Nádas Péter 1968 februárjában ismerte meg Mészöly Miklóst, miután recenziót írt a Jelentés öt egérről című könyvéről. („Ez csak azért történhetett meg, mert a lapnál senki nem tudta a rovatvezetőmön kívül, ki az a Mészöly Miklós.”) Ezek után kapott egy levelet Mészölytől, aki azt kérte, hívja fel telefonon, de sok időbe telt, mire Nádas rászánta magát. Később barátok lettek, és egy időben lényegében szomszédok is, majd később Nádas Péter Kisorosziba, azután pedig Gombosszegre költözött. Nádas Péter most azt mondja, lényegében elmenekült Mészöly elől:
„Nem volt más választásom”.
Barátságuk az Emlékiratok könyve megjelenése idején romlott meg. Nádas szerint Mészöly megrettent a kézirattól, és csak nyomtatásban akarta elolvasni, igaz, a megjelent részeket átfutotta: „néha voltak megjegyzései, ezek arra utaltak, hogy sok neki a jóból, de a megjegyzései leperegtek rólam, hiszen mindent, amit írtam, az ő nyomában írtam. Ugyanakkor ellenére”. Nádas Péter azt valószínűsíti, hogy Mészöly Miklós nem olvasta az Emlékiratok könyvét, mert „úgy érezte, hogy én az ellenkező utat választottam, mint amiről jó tíz éven át beszéltünk. De nem választottam az ellenkező utat. A szintézis igénye nem bennem, benne volt erősebb. Élete rettenetes keserűsége lett, hogy nem tud regényt írni. Ami nem volt igaz”.
Nádas mesélt a Polcz–Mészöly házaspárról is: azt mondta, mindketten domináns emberek voltak: „Két ennyire domináns embernek biztos nehéz együtt maradnia, de ez köti össze őket.” Hozzátette még, hogy maximális empátiára és figyelemre voltak képesek, igaz, egymás iránt ez már nem volt jellemző. Nádas a kedvenc Mészöly-novellái között említette a Sutting ezredes tündöklését meg a Szárnyas lovakat: „És tulajdonképpen az Alakulások, de az szakmailag, mert abból aztán száműzve van mindenféle fabula”.
Mészöly életművét nagy irodalmi, művészeti teljesítménynek nevezte,
nemcsak hazai szinten, európai léptékben is: „Amiről Európa alig tud, de ez az ő baja”.
A teljes cikket ITT tudjátok elolvasni!
Mészöly Miklós születésének 100. évfordulójából írt cikkeinket a Mészöly100 címke alatt olvashatjátok.