Olga Tokarczuk Nobel-díjas lengyel író március 25-én díszdoktori címet kapott a párizsi Sorbonne Egyetemen. A világ egyik vezető egyeteme a címmel kiemelkedő képzőművészeti, irodalmi vagy tudományos teljesítményeket jutalmaz, az író mellett például az ebola vírus felfedezője, egy klímakutató és egy ukrán matematikus is részesült a kitüntetésben.
2005-ben Kertész Imre is megkapta ugyanezt az elismerést.
Booker- és Nobel-díjas
Tokarczuk a kortárs lengyel irodalom egyik kiemelkedő alkotója, számos regényt, verses- és novelláskötetet írt, műveit közel 40 nyelvre fordították le, 2018-ban elnyerte a Nemzetközi Man Booker-díjat, 2019-ben pedig az irodalmi Nobel-díjat. Utóbbit a zsűri szerint azzal érdemelte ki, hogy a könyveiben enciklopédikus szenvedéllyel képviseli a határok átlépését.
Több regénye is olvasható magyarul, a Bizarr történetek című novelláskötetről mi is írtunk, a Hajtsad ekédet a holtak csontjain át című regényt pedig az évtized könyvei közé is beválogattuk.
Ő az első lengyel író, akit a francia egyetem díszdoktori címmel illet. Az Olga Tokarczuk-alapítvány egy képet is megosztott az átadó előtt:
Maga az átadó teljes egészében visszanézhető, 1 óra 47 percnél pedig Tokarczuk beszéde is látható.
Korábban így írtunk a szerzőről: „Ha kezünkbe vesszük a legújabb kötetét, hamar megértjük, miért válhatott olyan sikeressé: az írásai elképesztően mellbevágók, nemcsak a cselekmény, a felépített világok vagy a mondatok szintjén, hanem a hétköznapi élet kellékeit használó döbbenetesen pontos metaforái miatt is. Elbeszélései olyanok, mintha valaki összegyúrta volna Milan Kunderát, Margaret Atwoodot, Dragomán Györgyöt és Szvoren Edinát”.
Fotó: Youtube