Idén ősszel Patriot (azaz Hazafi) címmel adják ki a februárban elhunyt Alekszej Navalnij utolsó írását. Az orosz ellenzéki politikus még 2020 őszén kezdett el dolgozni az angol nyelven megjelenő posztumusz memoáron – közölte az Alfred A. Knopf kiadó.
Navalnij nem akart magáról írni
A 47 éves Alekszej Navalnij halálhíre megrázta a világot. 2021 januárja óta volt börtönben, akkor tért haza Oroszországba Berlinből, ahol novicsokmérgezésből lábadozott. Összesen 19 évre ítélték három különböző perben, mondvacsinált okokból. Az északi sarkkör közelében lévő büntetőtelepen tartották fogva.
Portrénkban azt írtuk róla, hogy még börtönében, a legkeményebb körülmények között is Vlagyimir Puytin legelszántabb kritikusa maradt. Humorát, életkedvét nem tudták megtörni, fogvatartóin gúnyolódott, a börtönben orosz klasszikusokat olvasott. Halálának körülményei és valódi oka máig tisztázatlanok, orosz emigráns írók egyértelműen gyilkosságnak nevezték az esetet.
A memoár megjelenése kapcsán özvegye, Julija Navalnaja azt nyilatkozta:
„Ez a könyv nemcsak Alekszej életéről, hanem rendíthetetlen elkötelezettségéről is tanúskodik, mellyel a diktatúra ellen harcolt
– egy olyan harcról, amelyért mindent feláldozott, az életét is. A könyv lapjain keresztül az olvasók megismerhetik azt az embert, akit mélyen szerettem – az elszánt integritás és a rendíthetetlen bátorság emberét. Azzal, hogy megosztjuk a történetét, nemcsak az emléke előtt tisztelgünk, hanem másokat is arra ösztönözhetünk, hogy kiálljanak azért, ami helyes, és soha ne veszítsék szem elől azokat az értékeket, amelyek igazán fontosak.”
Hozzátette, jobban örült volna, ha a férje csak 80 éves korában, unokákkal körülvéve kezd memoárt írni. Azt is elmondta, Navalnij eleinte nem akart memoárt írni, arra hivatkozva, hogy még csak 44 éves, ugyan mire tekintsen vissza, amikor még csak az élete fele telt el? „Nem sietett – annyi minden volt még hátra. De máshogy alakult, szörnyű és nagyon igazságtalan módon. Kiderült, hogy nem volt előttünk élete másik fele.”
Oroszul is kiadják
Navalnaja azt is elárulta, hogy a könyvet már 11 nyelvre lefordították, és „minden bizonnyal” oroszul is megjelenik majd. Az nem valószínű, hogy a Kreml engedi a memoár oroszországi kiadását, hiszen Navalnijt szélsőséges csoport vezetőjeként ítélték el, korrupcióellenes alapítványát és irodáit pedig betiltották.
A kiadó azt közölte, Navalnij 2020-ban, németországi lábadozása idején kezdte írni az önéletrajzát, és
bebörtönzése után is folytatta a munkát.
Navalnij élénk, letehetetlen stílusban, részletekbe menően – például eddig soha nem látott börtönbeli levelein keresztül – mesél többek között politikai pályafutásáról, az ellene és a hozzá legközelebb álló emberek életére irányuló számos merényletről, valamint arról a könyörtelen kampányról, amelyet ő és csapata folytatott az egyre diktatórikusabb rezsim ellen. „A szenvedéllyel, humorral, őszinteséggel és bátorsággal megírt kötet Navalnij utolsó levele a világhoz: megható beszámoló a világ legbrutálisabb börtönében töltött utolsó éveiről; emlékeztető arról, hogy miért olyan fontosak az egyéni szabadság elvei; és lelkesítő felhívás a munka folytatására, amelyért feláldozta az életét” – írja a Knopf.
(Forrás: AP)