„Lényegében hazudik a közönségnek” – mennyire etikus, hogy a sztárok könyveit nem is ők írják?

„Lényegében hazudik a közönségnek” – mennyire etikus, hogy a sztárok könyveit nem is ők írják?

Kik írják valójában a sztárok könyveit, és érdekli-e ez az olvasót? Míg a szerző, aki jelen esetben egy híresség, és a szellemíró között ez egy biznisz, amellyel jó esetben mindkét fél jól jár, az olvasó nem biztos, hogy szereti, ha félrevezetik. Összefoglaltuk, mivel foglalkoznak a szellemírók, és miért vállalják, hogy háttérbe szoruljanak.

Tasi Annabella | 2025. január 11. |

Amikor egy sztár memoárját vesszük a kezünkbe, valószínűleg sejtjük, hogy minimális annak esélye, hogy azt valóban az az ember írta. Nehezen képzeljük el, hogy Harry herceg könyvírással töltötte volna a szabadidejét, vagy Michelle Obama maga vetette volna papírra életének történetét. Láthatatlan szerződés ez a kötet mögött álló stáb és az olvasó között: megegyeznek a tartalom valódiságáról, de az olvasó nem várja el, hogy azt tényleg kedvenc színésze/énekese/politikusa/sportolója írta meg több száz oldalon keresztül. Még úgy sem, hogy a borítón ott virít nagyban a „szerző” neve. 

Ilyen esetekben sokszor szellemírót alkalmaznak. Van, hogy nyílt lapokkal játszanak a felek az olvasó előtt, és megemlítik a szellemíró nevét, de van, hogy teljesen háttérbe szorul a kiléte. Életrajzi könyvek esetében ez egy többé-kevésbé elfogadott eljárás, de az elmúlt néhány évben a hírességek nemcsak a smink- vagy ruhaiparból akarnak hasítani, hanem egyre többen szállnak be a könyvbizniszbe is.

Tom Hanks, Millie Bobby Brown, Ethan Hawke, Richard Osman, valamint Kendall és Kylie Jenner is felcsapott már regényírónak, gyerekkönyvet pedig már Jamie Oliver is írt. Vannak köztük valóban tehetséges írók, akik kiválóan megoldják maguk ezt a feladatot, de sokan kérik szellemíró segítségét, és ők csak a könyv alapötletét adják. 

Besokalltak a szellemírók: ki akarnak végre jönni a sztárok árnyékából
Besokalltak a szellemírók: ki akarnak végre jönni a sztárok árnyékából

A sztároknak üzent a brit szerzők legnagyobb szakszervezete.

Tovább olvasok

Míg egy életrajzi könyv esetében nem annyira érdekes, ki írja, mert a történet a fontos, a regények esetében bármennyire vigyen magával is a történet, az olvasmányélményhez és a könyv minőségéhez rengeteget hozzátesz, hogy a szerző hogyan ír: milyen nyelvet talált, hogyan szólal meg az elbeszélő, milyen képeket, motívumokat használ. Ha mindezt a munkát egy szellemíró végzi el, felmerül a kérdés, hogy

mennyire etikus ezt egy olyan személynek tulajdonítani, aki bár arcával jó eséllyel biztosíték a bestseller listák élére kerüléshez, mégsem írt egy betűt sem a kötetbe. 

„Kevés olyan ember van, aki képes magától megírni egy könyvet, és csak egy szerkesztő segítségére szorul. Legyenek híresek vagy sem, az emberek többsége egy csapat nélkül nem tud egy bestseller regényt megírni” – hívta fel a figyelmet a The Guardiannak Shannon Kyle szellemíró.

De etikus-e idegen tollakkal ékeskedni? Kyle szerint ez egy háromszereplős egyenlet: ott van a szellemíró, a szerző és az olvasó. A szellemíró és a szerző számára ez egy üzlet, egyik eladja a tudását, a másik megveszi, de hogy az olvasóval tisztességtelenül bánnak-e ez idő alatt, arra nincs egyértelmű válasz. 

Végre felkerülni a bestseller listára

A Vulture olyanokat szólaltatott meg, akik közelről ismerik ezt a folyamatot. Az egyik nyilatkozó több mint 30 köteten dolgozott már, van köztük saját néven futó írás, szépirodalom, non-fiction, szellemírója volt egy valóságshow-szereplőnek és egy tinisorozat sztárjának regényén is dolgozott már. 

Azt mesélte, a reality szereplő számára a könyv pusztán egy üzleti lehetőséget jelentett. Nem sok köze volt a könyvek világához, de a stábja jól ráérzett, hogy ha valamihez a nevét adja, abból sikerkönyv születhet. Telefonon beszélték át a cselekmény vázlatát és a könyv célját, majd néhány hét múlva elküldte neki a könyv első vázlatát, amin csak minimális változtatásokat kért. 

A könyv négy hétig vezette a New York Times bestseller listáját. „A negyvenes éveimben írtam, egész karrierem alatt vágytam rá, hogy felkerüljek a bestseller listára. Egyedül ezt nem tudtam elérni, de vele sikerült.

