A szolgálólány meséje és számos más népszerű, disztópikus regény írója, Margaret Atwood jelenleg az emlékiratain dolgozik. Múlt héten vehette át Dániában a Hans Christian Andersen Irodalmi Díjat, azt követően beszélt egy interjúban az AI-hoz és az íráshoz való viszonyáról.
Atwood élvezi az alkotást
„Nem olyan író vagyok, aki nyomorúságos állapotban tengődik és rettentő nehezen ír. Ez azt hiszem, kikövetheztethető abból is, hogy hány könyvet írtam. Jól érzem magam írás közben” – mondta Atwood a Reuters hírügynökségnek.
Nem különösebben érdekli, hogy a mesterséges intelligencia milyen hatással lehet a karrierjére, ellentétben a fiatalabb kollégáival. „A mesterséges intelligencia sok embert aggaszt. (...) Túl öreg vagyok ahhoz, hogy az ilyesmi miatt túlságosan aggódjak.
De ha harmincéves lennék, és akármelyik művészeti ágban tevékenykednék, aggódnék. ”
Más szerzők mellett 2023 nyarán Atwood is aláírta azt a nyílt levelet, melyben az ellen tiltakoztak, hogy az olyan cégek, mint az OpenAI és a Meta az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket.
Tavaly elismerte a Partizánnak, hogy az MI-nek rengeteg haszna lehet, viszont „a gépek egyelőre nem tudnak mit kezdeni a verbális művészettel.” Ez a véleménye azóta sem változott: „Egyelőre az AI egy szar költő. Nagyon rossz, rosszabb, mint amit emberek írnak. És fikció írásában sem túl jó”.
Hozzátette: „Azt mondják, fejlődni fog. Mit értenek ez alatt? Sosem lesz az AI-ból eredeti alkotó, mert adatokat kapar össze. Abból dolgozik, amit már beletettek.”
A választás meg ami utána jön
Az interjúban Atwoodot a jelenlegi szoros elnökválasztási versenyről is kérdezték, amivel kapcsolatban megismételte a korábban Trumppal szemben megfogalmazott kritikáját, mondván, nagyon aggódik amiatt, hogy milyen autokratikus hajlamai vannak.
Előre tekintve pedig azt mondta: „Szeretem azokat az embereket, akik a jövőről kérdeznek. Mire gondolsz pontosan? A következő két évre, a következő öt évre, a következő tíz évre? Nem tudjuk.
Nos, írok egy bődületesen nagy memoárt, és csak hülyeségeket és katasztrófákat teszek bele, mert minden más unalmas.”
(Reuters)
Fotó: Luis Mora / Penguin Random House