Nehezen találunk szavakat, és ezzel nem vagyunk egyedül. A nemzetközileg elismert írók is elámulnak Dua Lipa értő és okos olvasásán, csillogó szemekkel köszönik meg, hogy végre nem sablonos kérdéseket kapnak. Dua Lipa úgy olvassa a könyveket, ahogy azokat kell, olyan részleteket is észrevesz, amiket a szerző csak néhány mondat erejéig érint. Az interjúkra felkészül, és ha kell, utánanéz a történelmi háttérnek, hogy aztán a könyvekből kiindulva mindenféle izgalmas és fontos állításokat tegyen a világról.
Persze lehet azt mondani, hogy az előbb felsoroltak alapvetések mindazoknak, akik irodalommal foglalkoznak, hiszen mégsem lehet felületes tudással mondjuk egy Nobel-díjas íróval beszélgetni, de a valóság az, hogy a könyveket nagyon sokan brandépítés céljából emelik be az imidzsükbe. Vannak, akiknek fontosabb, hogy műveltnek látszanak, mint hogy valójában azok is legyenek.
Biznisz vagy minőség?
Fokozottan igaz ez a könyvklubokat indító sztárokra: szó sincs arról, hogy Oprah vagy Reese Witherspoon nem megérdemelten ülne ott, ahol, de amikor sok millió dollár forog kockán, az embernek van egy olyan érzése, hogy az üzleti szempontok a legfontosabbak ezekben a projektekben is. Az Oprah könyvklub podcastjának új szponzora például a Starbucks, Reese Witherspoon pedig egy külön produkciós céget alapított, ami a könyvek filmes adaptációjával foglalkozik.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy ilyen kontextusba érkezik meg Dua Lipa a Service95 életmód oldala keretében működő azonos nevű könyvklubja, ami első ránézésre csak egy újabb celeb PR-akciójának tűnik. Az oldalon mindenféle utazási és szépségtippeket találunk, természetesen jó sok termékmegjelenítéssel és vásárlásra buzdító linkkel. Arra számíthatnánk, hogy a 2023-ban indult könyvklub oldalán is Instagram-kompatibilis borítókkal fogunk találkozni, amikkel az énekesnő szépen pózol egyet, ír valami okosnak látszó ajánlót hozzá, és léphetünk tovább.
De nagyon nem ez történik.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szorgalmas és menő egyszerre
Aki már látta a háromszoros Grammy-díjas koszovói-albán származású angol énekesnőt fellépni (a Szigeten is megfordult), az tudja, milyen profi és fegyelmezett produkciókat nyújt, ahol minden csípőriszálásnak és kacsintásnak dramaturgiailag gondosan kitalált helye és szerepe van. Nem beszélve az énekhangjáról és a catchy dalairól – egyszóval nem hiába napjaink egyik szupersztárja.
Ezért lehet, hogy nem kellene meglepetésként érjen, hogy Dua Lipa az élet más területén is ugyanilyen alapos. De könyvmoly oldala akként ért, és nem csak minket. Még csak két hónapja került ki, de már csaknem másfél millió megtekintésnél jár a YouTube-on az a videó, ami megpróbálja megfejteni, hogy miért az énekesnő készíti napjaink legjobb irodalmi interjúit.
A youtuber végigveszi, hogy Dua Lipa beszélgetései miben nyújtanak mást, mint más podcastok, late night show-k, reggeli műsorok, riportok és mindenféle könyves események, ahol írókkal interjúznak.
És a tartalomgyártó arra jut, hogy Dua Lipa az értő kérdéseivel mindenkit leköröz.
Nem bulvár dolgok érdeklik, hanem őszintén, az egész lényével kíváncsi a szerzőre és a könyvére – amit nagyon is végigolvasott, ez egyértelmű a kérdéseiből. Empátiával fordul a vendégeihez, akikkel egy könyvespolc előtt, kapucnis pulóverben beszélget.
Amikor a Pulitzer-díjas írónak is lehet újat mondani
És micsoda vendégek, micsoda lista! A Pulitzer-díjas Hernan Diaz, a Nobel-díjas Olga Tokarczuk, Max Porter, Tommy Orange, Patti Smith vagy az itthon még kevésbé ismert George Saunders vagy Guadalupe Nettel is leült az énekesnővel beszélgetni, és üdítőbbnél üdítőbb eszmecserék kerekedtek ki a találkozásokból.
Emlékezetes például a Hernan Diazzal készül beszélgetés, amikor Dua Lipa megkérdeze a Pulitzer-díjas írótól, hogy az egyik karaktere egy oknyomozó újságírón alapul-e, akinek cikke leleplezte John D. Rockefeller olajmágnást, a Standard Oil alapítóját, és Diaz a legjobb értelemben eldobta az agyát a párhuzamtól, hiszen még soha nem is hallott erről a riporterről.
A Service95-ön havi könyveket és további javasolt olvasmányokat is találunk: az énekesnő nagyon jó ízléssel válogat, nem a beach readekből, hanem a nemzetközi kortárs szépirodalomból merít.
Azt persze nem tudjuk, hogy Dua Lipa maga írja-e meg a kérdéseket, de ha segítséget is kap a felkészülésben, az interjúkat magabiztosan és okosan vezeti le.
Dua Lipa egy teljesen új közönséggel ismertetheti meg a lengyel Togarczuk filozofikus könyveit vagy Tommy Orange rasszizmusról szóló történeteit. Ő a popkultúra Hermione Grangere, aki híd lehet a mainstream és a magaskultúra között.
Nyitókép forrása: YouTube/Wikipedia