2024 májusában 73 472 diák vizsgázik középszinten, emelt érettségit magyar nyelv és irodalomból mindössze 2066 diák tesz. Az idei érettségi nagy port kavart, mi is írtunk az új feladattípusokról, tippeket adtunk a felkészüléshez, illetve irodalomtörténészeket kérdeztünk arról, vajon miért került Herczeg Ferenc a kötelező szóbeli tételek közé.
A szövegértés
Az Eduline tudósítása szerint a vizsga első részében (ez most egy szövegértési feladatsor és egy irodalmi feladatlap) olyan szerzők is szerepelnek, akik
„nem túl hangsúlyosak az irodalmi kánonban, és akikhez nem is biztos, hogy eljutottak a végzősök a tanulmányaik során.”
A szövegértési-nyelvi feladatsorban a diákok egy könyvekről és kódexekről szóló szöveget kaptak, és a korábbi éveknél hangsúlyosabbak a nyelvtani feladatok, elsősorban leíró grammatikai tudásukról kell számot adni az érettségizőknek. A feladathoz a szöveg a Magyar Kultúra folyóirat 2023/5. számából való, egész pontosan Leczo Bence Tekercsek, kódexek, átkok – történetek a könyvek születéséről című cikke.
Az újdonság, az irodalmi feladatlap
A sokat bírált irodalmi feladatlapról egyelőre annyi tudható, hogy felbukkan benne az Antigoné és Ady Endre művei is, valamint olyan szerzők (például Szabó Magda vagy Kányádi Sándor), akiknek az életművéhez a végzősök nem biztos, hogy eljutottak a magyarórákon.
A lap által megszólaltatott szaktanár szerint lehetett volna ez utóbbiak helyett inkább olyan szerzőket választani, akik hangsúlyosabbak a kánonban. A legnagyobb izgalmat okozó feladatlapon versrészletet kellett kiegészíteni, stílusirányzatokat jellemezni és olyan szereplőket felismerni mint Bede Anna, Szeredás Emerenc vagy Balga.
A második vizsgarész egy hosszabb, elemző esszé
Karinthy Frigyes Az olasz fagylaltos című novelláját kell elemezniük a magyarérettségi második részében a középszinten vizsgázó diákoknak. Akik pedig az újonnan bekerült feladattípust választják helyette, azoknak Babits Mihály költészetéről kell egy általános témakifejtő esszét írniuk. A nagy többség várhatóan a Karinthy-novellát fogja elemezni. A második részre a végzősöknek 150 perc áll a rendelkezésükre, és egy 500-800 szavas műértelmezést kell létrehozniuk.