“Egy könyvtárnak az alapvető, kollektív jogokat kell biztosítania. Elkeserítő számunkra, hogy az utóbbi időben támadás érte a könyvtárakat, különösen azért, mert mindezt olyan intéztek tették a szerzők nevében, mint az American Association of Publishers és a Publishers Association, akik perekkel fenyegetik a könyvtárakat” - fogalmaztak a szerzők a levélben, amit több író mellett Neil Gaiman is aláírt.
Bombákkal és lövöldözéssel fenyegették őket.
A könyvtárakat csalással, valamint azzal vádolják, hogy visszaélnek az írók szerzői jogaival, mivel az e-book kölcsönzése után fennáll a veszély, hogy a kötetekhez így sokan jogtalanul jutnak hozzá. Az írók arra kérik a kiadókat, és a könyvterjesztőket, hogy rögzítsék a könyvtárak jogait a könyvek birtoklását, és kölcsönzését illetően, a kötetek formátumától függetlenül. “Bár a könyvtárak korlátozása rövid távon pénzügyileg előnyös lehet még a leggazdagabb és legkeresettebb szerzők és vállalatok számára, ez a magatartás teljesen ellentétes a szerzők érdekeivel” – áll a levélben. A digitális kiadások előállítása megfizethetőbb, és az olvasók könnyebben hozzáférhetnek így a művekhez. A könyvtárak ellen indított perek miatt előfordulhat, hogy a jövőben csak csökkentett számban találhatnak az olvasók digitális formátumú könyveket a könyvtárakban.
“Transzneműként az első kötetem e-könyvként jelent meg, és ma nem lehetnék sikeres szerző, ha ez nem így történik. Azok a transz-könyvek, amelyek inspiráltak, szintén digitális formátumban voltak elérhetőek” – írja Torrey Peters a közleményében. “A könyvesboltok eleinte nem forgalmazták az ilyen témájú könyveket, pedig később több olyan visszajelzést kaptam, amiben az olvasók azt mondták, hogy a könyvem segített nekik a saját érzelmeik és identitásuk értelmezésében.” Torrey Peters első regénye a Detransition, Baby, amit 2021-ben a Women's Prize for Fiction díjra jelöltek.
Az angliai és walesi könyvtárak arra készülnek, hogy idén télen sok rászorulónak kell majd segítséget nyújtaniuk. Az intézményekben menedéket adnak majd azoknak, akik a hideg elől szeretnének behúzódni valahova, és a késedelmi díjakat is el fogják engedni.
“Olyan jövőt szeretnék, amelyben a szerzők méltányos díjazásban részesülnek a munkájukért, és ahol a köteteik továbbra is megfizethetők és hozzáférhetők mindenki számára” – írta Jonathan Mendoza.
A többi szerző nyilatkozatát IDE kattintva olvashatod el.
Forrás: Lithub