Milyen tanácsot nem fogadott meg életében, és hogyan kezeli az irigységet? Margaret Atwood egy friss interjúban ilyen és hasonló kérdésekre válaszolt.
„Maga egy idióta”
A kanadai írót, költőt a legtöbben A szolgálólány meséje című könyv szerzőjeként ismerik, a nemzetközi irodalom egyik meghatározó alakja, több tucat könyvet írt.
A most 84 éves szerző a hatvanas években volt ösztöndíjas egyetemista, egy alkalommal, 1961-ben pedig egy tanszéki tanácsadó azt kérdezte tőle:
Miért nem felejted el ezt az egész írás és ösztöndíj dolgot, és miért nem találsz inkább egy jó férfit, akihez hozzámész?
„Ez kissé extrém volt már abban az időben is” – mondta az NPR-nak az esetről Atwood, aki rendszerint az ilyen felvetésekre csak úgy reagált: „Maga egy idióta”.
Az irigységről
Beszélt arról is, ő nem szokott másokra irigy lenne – kivéve a magas emberekre, jegyezte meg viccesen –, de azt gyakran megtapasztalta, hogy vele szemben táplálnak ilyen érzéseket.
„Azt szoktam mondani a fiatal íróknak, akik hirtelen sikeresek lesznek, hogy néhány éven belül három csúnya, gonosz személyes támadás fog érni olyan emberek részéről, akiket nem ismersz” – magyarázta. Szerinte ez törvényszerű, főként ha az ember fiatal.
Úgy látja, amikor az ember sikeres lesz, a barátai két részre szakadnak, és elég hamar ki szokott derülni, ki melyik csoportba kerül: lesznek, akik ezt tudják kezelni, és lesznek, akik nem.
Atwood a gyászról is beszélt az interjúban. „Volt egy barátom abban az időszakban, amikor a pszichiáterek azt gondolták, hogy jó ötlet egy csomó gyógyszert adni, ha gyászolsz és bánatot érzel, mert akkor majd egyszerűen nem fogod ezeket érezni. Ez azt jelenti, hogy sosem lépsz túl rajta, mert sosem élted meg. A gyász egy nagyon emberi érzés, ami előbb-utóbb mindenkit érint” – mondta.
Néha egyetlen tanár vagy mentor támogatására van szükség, hogy hinni tudjunk magunkban.
Tovább olvasok(Forrás: NPR)
Nyitókép: Wikipedia/Piaras Ó Mídheach/Collision via Sportsfile