Nem szerepelt a nevem a borítón, de engem ez nem érdekelt. Tudtam, hogy én írtam, és az emberek azért veszik, mert szeretik

– magyarázta.

Nem hiszi, hogy saját kötettel lehetett-e volna valaha közönségkedvenc. 

Egy új világ nyílik meg előttük

„Gyakran úgy érzem, nem is az én könyvem, mert az ő ötleteiből állt össze” – mondta egy másik szellemíró, aki egy hivatásos táncosnak írt regényt. Náluk már az elején tiszta volt, hogy a híresség meg akarja említeni a nevét, mert nem szeretné, ha az övé lenne az érdem. 

Szerinte a szellemírók nem érzik megsértve magukat, amiért másokat építenek a munkájukkal. Sőt. Egy új világ nyílik meg előttük, könyvturnékra járhatnak, beleleshetnek a marketingkampányba, csupa olyan dolgokban vehetnek részt, amik sokkal könnyebben elérhetőek egy sztárral az ember oldalán. 

Jó esetben. Van ugyanis olyan is, amikor annyira kedvezőtlen feltételeket kínálnak a szellemírónak, hogy nem sikerül a közös munka. Például A-listás szupersztárok potom pénzért szeretnének készre írt könyvet kapni. Keserűen figyeli ezt a folyamatot egy ügynök is:

szerinte a könyvkiadásnak ez az oldala pusztán biznisz.

Nem az irodalomról szól, hanem kizárólag a pénzről és az eladási számokról. 

Hol van az olvasó?

De érdekli-e az olvasókat, hogy ki írta a könyvet, amit a kezükben tartanak?

Katharine Reeve, az angliai Ruskin Egyetem oktatója szerint az olvasók nem kíváncsiak a bonyolult szerkesztési és a kiadói folyamatok részleteire. A The Guardian cikke szerint Ayisha Malik szellemíró is úgy látja, hogy mellékessé válhat a valódi író kérdése, ha a könyvet élvezettel olvassák, de azt is elismeri, hogy nem biztos, hogy az olvasók eltűrik a hazugságot.

„Az egész folyamat velejárója a megtévesztés, különösen egy olyan korban, amikor a szerző ugyanolyan fontos lett, mint a szöveg. Amikor egy szerző arról a könyvről beszél, amit elvileg ő írt, lényegében hazudik a közönségnek. És azt hiszem, hogy az emberek nem szeretik a hazugságot” – érvelt.

Az biztos, hogy a hírességeknek most trendi a könyvbiznisz, és úgy tűnik, hogy igény is van rájuk, hiszen van, aki megvegye őket. 

Nyitókép: Simon Eszter/Könyves Magazin

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Besokalltak a szellemírók: ki akarnak végre jönni a sztárok árnyékából

A sztároknak üzent a brit szerzők legnagyobb szakszervezete.

...
Hírek

Camilla Läckberg svéd krimiírót azzal vádolják, hogy szellemíróval dolgozik

Svédország „noir királynőjét”, Camilla Läckberget azzal vádolják, hogy szellemírót foglalkoztatott. A népszerű krimiíró tagadja, hogy becsapta volna az olvasókat. 

...
Hírek

Harry herceget és a szellemíróját a gyász hozta egymáshoz közel

Harry herceg Tartalék című memoárjának szellemírója egy esszében részleteket idézett fel közös munkájukról. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Kizárták az Oscar-versenyből a Dűne zeneszerzőjét, megszólalt a rendező

Denis Villeneuve nem ért egyet az Akadémia döntésével. 

...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

Hírek
...
Hírek

Ez érdekelte legjobban a könyvben A lány a vonaton szerzőjét – videó

...
Hírek

Zuckerberg lopott könyvekkel taníttatja az Facebook AI-ját

...
Hírek

Hosszú Katinka visszavonul – 3 inspiráló könyv sportolókról

...
Hírek

A Kúria lezárta a Lázadó Lányok ügyét, nem fizet a Líra

...
Hírek

Rasszista kommentárokat generált az AI

...
Hírek

Spirituális guruval kezdi az évet Oprah könyvklubja

Kiemeltek
...
Szórakozás

Golden Globe: szépen szerepelt a Budapesten forgatott történelmi dráma

Átadták a Golden Globes-díjakat, mutatjuk a nyerteseket.

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

Hallgasd meg zenei kísérettel Simon Mártont és versét! 

...
Nagy

Hallgasd meg az Ezt senki nem mondta! podcast első évadának összes beszélgetését

Az Ezt senki nem mondta! című podcastban ismert emberek mesélnek szülővé válásuk örömeiről és nehézségeiről.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Ez volt az otthonom, a világom, most meg…” – Részlet Kulka János és Gyárfás Dorka könyvéből

Kulka János, Kulka Janina és Gyárfás Dorka Szegedre utazik – olvass bele a kötetbe! 

...
Beleolvasó

Íme 5 dolog, amit Feller Adrienne a testi-lelki egyensúlyáért tesz

Olvass bele Feller Adrienne könyvébe! 

...
Beleolvasó

A hegedűvirtuóz: beteljesül-e az álma az árvaházban nevelkedett lánynak?

Olvass bele Harriet Constable brit szerző magával ragadó regényébe!