Patti Smith amerikai énekesnek idén ősszel memoárja jelenik meg angolul Bread of Angels (kb: Az angyalok kenyere) címmel. A könyv állítólag átfogóan mutatja majd be a művész gyerekkorát, zenei sikereit, valamint a nyilvánosságtól való visszavonulását. A kiadója szerint ez az eddigi „legintimebb és legkiemelkedőbb alkotása”.
Tíz évig tartott megírni ezt a könyvet, miközben egy egész élet szépségével és bánatával kellett megküzdenem”
– mondta Smith a könyvről.
Továbbá megjegyezte, hogy bizakodik abban, az emberek jól fogadják majd. A Bread of Angels Amerikában november 4-én jelenik meg, ami egybeesik az előadó első albumának (Horses) 50. évfordulóját ünneplő turnéjával. Ezenfelül a dátum azért is nagyon fontos számára, mert egyszerre Robert Mapplethorpe, egy meghatározó barátjának a születésnapja, és a korábbi férje, Fred Smith halálának évfordulója.
Az énekesnek már korábban jelent meg egy hasonló jellegű írása Kölykök címmel, az viszont elsősorban az 1960-as, 1970-es évek New York-i művészvilágra koncentrált, főként a kapcsolatukra Robert Mapplethorpe fotóssal, és a művészetük kibontakozására. A kötet jó kritikai és olvasói visszhangra alált, elnyerte a National Book Awardot, és mi is beválogattuk a 2010-es évek meghatározó kötetei közé.
A Bread of the Angels magyar kiadásáról egyelőre még nincs hír.
Smith és az irodalom
Bár sokan a zene miatt ismerik, valójában Smith az irodalomban is igen jártas és aktív. Legutóbb Krasznahorkai László Herscht 007769 című kötetének New York-i bemutatóján énekelt, és egyébként a szerzővel igen jó kapcsolatot ápolnak, Krasznahorkai már könyvet is adott neki. Korábban szavalt már Ady-t és Pilinszky-t is Budapesten, amikor pedig nem élőben van jelen, akkor sokszor az Instagrammon olvas fel különböző szerzők műveiből, mint például Virginia Woolf.
(Guardian)
Fotó: Wikipédia