Mit tehet egy izgulós vizsgázó? Mi történik, ha az érettségi közepén nem tudod eldönteni, hogy egybe vagy külön írják azt, hogy nemdebár? A hétfői magyarérettségire készülve Diószegi Endrét, az Ady Endre Gimnázium magyartanárát kérdeztük, hogy mit tanácsol a vizsga előtt állóknak. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a hét legfontosabb tippjét – a legjobb, ha még a hétvégén elolvasod! (A teljes podcastot itt tudod meghallgatni.)
Nem a legokosabb gyerek lesz a legjobb
Apolló isten temploma egykor arra szólította fel a görög népet, hogy ismerje meg önmagát – és úgy tűnik, ennél jobb tanácsot ma sem adhatunk. Diószegi Endre a Könyves Magazin podcastjában elmondta, hogy a legjobb dolgozatot nem feltétlenül a legokosabb tanuló írja, hanem az, aki tudja, hogyan reagál egy vizsgahelyzetre, és ismeri a rá váró feladattípusokat.
„Mindenki akkor lesz a legsikeresebb, ha a saját képességeihez tudja igazítani a vizsgán való viselkedését”
– hangsúlyozta.
De mit jelent ez pontosan? Az alábbiakban hét pontba gyűjtöttük a tanár úr tanácsait.
1. Keresd a sikerélményt!
Sokféle vizsgázó létezik. Sokan rendkívül idegesen kezdenek bele a feladatokba, és ha az első kérdésre hirtelenjében nem tudják a választ, könnyen lefagynak, és ezzel értékes időt veszítenek. Ha te is ezek közé a diákok közé tartozol, érdemes észben tartanod, hogy
egyáltalán nem szükséges sorban haladni.
Helyette megkeresheted azt a feladatot, amire biztosan tudod a választ – az ebből fakadó sikerélmény erőt adhat a nehezebb kérdésekhez is.
2. Ne ragadj le!
Persze nem mindenkinek segít, ha nekiáll össze-vissza ugrálni a feladatok között. Van, aki szívesebben halad feladatról feladatra, talán, mert ezt szokta meg, talán, mert így fokozatosan jut el a nehezebb kérdésekig. Amennyiben tudod magadról, hogy többet számít neked a rendszer és a kiszámíthatóság, valószínűleg jobban jársz, ha sorban veszed az akadályokat. De semmiképp se ragadj le! Ha nem jut eszedbe a válasz az egyik kérdésre, lépj tovább! Ha sikerül tartanod a tempót, úgyis lesz időd a végén a kimaradt feladatokra.
3. Kezdj a kérdéssel!
A szövegértési feladat egy rövidebb szövegrészletből és az ahhoz kapcsolódó kérdésekből áll. Könnyű beleesni abba a hibába, hogy először a szöveget olvassuk el részletesen, és csak utána nézzük át a feladatokat.
Azonban sokkal jobban jársz, ha rögtön a kérdések tanulmányozásával kezded.
Így az egyszerűbb kérdésekre már a szöveg olvasása közben tudsz majd válaszolni, és a sikerélmény – valamint a gyorsaság – mindig jól jön.
4. Tisztázd magadban a feladatot!
A szövegalkotási feladatban mindig két-három szövegértelmezési szempont szerint kell elemeznünk a kapott művet – ilyen lehet például a karakteralkotás vagy a költői képek használata. Ezeket szempontokat az évek során már megismerhetted. Ezért legyen az első kérdésed az, hogy az adott feladatban melyik szempontok szerepelnek. Ne ess neki a feladatnak! Olvasd el az utasítást részletesen, jegyezd fel azt a két-három konkrét kérdést, amire válaszolnod kell, aztán képességeid szerint állj neki a munkának!
5. Ismerd meg a hibáidat!
A helyesírást az idei évben először nem hozzáadott, hanem levont pontokon keresztül mérik. Ez azt jelenti, hogy a megszerezhető százötven pontból simán tízet el lehet veszteni a helyesírási hibák, valamint az íráskép miatt, ami már meglátszik a végső eredményen. Ahhoz, hogy minimalizáld az itt vesztett pontokat, legjobb, ha előveszed az előző évek dolgozatait, és megvizsgálod az ott vétett hibákat.
Meg tudsz állapítani visszatérő problémákat?
Ha igen, megfontolhatod, hogy az érettségi írása közben szándékosan elkerülöd a kihívást jelentő szavakat. Így például, ha harcban állsz a j/ly-vel, mit szólsz ahhoz, ha a szövegedben megjelenő ember nem mosolyog, hanem nevet? És ha megizzaszt a csaknem és a nemcsak helyesírása, mi lenne, ha most az egyszer elkerülnéd őket? Ha tisztában vagy a gyenge pontjaiddal – és elég gyorsan végzel a feladatokkal –, akár ellenőrizheted is a helyesírásodat. A magyarérettségi alatt minden teremben lesz helyesírási szótár, aminek segítségével gyorsan végignézheted a kérdéses helyeket.
6. Gondolkodj a javító fejével!
Az Oktatási Hivatal honlapján elérhető az elmúlt évek összes érettségi feladatsora és javítókulcsa, benne a helyesírási pontozás táblázatával.
Tölts el egy kis időt a kulcs tanulmányozásával!
Így meg tudod tanulni, hogy mi számít hárompontos és mi csupán egypontos hibának, és ennek segítségével eldöntheted, hogy mire kell a leginkább figyelned.
7. Törekedj a megfelelő lelki és fizikai állapotra!
Jó esetben az osztályfőnökök az érettségi előtti napokban ellátják a diákjaikat néhány tanáccsal. Hogyan érdemes táplálkozni? Mikor érdemes megérkezni? Akár kaptál hasonló eligazítást, akár nem, fontos, hogy az érettségi előtti hétvégén átgondold ezeket a kérdéseket. Az, hogy milyen fizikai, illetve lelki állapotban érkezel az érettségire, nagyon sokat számíthat.
Nyitókép: RDNE/ Pexels