A Csokoládé és más sikerkönyvek szerzője (interjúnk itt) a Walesben rendezett Hay Fesztivál vendége volt - ez a britek legnagyobb irodalmi rendezvénysorozata. A nagy amerikai kultúraformáló fesztiválra utalva Bill Clinton 2001-ben azt mondta a Hayről, ez „az elme Woodstockja”.
Harris két társadalmi súlyú témáról is beszélt. Először arról, hogy a nők elleni erőszak megelőzésében mennyire fontos lenne az is, hogy a fiúkat arra ösztönözzük, olvassanak női főszereplős könyveket is. Szerinte ennek a tapasztalatnak a hiánya okozhatja azt, hogy a fiúból
„olyan felnőtt férfi lesz, aki szerint helytelen dolog odafigyelni egy nő szavára”.
Harris 15 évig tanított fiúiskolában, és szerinte annak érdekében, hogy csökkenjen a nők elleni erőszak, a gyerekeink oktatásán is változtatnunk kell. „Le kell állítanunk a lányokat, ha bocsánatot kérnek, miközben semmi rosszat nem tettek. És le kell állítanunk a fiúkat, amikor feljogosítva érzik magukat valamire, miközben nem jár nekik több, mint másoknak. Tanárként sem szabad máshogy tanítanunk a fiúkat és a lányokat.” A szerző szerint az iskolák is felelősek azért, ha azt közvetítjük a fiúknak, hogy baj, ha lányokról szóló könyvet olvasnak.
Harris egyébként a tavalyi Hay Fesztiválon is beszélt a fiúk (nem)olvasási szokásairól, akkor az apákat helyezte fókuszba, mert szerinte ők sokszor nyomás alá helyezik a gyerekeiket és „lányos” tevékenységnek állítják be az olvasást. Helyette inkább arra buzdítják őket, hogy sportoljanak, rögbizzenek a szabad levegőn, és „egészséges fiús dolgokat” csináljanak.
Legutóbbi, Broken Light című regénye kapcsán Harris a menopauzáról is beszélt. Hőse a regényben paranormális képességekkel rendelkezik, mint Stephen King kamasz Carrie-je, csak itt nem a pubertás, hanem a változó kor ébreszti fel ezeket az erőket.
A menopauza Harris szerint
“egyike azoknak a dolgoknak, amikről inkább nem beszélünk attól való félelmünkben, hogy mások elítélnek bennünket”.
Csakhogy pont azok a dolgok hajlamosak egyre nagyobbra dagadni bennünk, amiknél mások hallgatásra szólítanak fel bennünket. Példaként felhozta a brit Nicola Bulley esetét is, aki 2023 januárjában tűnt el kutyasétáltatás közben. A rendőrség kommunikációját sok kritika érte, miután nyilvánosságra hozták, hogy Bulleynek problémái voltak az alkohollal és a menopauzát megelőző változásokkal.
(Guardian)