Andy Warhol gépírónőjét magába szippantja a hatvanas évek New Yorkja

Andy Warhol gépírónőjét magába szippantja a hatvanas évek New Yorkja

A Semmi különös felejthetetlenül okos és vicces regény felnőtté válásról, a női lét kihívásairól, tizenöt perc hírnévről, fantázia és valóság határáról és a saját hangunk megtalálásáról, miközben nagy egók szavai visszhangoznak a fülünkben. Olvass bele az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb ír debütáló regényébe!

Könyves Magazin | 2024. március 03. |
Nicole Flattery
Semmi különös
Ford. N. Kiss Zsuzsa, Magvető, 2023, 240 oldal
-

A tizenhét éves Mae egy lepattant lakásban él alkoholista anyjával. Egy félresikerült éjszaka után izgalmas állásajánlatot kap, ami megváltoztatja az életét. Gépírőnő lesz Andy Warhol legendás stúdiójában, a Factoryben, és megbízzák, hogy gépelje le Warhol és híres barátai beszélgetését. Mae a Factoryben összebarátkozik Shelley-vel, és a két lány beleveti magát a hatvanas évek nyüzsgő, csillogó New Yorkjába, ami egyáltalán nem olyan, amilyennek elsőre látszik. 

Nicole Flattery: Semmi különös (részlet)

Fordította N. Kiss Zsuzsa

Andy hangja is szalagra volt véve. Igazából így hallottam először beszélni. A kazettákon Drella – Cinderella-Drakula – néven emlegették őt. Halk, szerény hangon beszélt, gyakran fel kellett csavarnom a hangerőt. Mindenki más megfeledkezett a magnóról, kész örömmel sorolta a testi kudarcait, ordított, csapkodott, hőzöngött, hogy kit akarna jól összeverni. Pont az volt a cél, hogy megfeledkezzenek a magnóról. Drella mindig kivétel volt. Ő hazavitte magával. Elgondolkoztatott, hogy vajon letette-e az asztalra maga és O. közé jól láthatóan, szabadkozás nélkül. Mit takargatnák? Csak ezért vannak ott. Vagy függöny mögé rejtette-e a magnót. A hanghordozása alapján kivonta magát az egészből, de szerintem ez csak műfogás volt. Hm. Jaj, nagyszerű. Semmi elköteleződés. Neki annyi volt a dolga, hogy beszéltessen mindenkit. Ha mások is beszállingóztak, ha megnőtt a hangzavar, még inkább háttérbe vonult. Mennyi szövegelés, és kétlem, hogy bárki odafigyelt. 

Gondolom, erre kellett a mi párosunk.

Csak az Ondine-nal közös kazettákon volt elragadtatott, akkor élénkült fel jobban. Itt őszinte érzelem volt, csúf, nyers, közös röhögés. És izgatottság, olyanok izgatottsága, akik hitük szerint mindenki mástól különváltak, és minden körülménnyel dacolva külön világot alkottak maguknak. A beszélgetéseik a régi időket idézték Mauddal, a sírva röhögéseinket, mielőtt elromlottak a dolgok.

Nem akartam osztozni O. kazettáin. Egyedül akartam lenni vele. Megvallani neki mindent, elmagyarázni, hogy milyen rettenetes tudok lenni, noha semmi jel nem utalt arra, hogy egyáltalán tudomást vesz a térfélről, ahol én vagyok. Kivéve egyszer. Az üzleti vállalkozásról beszélt, hogyan vegyünk fel recepcióst. „Kell nekünk egy hülye kiscsaj telefonosnak. Queensben szerencsére bő a felhozatal ilyenekből, kikapsz egyet, idelököd… és ülhet a telefonnál.” Nem sértődtem meg. Íme a megerősítés, hogy mi többet érünk, fontosabbak vagyunk Anitánál és Doloresnél. Akárki nem képes arra, amire mi. Telefont felkapkodni minden hülye tud. Arra gondoltam, mit szólna Anita a pántos cipőjével, a rakás regényével az asztalán, ha tisztában lenne azzal, hogy így tárgyalják ki. Bántott, micsoda hézag van aközött, hogy mi a szerepe, és mit hisz annak. Megsajnáltam. Komolyan. De Shelley-nek meg nekem valóságos és kivételes tekintély jutott: az általunk papírra vetett szavaké, az általunk készített könyvé. Nélkülünk nem lesz – nem lehet. És egy pillanatig sem lehetnek illúzióink. 

Erről tettek a kazetták nap mint nap.

