Mit tud egy ausztrál, egy japán és egy dán író a gyerekkorról? [Könyvesblokk]

Mit tud egy ausztrál, egy japán és egy dán író a gyerekkorról? [Könyvesblokk]

A legújabb világirodalmi megjelenések közül olyan köteteket ajánlunk, melyek mindegyikében, más-más aspektusban ugyan, de szerepet kap a gyerekkor. Az egyikben egy család egymástól eltávolodott tagjait, a másikban egy utópisztikus Japán szinte magatehetetlen gyermekeit ismerhetjük meg, míg a harmadikban egy dán szerző saját gyermekkoráról mesél. 

ko | 2023. május 22. |

-

Charlotte Wood: A gyerekek

Charlotte wood
A gyerekek
Ford. Morcsányi Júlia, Magvető, 2023, 268 oldal
Charlotte Wood: A gyerekek könyv

A Hétvége szerzője legújabb kötetében ismét egy ausztrál kisvárosba vezet. A regényben egy olyan család életébe nyerhetünk bepillantást, melynek tagjai már régen eltávolodtak egymástól. Amikor édesapjukat baleset éri, és intenzív osztályra kerül, Mandy és a testvérei hazatérnek, hogy az anyjukkal legyenek a nehéz helyzetben. De a történet nem jut nyugvópontra, ugyanis az egyik ápoló által felidézett múltbeli történet újra felszínre hozza a sérelmeket, és a helyzet hirtelen fenyegetővé válik. A gyerekek sodró lendületű kötet az idő múlásáról, felejtésről, emlékezésről és megbocsátásról.

A női barátságokat az évek száma és az évtizedes titkok is felemészthetik
A női barátságokat az évek száma és az évtizedes titkok is felemészthetik

Charlotte Wood könyvében három nő gyűlik össze egy ausztrál part menti házban karácsonykor, hogy leselejtezzék nemrég elhunyt negyedik barátnőjük holmijait. A Hétvége az évtizedes barátságokat kutatja, közben olyan hétköznapiasan kényelmetlen témákkal szembesít, mint az öregedés, a lojalitás hiánya, a mellőzöttség és a kiüresedés. 

Tovább olvasok

Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei

yoko tawada
Tokió utolsó gyermekei
Ford. Ikematsu-Papp Gabriella,  Jelenkor, 2023, 243 oldal
Yoko Tawada: Tokió utolsó gyermekei könyv

A japán írót a The New York Times "Kafka kitűnő tanítványának nevezi", akinek kíméletlen szatírája 2018-ban elnyerte az amerikai Nemzeti Könyvdíjat külföldi irodalom kategóriában. A könyv a közeljövőt vetíti az olvasó elé, amikor Japán élhetetlenné válik, és teljesen elszigetelődik a külvilágtól. A társadalmat öregek működtetik, ők gondoskodnak a szinte életképtelen, mozogni és öltözködni is képtelen gyerekekről. A kötetet a szerző utólag egészítette ki négy korábbi, ugyancsak disztópikus elbeszélésével, melyeket a 2011-ben bekövetkezett tóhokui földrengés és az azt követő szökőár hatására írt.

Tove Ditlevsen: Gyerekkor

tove ditlevsen
Gyerekkor - Koppenhága-trilógia I.
Ford. Kertész Judit, Park, 2023, 129 oldal
Tove Ditlevsen: Gyerekkor könyv

A dán irodalom egyik klasszikusát ismerhetik most meg a magyar olvasók, a Koppenhága-trilógiát a The New York Times az év könyvei közé sorolta. A szerző a memoárban fájdalmas őszinteséggel tárja az olvasó elé legszemélyesebb élményeit, élete legintimebb történéseit. Mesél koppenhágai gyerekkoráról, fiatalságáról, íróvá válásáról, házasságairól és függőségéről. A trilógia első része, a Gyerekkor egy iróniával fűszerezett, érzékeny portré felnőtté válásról, barátságról és költői szárnypróbálgatásról.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Könyvesblokk: Anna Freud, svéd családregény és egy angol nő fantasztikus élete

Eheti könyvesblokkunkben olyan regényeket ajánlunk, melyeket lehetetlen letenni. 

...

Könyvesblokk: Odüsszeusz hű feleségétől Virginia Woolfon át az olasz hegyekig

E heti könyvesblokkunkban különleges nők történeteit ajánljuk az újdonságok közül. Odüsszeusz felesége, Pénelopé, a legendás Virginia Woolf és olasz nők, akik magas hegyek között gondolják végig az életüket. 

...

Könyvesblokk: Popper Péter előadásaitól az időskori szerelmen át a szakítás fájdalmáig

Ezen a héten a Könyvesblokkba a Valentin-nap közelsége miatt olyan könyveket válogattunk, melyek a szerelemmel foglalkoznak. Mindhárom könyv a párkapcsolatok szövevényes útvesztőiben próbálja kalauzolni az olvasókat, fiatalokat és idősebbeket egyaránt: az egyik egy olvasmányos előadásgyűjtemény, a másik az ötven év felettiek szerelmi kapcsolatairól beszél, a harmadik pedig kamaszoknak ad tanácsot, elsősorban fájdalmas szakítások esetére.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.