A februárral induló és az április 3-i országgyűlési választásokig tartó sorozatunkban politizálni fogunk, a szó eredeti értelmében. A politika jelentése ‘közélet’, mi pedig a magyar közösség életét, mindennapjait, jövőjét befolyásoló kérdéseket igyekszünk körbejárni interjúkon, podcasteken, recenziókon, könyvbemutatók beszámolóin keresztül.
Hisszük, hogy a passzivitás, az agónia, az elfogult ráhagyatkozás vagy éppen a személyeskedő, indulatvezérelt kommentelés helyett az aktív közösségi részvétel, a korszerű szakmai szempontok érvényesülése, valamint a széleskörű tájékozódás segít építeni a társadalmunkat.
“Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni:
nem félni a más véleményűektől, a más nyelvűektől, a más fajúaktól, a forradalomtól, az összeesküvésektől, az ellenség ismeretlen gonosz szándékaitól, az ellenséges propagandától, a lekicsinyléstől és egyáltalán mindazoktól az imaginárius veszedelmektől, melyek azáltal válnak valódi veszedelmekké, hogy félünk tőlük” - írta Bibó István 1946-ban. A félelem lebontásának legjobb eszköze pedig a tudás, és hol máshol keresnénk az ismereteket a Könyves Magazinnál, mint magukban a könyvekben, legyen szó oktatásról, falakról, közösségi médiáról, klímaváltozásról, a nők és kisebbségek helyzetéről, a politizálás jelenéről és jövőjéről stb.
Indító cikkeink között találhatsz majd interjút Ésik Sándor ügyvéddel, a Diétás Magyar Múzsa vezérfőszerkesztőjével, akivel például arról beszélgettünk, hogy mik a polgárrá válás feltételei a 21. században, valamint hogy mi a kapcsolat a kormányzás és az éretlen politikai kultúra között. Síklaki István szociálpszichológust többek között arról kérdeztük, milyen folyamatokat erősítenek fel egy társadalomban a választások, és milyen társadalmi tényezők hatnak a voksolási szokásainkra.
Az olvasók országa tehát annak a választónak készül, aki szeretne képbe kerülni, de nem az aktuálpolitika felől közelítené meg a kérdéseket. A sorozat arról szól, amiben élünk, azt a világot ábrázolja, ami körülvesz minket.