguk alá. Azt a bizonyos lehetőségekkel teli jövőt.”

Az ilyen társadalmakban ugyanis „az egyének és a csoportok indulatai könnyen feltüzelhetőek. Az önreflexió és az érzelemszabályozási kapacitás hiánya miatt, 

játszva taszíthatók a szélsőségek irányába.”

Az olvasás mint a gyógyulás eszköze

„Azoknak a szülőknek, akik naponta olvastak hat- és tizennyolc hónapos gyermekeiknek, alacsonyabb volt a stresszszintjük, jobban értették gyermekeik szükségleteit, és melegebben bántak velük. Az olvasás erősítette az érzelmi kötődést szülő és gyerek között, az alacsonyabb stresszszint pedig a türelem, a tolerancia és az empátia növekedéséhez vezetett” – idézett Orvos-Tóth Noémi egy 2020-as tanulmányt, hogy alátámassza, mennyire sokat hozzátesz az olvasás a szülő-gyerek kapcsolatokhoz és a gyerekek fejlődéséhez.

Az olvasás viszont egész életünk során fejleszt bennünket, a mentalizáció jelensége miatt (az olvasott események kvázi valóságszimulációként futnak az agyunkban). Ez azt jelenti, hogy „a szereplőkön keresztül megtanuljuk magunkat kívülről, a másikat pedig belülről látni, megérteni a sajátunktól eltérő vágyakat, gondolatokat, érzéseket és szándékokat. 

A történetek tulajdonképpen gyakorlófelületet biztosítanak számunkra, hogy könnyebben eligazodjunk az emberi kapcsolatok sokszor kusza útvesztőiben.

Minél több szépirodalmat olvas valaki, az agyában annál több idegi kapcsolat alakul ki a mentalizációért és az empátiás megértésért felelős régiókban.”

A teljes beszédet elolvashatod Orvos-Tóth Noémi Facebook-oldalán.

Fotó: Budapest Nemzetközi Könyvfesztivál - Facebook

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

„Az irodalom meg tudja változtatni a világot és az isteneket is” – Stefánsson és Visky is díjat kapott a Könyvfesztivál megnyitóján

Megnyílt a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtökön Budapesten a Millenáris parkban, ahol csaknem 150 kiállító, valamint magyar és külföldi írók várják a látogatókat vasárnapig.

...
Szórakozás

10 kihagyhatatlan program a Könyvfesztiválon

Múltfeldolgozás, északi és közép-európai történetek, francia képregény: ezeket a könyvbemutatókat és beszélgetéseket ajánljuk az idei Könyvfesztiválon.

...
Hírek

7 kortárs francia íróval találkozhatsz a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon

A díszvendégség keretében érkező írók programjai mellett több mint ezer kötetből válogathatsz a francia standon.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?
...
Podcast

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

Folytatódik A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi második évadát kibeszélő podcastunk a Magyar Tolkien Társaság szakértőivel közösen. A beszélgetés spoileres!

Olvass!
...
Beleolvasó

A budapesti házmesterek konformizmusa kapóra jött a holokauszt idején

Ádám István Pál könyve egy hétköznapi munkát tár fel a maga ellentmondásos mivoltában: a házmesterek motivációit vizsgálja a holokauszt legsötétebb napjaiban. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Lehetsz az USA alapítója, ha a párbaj árnya már kiskorodtól elkísér – Mutatunk egy részletet a Hamilton-sztoriból!

Hogyan vált a St. Croix-i dán rabszolgakolónián született, félárva, de tehetséges szegény fiú az USA létrejöttének egyik kulcsfigurájává? Olvas bele a történetébe!

...
Beleolvasó

Az első női elnök, Tolkien történetei vagy a francia forradalom? Olvass bele, hogyan formálta Izland a világot!

A könyv történelmi körútra vezeti az olvasókat, bemutatva, hogy Izland milyen döntő szerepet játszott olyan változatos eseményekben, mint a francia forradalom, Izrael állam megalapítása vagy a női egyenjogúság kivívása. Olvass bele!

...

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]

...

Simon Márton: Lényegében az örök szerelmet vezetem le a rizsfőzésből, igen

...

Nyáry Krisztiánnal indul az Ezt senki nem mondta! új évada [Podcast]

Polc

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

...

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...

És az megvan, amikor három techmilliárdos megtudja, hogy itt a világvége?

...

Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába

...
Kiemeltek
...
Hírek

Elhunyt Jelenits István teológus, író, irodalomtudós

Jelenits István irodalomtörténészként és -tanárként is jelentős személyiség volt. Esterházy Péterre is nagy hatással volt.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gyurkó Szilvia jogász, gyermekjogi szakértő és aktivista, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója és vezetője. 

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

Jón Kalman Stefánsson prózájának minden sorát átitatja a költészet. Ennek ismeretében talán nem meglepő, hogy eredetileg költőként indult, verseiből pedig a Typotex Kiadó jelentetett meg egy csokorra valót.