Kapu a csodák világába - írók vallottak a könyvtárakról
James Baldwin

“Hetente legalább három-négyszer elmentem [a New York-i Közkönyvtár 135. utcai fiókjába], és végül mindent elolvastam. Úgy értem, minden egyes könyvet abban a könyvtárban. Valamilyen vak és ösztönös módon tudtam, hogy ami a könyvekben történik, az körülöttem is történik. Próbáltam kapcsolatot teremteni a könyvek és az élet között, amit láttam, amit éltem.”

5 érdekesség, amit eddig talán nem tudtál James Baldwinról
5 érdekesség, amit eddig talán nem tudtál James Baldwinról

2000 oldalas aktája volt róla az FBI-nak, éjszaka írt, volt ifjúsági miniszter és egy darabig prédikátor is. Ismerd meg a Ha a Beale utca mesélni tudna szerzőjét.

Tovább olvasok

Neil Gaiman

“Gyerekkoromban (...) a szüleim munkába menet eldobtak a helyi könyvtárba. Kezdetben a gyerekkönyvtárba mentem, és hátul kinyitottam a kártyás katalógust, ami téma szerint listázta a könyveket - szellemeket, varázslatot, idő- vagy űrutazást kerestem. Ha találtam egy könyvet, ami tetszett, mindent elolvastam a szerzőtől. Rájöttem, hogy a könyvtárközi kölcsönzésnek hála, a könyvtárosok olyan könyveket is meg tudnak szerezni nekem, amik nálunk nem voltak meg, és ezt meg is tették. A könyvtárosoknak csak egy újabb ügyfél voltam, és olyan szintű tisztelettel bántak velem, amit sehol máshol, az iskolában sem tapasztaltam. ”

Gaiman univerzuma szüntelen hódolat a történetmondás gazdag öröksége előtt [Visszapillantó]
Gaiman univerzuma szüntelen hódolat a történetmondás gazdag öröksége előtt [Visszapillantó]

2013-ban az Óceán az út végén 15. lett a top50-es listánkon. Visszapillantó-sorozatunk részeként egy-egy hangsúlyos motívumon keresztül nézzük meg, milyen erős szálakkal kötődik a regény Gaiman műveihez és életéhez.

Tovább olvasok

Amy Tan

“Minden tündérmesét elolvastam, amit a közkönyvtárban találtam. Csodálatos világ volt, ahova elmenekülhettem. Szándékosan mondom, hogy “menekülni”, mert visszanézve úgy érzem, otthon minden olyan feszült volt gyerekkoromban, és így elmehettem valahova máshova. Persze ezekben a történetekben is volt veszély, feszültség, de ezek nem hozzám tartoztak. És a végén általában megoldódtak.”

Napi kötelező - Amy Tan: A száz titkos érzék
Tovább olvasok

Angie Thomas

“Gyerekkoromban nem tudtam utazni, mert a családom nem engedhette meg magának. A könyvek viszont megmutatták, mennyivel nagyobb a világ, mint a szomszédságom. A könyvek sokféle módon mentették meg az életem, és csak a könyvtárakban jutottam hozzájuk.”

Ez lett minden idők 100 legjobb ifjúsági könyve

A Time összeszedte minden idők száz legjobb ifjúsági könyvét. A legnagyobb hatású YA-könyveket összegyűjtő listán olyan szerzőket találunk, mint Louisa May Alcott, L. M. Montgomery, J. D. Salinger, Meg Cabot vagy John Green.

Tovább olvasok

Ray Bradbury

“Könyvtárosok neveltek fel. Nem hiszek a főiskolákban és az egyetemekben. A könyvtárakban viszont igen, mert a legtöbb diáknak nincs pénze. A nagy gazdasági világválság idején fejeztem be a középiskolát, és semmi pénzünk nem volt. Nem tudtam főiskolára menni, úgyhogy tíz évig heti három nap a könyvtárba mentem.”

Ray Bradbury és az utolsó nagy világjárvány
Ray Bradbury és az utolsó nagy világjárvány

Ray Bradbury a 2000-es évek elején teljesen le volt döbbenve, hogy a világ kulturális emlékezetéből teljesen kihullott a spanyolnátha-járvány. Ő sosem felejtette el, hiszen a családját is számos veszteség érte.

Tovább olvasok

Octavia Butler

“Mikor hatéves koromban végre könyveket kaptunk olvasni az iskolában, elképesztően unalmasnak találtam őket; Dick és Jane-kötetek voltak. Kértem anyámtól egy könyvtárjegyet. Emlékszem az arcára: meglepettnek és boldognak látszott. Azonnal elvitt a könyvtárba, utána az lett a második otthonom.”

Octavia E. Butlernél a dögvész felér egy részletekben adagolt harmadik világháborúval
Octavia E. Butlernél a dögvész felér egy részletekben adagolt harmadik világháborúval

Octavia E. Butler Földmag-duológiájának befejező kötete szédületes látomás és egyben komoly figyelmeztetés a jövőnkre nézve. Olvass bele!

Tovább olvasok

Ursula Le Guin

“A könyvtár egy közösség központja, szent helye, a szakralitása pedig az elérhetősége, a nyilvánossága. Mindenkié. Bizonyos könyvtárakra élénken és örömmel emlékszem - az életem legjobb részéhez tartoznak.”

Ursula Le Guin szerint a sikeres könyvnek nincs titkos receptje
Tovább olvasok

Isaac Asimov

“Az iskolában megkaptam az alapvető oktatást, de az nem volt elég. Az igazi műveltségem, a szuperszerkezet, a részletek, a valódi architektúra a közkönyvtárakból származik. Egy olyan szegény gyereknek, akinek a családja nem engedhette meg magának, hogy könyveket vegyen, a könyvtár ajtó volt a csodák és nagy teljesítmények világába, így soha nem lehetek elég hálás, hogy volt elég eszem, hogy bemenjek azon az ajtón és a legtöbbet hozzam ki belőle.”

Isaac Asimov megjósolta a jövőt egy amerikai tévéműsorban 
Isaac Asimov megjósolta a jövőt egy amerikai tévéműsorban 

A sci-fi író ráadásul született komédiásnak bizonyult, David Letterman alig tudott lépést tartani vele.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Barcelonában található a világ legjobb közkönyvtára

A barcelonai könyvtárat a világ legjobb új nyilvános könyvtárának választotta a Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (IFLA) rotterdami kongresszusán. A munkásnegyedben található Gabriel García Márquez könyvtár a latin-amerikai irodalomra specializálódott.

...
Hírek

Jay-Z-kártyákkal pörgetnék fel a brooklyni könyvtár látogatottságát

A kezdeményezés annyira sikeresnek bizonyult, hogy eddig 14 ezer új beiratkozója lett a könyvtárnak.

...
Hírek

Az MI választotta ki a könyveket, amiket eltávolítottak az iskolai könyvtárakból Iowában

Egy új törvény tiltja, hogy iskolai könyvtárakban olyan kötetek legyenek, amik szexuális aktusok leírását tartalmazzák. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

Olvass!
...
Beleolvasó

A narcisztikus szülők fogságából segít kiszabadulni ez a könyv – Olvass bele!

A hatalom kisajátítása vagy az elnyomás nemcsak az autoriter politikai rendszernek, hanem egy narcisztikus családnak is lehetnek ismérvei. Dr. Karyl McBride könyve azzal foglalkozik, miként szabadulhatunk ebből a közegből. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ellenséges testvérek, orosz-svéd háború és nyomasztó családi titkok – Olvass bele Asko Sahlberg regényébe! [MARGÓ KÖNYVEK]

A finn Asko Sahlberg Ők című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Most elolvashatsz egy részletet a háború, a bosszú és az árulás motívumain alapuló kötetből. 

...
Beleolvasó

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!