Hogyan lett egy beteg fiúból megalomán rendezőzseni? – Itt a teljes Coppola-életrajz

Hogyan lett egy beteg fiúból megalomán rendezőzseni? – Itt a teljes Coppola-életrajz

Melyik a kedvenc Coppola-filmed? A keresztapa, az Apokalipszis most, esetleg a Drakula? Cannes-ban mutatták be tavasszal a negyven éve készülő Megapoliszt: amíg te is a filmre vársz, olvasd el a friss Coppola-életrajzot.

sa | 2024. június 11. |

Út a Paradicsomba – A Francis Ford Coppola-sztori címmel jelent meg Francis Ford Coppola életrajzi kötete, ami jóval több egyszerű életútkötetnél: a szerző, Sam Wasson egy zseni pályáján keresztül bemutatja az elmúlt több mint fél évszázad filmes világát is.

A beszélgetések, visszaemlékezések és több száz interjú alapján megírt kötet különlegessége, hogy a szerző hozzáfért az úgynevezett Coppola-archívumhoz. Azaz a hivatalos iratokhoz és magánlevelekhez, olyan háttérinformációkat tartalmazó dokumentumokhoz, amelyek még teljesebbé teszik a képet. 

Sam Wasson
Út a Paradicsomba - A Francis Ford Coppola-sztori
Ford. Varró Attila, Corvina, 2024, 479 oldal
-

A kötet felöleli Coppola életének és művészetének egyes mozzanatait, filmes kapcsolatait, de mesél a forgatások botrányairól, nehézségeiről is. Coppola mindent felemésztő szenvedélye ugyanis nemcsak a színészeket és filmes kollégákat viselte meg, hanem családtagjait is. A kötetben a forgatások kulisszatitkai mellett fény derül arra is, hogy hogyan viszonyul egyes filmjeihez maga a rendező.

Coppola súlyosan beteg fiúból vált világhírű rendezővé

A kötetből megismerhetjük a súlyosan mozgáskorlátozott, beteg fiút, aki fivére árnyékából kereste helyét a világban:

„Ágyából a tévén át nézte az életet. Mindenféle ajándékot kapott – filmvetítőt, egy szalagos magnót, Francesco nagypapától, az édesanyja apjától. Egyedül hallgatta a rádiót, az Éjfél Kapitányt és a Tom Mixet, a mesematinékat, és rájött, hogy a történetek, akárcsak a hangok és zene, világokat teremtenek az agyában. Volt egy autogramos fényképe a hasbeszélő Paul Winchelltől, aki szintén elkapta gyerekfejjel a poliovírust, és volt egy saját Jerry Mahoney hasbeszélő-bábuja, amelyre a nagyanyja kicsiny szmokingot varrt. A bábuk bármit megtehettek és kimondhattak – vékony Mikiegér-hangján –, amit csak akart. Uruk és parancsolójuk volt. Arra gondolt, milyen jó lenne, ha csatornát válthatna a tévén akár az ágyából is, nem kellene odamenni és elcsavarni a tárcsát. Elég lenne megnyomni egy gombot valami képzeletbeli kézi készüléken, és máris egy újabb mesét nézhetne. Olyan lenne, mint egy időutazás: gombnyomásra egy másik világba kerülne. 

Gombnyomás, új világ, gombnyomás, újabb világ, egy szebb világ.”

Hosszú az út a Megalopolisig

Olvashatsz a kötetben a legendás barátságról George Lucasszal – aki egyébként részben Coppoláról mintázta Han Solo karakterét. 

Coppola, akit öntörvényű kívülállóként ismer a filmvilág, és aki olyan remekműveket rendezett, mint A Keresztapa, az Apokalipszis most és a Drakula, már a pályafutása kezdetén saját céget hozott létre, hogy minél önállóbban dolgozhasson.

Az 1969-ben Lucasszal közösen alapított American Zoetrope stúdió Coppola számos sikere és kudarca mellett örök túlélőként és valóságos kis gömböcként működik: utoljára a rendező borászata esett neki áldozatul, amelynek eladása megnyitotta az utat egy őrületes filmterv megvalósítása előtt.

A Megalopolis forgatókönyvén Coppola negyven évet dolgozott. Saját pénzéből mintegy 120 millió dollárt fektetett a filmbe, amit 2024 tavaszán mutattak be Cannes-ban.

A könyv végén Wasson is csatlakozik Coppolához a film forgatásán, néhány mérföldre Atlantától – olvasóként pedig bepillantást nyerhetünk egy megalomán filmterv megvalósulásának rejtelmeibe:

„Adam Driver és Nathalie Emmanuel végre elkezdhették a jelenetük beállását, hogy – afféle kötéltáncosként – bejárják a digitális égbolt előtt felfüggesztett gerendák hálózatát. A jelenet szerint a lány félénken közeledik, kezében virágokkal, a férfi a karjába veszi, majd versenyre kelve a LED-naplemente ragyogó tüzével, heves csókban forrnak össze. Azonban váratlan problémák szóltak közbe. A magas sarkú cipő, a kábelek, a magasság, az egyensúlyozás. Eresszék lejjebb a gerendát? Pörgessék fel a párbeszédet?

Miután változtattak a gerenda pozícióján, a színészek ismét nekifutottak a szárazpróbának. Ügyetlenül megbotlottak, majd riadtan lenéztek utasításért.

Háttérben a digitális fellegekkel Coppola felnézett. – Az sem érdekel, hogy három órán át tart a beállás – jelentette ki nyugodtan. – Ha ma nem végzünk a felvétellel, majd megcsináljuk holnap.

Minden kéznél volt, ami kellett.

– Nem fogjuk összecsapni – biztosította Coppola a színészeit. Eljutnak, ahová kell.”

Nyitókép: American Zoetrope/Greg2600-Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

George Lucas egy régvolt, messzi galaxis patriarchája

...

Elhunyt James Caan, A Keresztapa és a Tortúra sztárja

82 éves korában elhunyt James Caan, A Keresztapa, a Tortúra és a Szerencsejátékos című filmek Oscar-jelölt sztárja. 

...

50 éve mutatták be A Keresztapát

Már megjelenése előtt megvették Mario Puzo regényének, A Keresztapának a megfilmesítési jogait: húszmillió eladott példány, sok-sok Oscar-díj lett a végeredmény. Podcast.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog