A Nobel-díjas kolumbiai regényíróról elnevezett könyvtár tavaly nyílt meg Sant Martí de Provençals munkásnegyedében. A díj odaítélésekor a zsűri méltatta az építészeti megoldásokat és azt az innovatív megközelítést, amely a helyi lakosságot az erőforrás használatára ösztönzi, a személyzet és a helyi közösség közötti interakciót, a terek és szolgáltatások rugalmasságát, a tanulás iránti elkötelezettséget és a program fenntarthatóságát.
„Pontosan azért kaptuk a díjat, mert olyan modellt választottunk, amely a könyvtárat az otthon meghosszabbításává teszi, fotelekkel és olyan terekkel, amelyekben a látogatók otthon érezhetik magukat” – mondta Neus Castellano, a könyvtár igazgatója. „Ez oda vezetett, hogy a kisgyerekek és az idősek órákat töltenek a könyvtárban, és nemcsak azért jönnek, hogy könyveket vegyenek ki, hanem sokkal tovább tartózkodnak itt. A sűrűn lakott, sok diákkal rendelkező környéknek nagy szüksége volt erre a könyvtárra.” „Nem számítottunk győzelemre” – mondta Castellano. „Soha még egyetlen spanyol könyvtárat sem jelöltek. Ez elismerés a város által végzett munkáért. A könyvtárak mindig is nagy szerepet játszottak Barcelona életében.”
Még ebben az évben tervezik megnyitni az „érzékek szobáját”, amelyet a speciális igényű és tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek számára terveztek: 800 férőhelyes, de egyes napokon akár 1300 embert is befogadhat. Castellano a „könyvtári turizmus” jelenségéről is beszélt, melynek lényege, hogy nemcsak olvasók, hanem olyan emberek is érkeznek a környékre, akik a könyvtár különleges épületére kíváncsiak, és előszeretettel fényképezik a szellős, favázas épületet.
Xavier Marcé, a városi tanács kultúráért felelős tagja szerint a díj megerősítése annak a politikának, amelyet a város harminc évvel ezelőtt kezdett bele a könyvtárhálózat létrehozásába, melynek a Gabriel García Márquez könyvtár a legújabb része.
95 éve ezen a napon született Gabriel García Márquez Nobel-díjas író, újságíró, politikai aktivista. Könyvei Kolumbia leghíresebb kulturális exportcikkei mind a mai napig. Élete és munkássága évtizedek óta rengeteg olvasót vonzanak, könyvei számos szerzőt inspiráltak világszerte - a magyarok közül Vámos Miklós könyvet is írt Márkez meg én címmel (és korábbi interjúnkban is mesélt az életműhöz való viszonyáról), de például Szűcs Péter Dharma című regényének bemutatóján is szóba került a kolumbiai író, pontosabban a Szerelem kolera idején című regénye - amelyet amúgy mi is újraolvastunk a koronavírus-járvány alatt. Mindenkinek mást kínál Márquez, az évforduló pedig jó alkalmat adott arra, hogy felelevenítsük saját irodalmi Márquez-élményeinket.
A kolumbiai García Márquez 1967 és 1975 között élt Barcelonában, és nem sokkal azután érkezett, hogy megjelent a Száz év magány című regénye. Egyike volt annak a számos latin-amerikai írónak, akik a városban éltek, köztük például egy másik Nobel-díjas, Mario Vargas Llosa. A könyvtár 40 ezer latin-amerikai irodalommal kapcsolatos dokumentumból álló gyűjteményt őriz.
Forrás: The Guardian