Jobbak az olvasási készségei azoknak, akik ebook helyett papíron olvasnak

Egy új kutatás szerint nem mindegy, hogy ebookon vagy kézzelfogható könyvként olvasunk irodalmat.

fk | 2022. július 26. |

Egy friss kutatás szerint, amelyet az Organization for Economic Cooperation and Development nevű szervezet végzett, jobbak lesznek a szövegértési képességei azoknak, akik többségében papír alapú könyveket olvasnak. Összesen harminc országban vizsgálták meg a 15 éves fiatalok olvasási szokásait és képességeit a PISA-teszt segítségével.

A szépirodalom olvasása szociálisabbá tesz és segíti a szociális érzékenyítést

Az utóbbi időben számos cikkel, tanulmánnyal találkozhatunk, amelyek az olvasás jótékony hatásait mutatják be. Ha eleget, és persze megfelelő irodalmat olvasunk, jobb vállalkozóvá, szülővé válhatunk, csökkenhet a stressz, boldogabbak lehetünk, sőt a szociális érzékenyítésben is sokat segít.

Tovább olvasok

Az eredmények magukért beszélnek: azokhoz a diákokhoz képest, akik csak ritkán vagy soha nem olvasnak könyveket, 15 ponttal jobban teljesítettek azok a tanulók, akik jellemzően képernyőn olvasnak, és 49 ponttal voltak jobbak azok, akik a papír alapú könyveket preferálják. Összefoglalva, a tesztet kitöltő diákok 36%-a mondta azt, hogy inkább papíron olvas, ők pedig csaknem minden országban jobban teljesítettek a teszten, mint a képernyőn olvasók, kivéve Indonéziában és Thaiföldön.

A felnőtt magyar társadalom 53%-a soha nem olvas

Szeptember 8-án van az írástudatlanság elleni küzdelem nemzetközi napja. Az MTI-n ebből az alkalomból két grafikont tettek közzé: az egyik a magyarok olvasási szokásairól, a másik az olvasni tudók arányáról ad képet.

Tovább olvasok

A kutatásból egyébként más érdekes dolgok is kiderültek. Például több mint 5%-kal nőtt azoknak a diákoknak a száma, akik az olvasást időpocsékolásnak tartják. Ezzel párhuzamosan pedig 2012 és 2018 közt látványosan romlani kezdett a fiatalok szövegértési képessége.

Összetettebben látják a világot azok, akik fiatalon sok irodalmat olvastak

A kutatók szerint a kulcs nem az empátia, hanem az, hogy olvasás során találkozunk a világ bonyolultságával, és így elfogadjuk a különbözőségeit.

Tovább olvasok

Forrás: Lithub/ KQED

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A felnőtt magyar társadalom 53%-a soha nem olvas

Szeptember 8-án van az írástudatlanság elleni küzdelem nemzetközi napja. Az MTI-n ebből az alkalomból két grafikont tettek közzé: az egyik a magyarok olvasási szokásairól, a másik az olvasni tudók arányáról ad képet.

...

Az olvasásra kötelezett fiatal nenonáci jobban szereti Shakespeare-t Austennél

Angol klasszikusok olvasására kötelezett a bíróság egy brit neonáci fiatalt, akinek a napokban kellett számot adnia olvasmányélményeiről.

...

Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Mi a szerepe az illusztrációknak, mi alapján választanak könyvet a kamaszok, és hogyan lehet visszatéríteni őket az olvasáshoz? Mutier Uszámát, a Szívünk rajta új zsűritagját kérdeztük.

Kiemeltek
...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet.