Egy új könyvben, amelynek címe Fire Cannot Kill the Dragon, George R. R. Martin több szempontból is reflektál az HBO Trónok-harca sorozatára. Az író az adaptációnak számos elemét dicséri (például Ned Stark halálát vagy A Vörös Nászt), ugyanakkor időnként kritikát is megfogalmaz a feldolgozással szemben.
Kiderül például, hogy a legkevésbé az első évad egyik jelenetét szereti. A készítőknek ugyanis akkor még voltak anyagi gondjai, a 2011-es büdzsé hatalmas volt (körülbelül hatmillió dollár epizódonként), de még ez sem volt elég ahhoz, hogy a fantasztikus világ minden látványelemét jól meg lehessen valósítani.
George R. R. Martin csak univerzumokban képes gondolkodni - Könyves magazin
George R. R. Martin, mielőtt elhozta volna Westeros földjére a telet, gyarmatosította a világűrt. Ezer világgal népesítette be a kozmoszt: űrlények, telepaták és kiborgok járják az Élet és a Halál táncát, akárcsak hősei a Trónok harcában. Ebbe a sci-fi univerzumba nyerhetünk most betekintést az Éjvadászok novelláskötettel.
Martin szerint az első évadnak azon a jelenetén látszódik meg a leginkább, hogy kevés pénz volt, amikor Robert király vadászni megy. A könyvben csak arról esik szó, hogy vadászni ment, ahol megtámadta egy vadkan, és amikor visszahozzák, meghal. Vagyis Martin nem írt igazán vadászjelenetet. „De azt tudom, milyen volt egy királyi vadászat. Több száz férfinak kellett volna lennie. Kellett volna legyenek pavilonok. Kellett volna egy vadászmester. Kutyák lettek volna. Kürtöket fújtak volna – így megy egy király vadászni! Nem csak sétált volna az erdőben három barátjával , feltartott lándzsákkal, azt remélve, hogy belefutnak egy vaddisznóba. De azon a ponton nem volt pénz pavilonra, lovakra és kutyákra” – fakad ki Marin a könyvben.
Erről a jelenetről van szó:
Talán a rajongók többsége nem erre a jelenetre tippelt volna, ha ki kellett volna találni, hogy mi nem tetszhetett az írónak a sorozatban. Ugyanakkor valahol érthető, hogy a középkor iránt rajongó szerzőnek pont ez szúrja a szemét. A Trónok harca készítői persze a későbbiekben jóval nagyvonalúbb büdzsével gazdálkodhattak, így ilyesmi a kevésbé fordult elő, bár azért még a második évadban is kellett olykor kompromisszumokat kötni.
James Hibberd Fire Cannot Kill the Dragon című könyve október 6-án jelenik meg a tengerentúlon. A kötet belülről meséli el, hogyan zajlottak a sorozat munkálatai, kezdve az első találkozóktól, egészen az első évad bemutatójáig.
Forrás: Entertainment