A brit szerzők, illusztrátorok és műfordítók legnagyobb szakszervezete azt kéri a könyvbizniszben utazó hírességektől és a kiadóktól, hogy végre nyilvánosan is ismerjék el a szellemírók munkáját, főként a gyerekeket célzó kötetek esetében.
Kié az érdem?
Állásfoglalásában a szakszervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy sok esetben szellemírók és más társalkotók segítségével születnek meg a sztárok könyvei, és bár az ismertség valóban rengeteg olvasót bevonzhat, mégiscsak a könyvön dolgozó háttéremberek azok, akik életre hívják a történetet, és akik miatt végigolvassák a könyvet.
A szellemíró elismerése semmit nem vesz el a híresség dicsőségéből
– hangsúlyozta egy érintett, Chris Bradford.
A Robbie Williams könyvében társszerzőként részt vevő Mark McCrum pedig úgy fogalmazott: itt az ideje, hogy a szellemírók elismerést kapjanak a munkájukért. Szerinte elég egy említés a címlap belső oldalán, valamint jó volna a szellemírót a hírességgel együtt emlegetni a bestseller listákon.
Az állásfoglalás külön kitér a sztárok által írt gyerekkönyvekre is. Kiemelik, hogy ezek a könyvek valóban segíthetnek a fiatalok olvasásra ösztönzésében, és bár egyre többen vannak, akik például rendezvényeken együtt mutatkoznak a szellemíróval, ez mégsem egy bevett gyakorlat. A könyvturnékon, tévé- és rádióadásokban is meg kellene említeni a szellemírókat, jelezték még.
A szakszervezet felhívása azt követően született meg, hogy az elmúlt hónapokban számos író adott hangot csalódottságának amiatt, hogy egyre több híresség ír könyvet, miközben amúgy a szerzői jövedelmek csökkennek. Egyebek mellett sokan kritizálták regénye miatt a Stranger Things sztárját, Millie Bobby Brown-t, amiért nem biztosított elegendő láthatóságot a kötetén dolgozó szellemírónak.
Nyitókép: Millie Bobby Brown hivatalos Facebook-oldala