Mit tud egy ausztrál, egy japán és egy dán író a gyerekkorról? [Könyvesblokk]

Mit tud egy ausztrál, egy japán és egy dán író a gyerekkorról? [Könyvesblokk]

A legújabb világirodalmi megjelenések közül olyan köteteket ajánlunk, melyek mindegyikében, más-más aspektusban ugyan, de szerepet kap a gyerekkor. Az egyikben egy család egymástól eltávolodott tagjait, a másikban egy utópisztikus Japán szinte magatehetetlen gyermekeit ismerhetjük meg, míg a harmadikban egy dán szerző saját gyermekkoráról mesél. 

ko | 2023. május 22. |

-

Charlotte Wood: A gyerekek

Charlotte wood
A gyerekek
Ford. Morcsányi Júlia, Magvető, 2023, 268 oldal
Charlotte Wood: A gyerekek könyv

A Hétvége szerzője legújabb kötetében ismét egy ausztrál kisvárosba vezet. A regényben egy olyan család életébe nyerhetünk bepillantást, melynek tagjai már régen eltávolodtak egymástól. Amikor édesapjukat baleset éri, és intenzív osztályra kerül, Mandy és a testvérei hazatérnek, hogy az anyjukkal legyenek a nehéz helyzetben. De a történet nem jut nyugvópontra, ugyanis az egyik ápoló által felidézett múltbeli történet újra felszínre hozza a sérelmeket, és a helyzet hirtelen fenyegetővé válik. A gyerekek sodró lendületű kötet az idő múlásáról, felejtésről, emlékezésről és megbocsátásról.

A női barátságokat az évek száma és az évtizedes titkok is felemészthetik
A női barátságokat az évek száma és az évtizedes titkok is felemészthetik

A borító a türkiz vízbe csobbanó piros fürdőruhás nővel egy könnyed nyári történetet ígér. Charlotte Wood Hétvégéjében viszont minden másként van. Az igaz, hogy egy szemlátomást könnyű kézzel megírt, erősen behatárolt időkeretben játszódó sztorival van dolgunk (és még meleg is van, bár épp karácsonyt ünnepelnek a déli féltekén), viszont olyan hétköznapiasan kényelmetlen témákkal szembesít, mint az öregedés, a lojalitás hiánya, a mellőzöttség és a kiüresedés. Ez a hét könyve.

Tovább olvasok

Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei

yoko tawada
Tokió utolsó gyermekei
Ford. Ikematsu-Papp Gabriella,  Jelenkor, 2023, 243 oldal
Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei könyv

A japán írót a The New York Times "Kafka kitűnő tanítványának nevezi", akinek kíméletlen szatírája 2018-ban elnyerte az amerikai Nemzeti Könyvdíjat külföldi irodalom kategóriában. A könyv a közeljövőt vetíti az olvasó elé, amikor Japán élhetetlenné válik, és teljesen elszigetelődik a külvilágtól. A társadalmat öregek működtetik, ők gondoskodnak a szinte életképtelen, mozogni és öltözködni is képtelen gyerekekről. A kötetet a szerző utólag egészítette ki négy korábbi, ugyancsak disztópikus elbeszélésével, melyeket a 2011-ben bekövetkezett tóhokui földrengés és az azt követő szökőár hatására írt.

Tove Ditlevsen: Gyerekkor

tove ditlevsen
Gyerekkor - Koppenhága-trilógia I.
Ford. Kertész Judit, Park, 2023, 129 oldal
Tove Ditlevsen: Gyerekkor könyv

A dán irodalom egyik klasszikusát ismerhetik most meg a magyar olvasók, a Koppenhága-trilógiát a The New York Times az év könyvei közé sorolta. A szerző a memoárban fájdalmas őszinteséggel tárja az olvasó elé legszemélyesebb élményeit, élete legintimebb történéseit. Mesél koppenhágai gyerekkoráról, fiatalságáról, íróvá válásáról, házasságairól és függőségéről. A trilógia első része, a Gyerekkor egy iróniával fűszerezett, érzékeny portré felnőtté válásról, barátságról és költői szárnypróbálgatásról.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Könyvesblokk: Anna Freud, svéd családregény és egy angol nő fantasztikus élete

Eheti könyvesblokkunkben olyan regényeket ajánlunk, melyeket lehetetlen letenni. 

