A Zöld könyv podcast legutóbbi adásában Litkai Gergely Gálhidy Lászlóval, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetőjével beszélgetett a környezetvédelemről, a fák védelméről és az őserdőkhöz hasonlítható magyarországi erdőkről. Két könyv adta az apropót, most ezeket ajánljunk!
Peter Wohlleben: Ha a fák lélegzethez jutnának
Peter Wohlleben német erdőmérnök, gyermekkora óta természetvédőnek készült. Számos tévéműsor vendége, népszerű előadó, magyar nyelven nyolc kötete olvasható. A Ha a fák lélegzethez jutnának című könyvben a szakértő amellett érvel, hogy ha a fákat az ember, az erdészeti lobbi és a fakitermelő ipar békén hagyná, képesek lennének regenerálódni, és segíthetnének nekünk megküzdeni a klímaválsággal.
A fák ugyanis nemcsak alkalmazkodni tudnak a megváltozott környezetükhöz, hanem „nevelni” is tudják utódaikat.
De az alkalmazkodóképességüknek vannak határai.
„Az erdőgazdálkodás során sok esetben mást sem teszünk, mint hogy megbolygatjuk a talajt, és kitesszük annak, hogy a víz és a szél elhordja a felső rétegeit. Sok esetben egy olyan bonyolult rendszerbe nyúlunk bele vakon, amit nem ismerünk minden részletében” – hangzott el a Zöld könyv podcast szóban forgó adásában.
Gálhidy László: Szentélyerdők
A másik könyv Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programját vezető szakember kiadványa.
A Szentélyerdők Magyarországon bemutatja azokat a hazai erdőket, ahol még az egykori természetre emlékeztető természetet találunk, több száz éves fákat, öreg erdőket. Eddig még senki nem járta be az országot ezzel a céllal, Gálhidy erre vállalkozott.
Hogy miért szentélyerdők, és hol vannak még ilyenek a hazánkban? Kiderül a podcastból.