Egy friss kutatás szerint, amelyet az Organization for Economic Cooperation and Development nevű szervezet végzett, jobbak lesznek a szövegértési képességei azoknak, akik többségében papír alapú könyveket olvasnak. Összesen harminc országban vizsgálták meg a 15 éves fiatalok olvasási szokásait és képességeit a PISA-teszt segítségével.
Az utóbbi időben számos cikkel, tanulmánnyal találkozhatunk, amelyek az olvasás jótékony hatásait mutatják be. Ha eleget, és persze megfelelő irodalmat olvasunk, jobb vállalkozóvá, szülővé válhatunk, csökkenhet a stressz, boldogabbak lehetünk, sőt a szociális érzékenyítésben is sokat segít.
Tovább olvasokAz eredmények magukért beszélnek: azokhoz a diákokhoz képest, akik csak ritkán vagy soha nem olvasnak könyveket, 15 ponttal jobban teljesítettek azok a tanulók, akik jellemzően képernyőn olvasnak, és 49 ponttal voltak jobbak azok, akik a papír alapú könyveket preferálják. Összefoglalva, a tesztet kitöltő diákok 36%-a mondta azt, hogy inkább papíron olvas, ők pedig csaknem minden országban jobban teljesítettek a teszten, mint a képernyőn olvasók, kivéve Indonéziában és Thaiföldön.
Szeptember 8-án van az írástudatlanság elleni küzdelem nemzetközi napja. Az MTI-n ebből az alkalomból két grafikont tettek közzé: az egyik a magyarok olvasási szokásairól, a másik az olvasni tudók arányáról ad képet.
Tovább olvasokA kutatásból egyébként más érdekes dolgok is kiderültek. Például több mint 5%-kal nőtt azoknak a diákoknak a száma, akik az olvasást időpocsékolásnak tartják. Ezzel párhuzamosan pedig 2012 és 2018 közt látványosan romlani kezdett a fiatalok szövegértési képessége.
A kutatók szerint a kulcs nem az empátia, hanem az, hogy olvasás során találkozunk a világ bonyolultságával, és így elfogadjuk a különbözőségeit.
Tovább olvasok