Eddig mintegy 19 000 művész írta alá azt a nyílt állásfoglalást, mely azt szorgalmazza: tiltsák meg, hogy az AI tréningezéséhez emberek által létrehozott műveket használjanak fel engedély nélkül.
Az AI kizsákmányolja a művészeket
Olyanok írók szerepelnek a tiltakozók listáján, mint Kazuo Ishiguro, Janne Teller, Paula Hawkins, James Patterson, Harlan Coben, Ted Chiang, Philippa Gregory, Joanne Harris, Madeline Miller, Emily St. John Mandel vagy Ann Patchett, de aláírta Julianne Moore színész és Thom Yorke zenész is. Nyílt levelük rövid és lényegre törő:
„A kreatív alkotások engedély nélküli felhasználása a generatív mesterséges intelligencia tanítására
komoly, igazságtalan fenyegetést jelent a művek mögött álló emberek megélhetésére nézve,
és ezt nem szabad megengedni.” A felhívásnak ugyanakkor nincs konkrét címzettje, tehát feltételezhetően minden ország kormányának és minden AI-t fejlesztő vagy azt alkalmazó cég vezetőinek szól.
„Sok generatív mesterségesintelligencia-cég tréningezi a modelljeit az alkotók engedélye nélkül. Ez komoly probléma sok művész, zenész, színész, szerző és más alkotó számára, akiknek a munkáját ezek a cégek kizsákmányolják” – mondta Ed Newton-Rex zeneszerző, a Fairly Trained nevű nonprofit szervezet alapítója az állásfoglalás kapcsán az NBC-nek.
Kiadók is mozgolódnak
Az egyéni művészek mellett számos szakmai és érdekvédelmi szervezet is csatlakozott a felhíváshoz, például a HarperCollins, a Penguin Random House, a Hachette és a Bloomsbury kiadók, az Európai Kiadók Tanácsa, vagy épp a MAHASZ.
A világ egyik legnagyobb kiadója,
a Penguin Random House néhány napja a tiltakozáson túl egészen konkrét lépéseket is tett
azért, hogy megvédjék a szerzőik szellemi tulajdonát és a kiadó gondozásában megjelenő műveket ne használhassák AI programok. A minden könyv elején megtalálható, szerzői jogra vonatkozó szöveget ugyanis kiegészítették a mesterséges intelligenciát célzó kitétellel, az alábbiak szerint: „A könyv egyetlen része sem használható fel vagy közölhető újra semmilyen módon mesterségesintelligencia-technológiák vagy rendszerek képzése céljából”.
Egyre kritikusabb helyzet
Az AI világszerte meglehetősen szabályozatlan terület, a generatív mesterségesintelligencia-programok betanításához a techcégek többnyire engedély nélkül használják fel a legkülönbözőbb műveket. Így fordulhat elő, hogy bizonyos programok szókincse már lekörözi a magasan képzett emberekét.
2023 nyarán derült ki például, hogy több mint 170 ezer címet töltöttek fel a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe, köztük olyan szerzők műveit, mint Stephen King, Jonathan Franzen, Zadie Smith és Elena Ferrante.
A gyakorlat ellen évek óta egyre több kiadó, író, zenész és más művész tiltakozik, köztük Margaret Atwood és Nora Roberts, de Yuval Noah Harari és Daniel Kehlmann is figyelmeztett már a mesterséges intelligencia veszélyeire.
Többen pert is indítottak szerzői jog megsértése miatt
bizonyos cégek ellen, például Michael Chabon és Mona Awad írók, a New York Times és a Wall Street Journal lapok, illetve a Universal, a Sony és a Warner lemezkiadók.
Fotó: Steve Johnson / Unsplash