 

Most már, ha vékony kabátos, vad, mohó szemű férfiak pillantottak rám a metrón, a szemükbe néztem. A képzeletem túlerőben volt. Reggelente hosszan zuhanyoztam hideg vízzel, hogy ne kelljen beszélgetnem anyámmal vagy Mikey-val. A rendes iskolai egyenruhámat vettem fel a narancsbőrömre. Jelmez volt már. Nem tudom, kinek tettem ezzel szívességet – magamnak talán? Fenntartottam a látszatot. Mindennap szerepet alakítottam egy színielőadásban. Mindig átöltöztem, mielőtt beléptem az ajtón, és a géphez ültem. Kezdtem úgy lenni a gépeléssel, ahogyan a mozgólépcsőzéssel korábban: csak ezzel érdemes foglalkozni. Magával ragad. Mikor elindítottam a magnómat, az orsók úgy forogtak, mint a filmtekercs a vetítőgépben. Ha napközben levettem a fejhallgatót, csak az erősen koncentráló Shelley csettintgetését hallottam. Arra összpontosítottam. Ahogy a nyelve a szájpadlásához lökődik. Csett, csett, csett. Mindig profilból láttam: a nyaka hosszú ívét, az álla ismerős rajzát, a rendezett, ruganyos hajfürtjeit. A csontokra gondoltam az arcbőre alatt. Nem tehettem róla. Azóta gondoltam ilyeneket, hogy megnéztem a festményeket – 

merthogy minden arc maszk csupán, valami szörnyűt, tűrhetetlent fed.

Egyik reggel késésben voltam, és a metrókocsiban kezdtem el az átöltözést. Nem láthatott senki, csak egy esőkabátos férfi. Kibújtam a felsőből, trikó volt csak alatta. Nem zavartattam magam. Pár hónappal korábban egy ilyen helyzetet mocskosnak tartottam volna, most abszolút nem érdekelt. Lecsúsztattam a trikó pántjait, hogy kilátsszon a melltartómé. A férfi meg sem moccant, de rám meredt, mint aki nem érti az egészet. De szeretné. Talán az élete függ attól, hogy megértsen. Fénylő, sugárzó szemmel bámultam vissza rá. Meddig mentem volna még el, ha nem ér a megállóba a szerelvény? Levetkőztem volna előtte anyaszült meztelenre akár. Semmi sem tartott volna vissza. Miután kiszálltam, csak nevettem és nevettem, Ondine-ét visszhangozta a nevetésem, mintha operában szerepelnénk, amit akkor és ott rögtönzünk.

Shelley meg én mindennap tele voltunk teendővel, de ott ez korántsem volt általános. A stúdióra egyre jobban odafigyeltek. Felvettem a padlóról egy-egy odaejtett újságot, onnan tudtam. Már nem pusztán pletykálták – nyíltan beszéltek róla a megfelelő körökben. 

Ide gyere, ha nem akarsz szégyenkezni.

És jöttek az emberek mindennap körülnézni, hogy mi ez a felhajtás. Hallottam a hátam mögül a határozott lépteiket, nézelődtek, mint a cirkuszban. A művészetre hivatkozva, de ezt senki sem hitte el, ők se maguknak. Aztán hazamentek a vacsoraestjeikre, és kijelentették, hogy az a hely a Keleti 47. utcában, hát az azért nem akkora világszám. Homokosok meg semmirekellők minden mennyiségben, szellemi nihil. De izzott bennük a düh. A szép nők, a szabadság, a szemérmetlen közönségesség miatt. Nagyon felkapták a vizet. De ez az ő bajuk volt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Orwell világhírű utópiája női nézőpontból talán még kegyetlenebb

Hetvenöt évvel azután, hogy Orwell megírta ikonikus regényét, Sandra Newman megalkotta a Nagy Testvér világának női főhősét, és az ő nézőpontjából meséli újra a történetet. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Hodorkovszkij: Navalnijnak az volt a bűne, hogy rámutatott a putyini korrupcióra

Hodorkovszkij páratlan éleslátással leplezi le a putyini maffia-klán vágyait és erkölcstelenségeit, és bemutatja a nyugati közönség számára, hogy miért muszáj szembeszállni a Kremllel. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az összes testvért egyszerre betegítik meg zaklató apjuk árnyai

Manon Uphoff regényében a szereplők egy tragédia után kénytelenek szembenézni szörnyű gyerekkori „örökségükkel”: apjukkal, aki nappal egészen más arcát mutatta a világnak, mint éjjelente a lányainak. Olvass bele a holland sikerkönyvbe.

Olvass!
...
Beleolvasó

Budapesten nyomoz a kalandor grófkisasszony – Olvass bele Orczy Mimi kalandjaiba!

Olvass bele Ruff Orsolya sorozatának kövekező kötetébe! 

...
Beleolvasó

„Uram, meg tudná erősíteni, hogy valóban rasszista a királyi család?” - Olvass bele Katalin hercegné életrajzába!

Így reagált Katalin és Vilmos, amikor Meghan Markle rasszistának nevezte a brit királyi családot. 

...
Beleolvasó

Egy nyomozó, aki nem büntet, hanem segít jónak lenni – Olvass bele Kate Atkinson új könyvébe!

Három családi tragédia, három gyilkosság. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

...
Kritika

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

Evelio Rosero Hadseregek című könyve megmutatja, mi is a háború igazi természete. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Bakó Sára

Péterfy Gergely: Szerb Antal megjósolta halálát a naplóiban

...
Szabolcsi Alexander

„A lágert kimeríteni nem kevésbé bolond igény, mint kikanalazni a tengert” – 5 könyv Auschwitz felszabadításának 80. évfordulójára

...
Tasi Annabella

Fekete István 125: Elhitette velem, hogy az emberen kívüli természeti világ nem néma

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)