...
Hírek

Könyvesblokk: Odüsszeusz hű feleségétől Virginia Woolfon át az olasz hegyekig

E heti könyvesblokkunkban különleges nők történeteit ajánljuk az újdonságok közül. Odüsszeusz felesége, Pénelopé, a legendás Virginia Woolf és olasz nők, akik magas hegyek között gondolják végig az életüket. 

...
Hírek

Könyvesblokk: Popper Péter előadásaitól az időskori szerelmen át a szakítás fájdalmáig

Ezen a héten a Könyvesblokkba a Valentin-nap közelsége miatt olyan könyveket válogattunk, melyek a szerelemmel foglalkoznak. Mindhárom könyv a párkapcsolatok szövevényes útvesztőiben próbálja kalauzolni az olvasókat, fiatalokat és idősebbeket egyaránt: az egyik egy olvasmányos előadásgyűjtemény, a másik az ötven év felettiek szerelmi kapcsolatairól beszél, a harmadik pedig kamaszoknak ad tanácsot, elsősorban fájdalmas szakítások esetére.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Pogátsa Zoltán: Rá kell jönnünk, hogyan haladjuk meg a kapitalizmust

Litkai Gergely podcastsorozatának novemberi témája a Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című kötet, amiről a szerzővel, Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológussal beszélgettek.

...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

ADVENT
...
Könyves Advent

Egy autista srác természethez írt szerelmes levele

Dara McAnulty magával ragadó, lírai hangvételű könyve, az Egy ifjú természetbúvár naplója a természettel való mély kapcsolatát tárja fel, de olvashatunk benne az aktivista munka és az autista lét mindennapi kihívásairól és örömeiről is. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Rosszul végződő, abszurd és megbocsájtó mesék – 8 prózakötet karácsonyra

Három fiútestvér, három nemzedék, egy zombianyu és megannyi izgalmas sztori. Például családtörténetek és tönkretett szerelmek, metsző irónia és őrült tanmesék. 8 friss magyar prózakötetet ajánlunk.

...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrison állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Könyves Advent

A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről

A kis Hannah Amszterdamban köt barátságot Anne Frankkal. Aztán 1942 júniusában, az egyre erősödő antiszemitizmus idején szétválasztják őket. Hannah Pick-Goslar szeretetteljes portréja a barátságról, a reményről és a bátorságról is szól. Olvass bele!

Hírek
...
Szórakozás

Alternatív kabaré, roma hősök és az ezerszer áldott nyolcadik kerület [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Podcast

Szűcs Ádám: Olyan könyvekért rajongok, amiket én soha nem tudnék megírni

...
Hírek

Milyen könyveket olvasott Napóleon két csata között?

...
Hírek

Meghalt Henry Kissinger, a hidegháború csúcsdiplomatája

...
Hírek

Megvan a 2023-as Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíj három jelöltje

...
Gyerekirodalom

A gyerekek a legfontosabbak a világon! – Maria Montessori tudása ma is érvényes

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

Az argentin-spanyol szerzővel a Magunknak mondjuk apropóján beszéltünk mások mellett katonai diktatúráról, az anyanyelv különös elvesztéséről, a regénye valódi főszereplőjéről és arról is, mi a közös a gyászban és a száműzetésben. Interjú.

...
Kritika

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

Julie Otsuka a saját családja történetét is beleírta debütregényébe, amiben a második világháború során internálótáborokba zárt amerikai japánokról mesélt. Az Amikor isten volt a császár a hét könyve.

...
Kritika

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

A norvég Lars Svisdal regénye a generációk közötti szakadékot érzékelteti, miközben egy felnőtté válás története is. Láthatóvá válik benne, hogy a jóléti társadalmak is küzdenek a maguk démonaival.

A hét könyve
Kritika
Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet
...
Kritika

Megtudtuk a választ arra, hogy miért született még egy könyv Alföldiről

Csáki Judit Alföldi Róberttel, a mai magyar színházi élet egyik legismertebb alakjával készített beszélgetőkönyvet. Az Alföldi ‒ Rajtam nem múlt című kötetben szóba kerülnek a meghatározó tanárok, a magánéletet bekebelező szakma és a nem túl jó színészek is. Kritika.