Találkozz Visky Andrással, a hitben megélt szeretet írójával

Találkozz Visky Andrással, a hitben megélt szeretet írójával

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat. Ehhez kapcsolódva október 14-én önálló esten mesél a műről, valamint az életéről a Müpa színpadán. Most röviden összefoglaljuk a Kossuth-díjas író és dramaturg pályáját.

vn | 2024. október 09. |

Visky András 1957-ben született Marosvásárhelyen. Amint azt megírta a Kitelepítés című Margó-díjas regényében is, mindössze kétéves volt, amikor édesanyjával, Visky Júliával és hét testvérével kitelepítették a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe, majd a Lăteşti lágerbe, miután a református lelkész édesapját, Visky Ferencet bebörtönözték.

Az 1956 utáni politikai tisztogatásoknak áldozatul esett édesapa 1964-ben szabadult, és ekkor Visky András is hazatérhetett kényszerlakhelyéről édesanyjával és a testvéreivel. Családjának meghurcolásának története később fontos ihletője lett, a gyerekként átéltekkel több művében is foglalkozott.

Író, dramaturg, egyetemi docens

Visky 1976-ban, Nagyváradon érettségizett, majd Temesváron tanult tovább, ahol 1982-ben szerzett mérnöki diplomát. 1989-ben Kolozsvárra költözött, a Korunk szerkesztője lett,

1999-től 2009-ig pedig a Koinónia Könyvkiadó igazgatójaként és főszerkesztőjeként dolgozott.

Emellett 1990 óta dramaturgként tevékenykedik a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, amelynek jelenleg a művészeti aligazgatója is. Mindezeken túl a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színházi Tanszékén tanít.

Pályája során nagy nevű rendezők sorával dolgozott együtt. A Kolozsvári Állami Magyar Színháznál több mint 40 előadás létrejöttében vett részt dramaturgként, drámáit pedig magyar, román és amerikai színpadokon is bemutatták.

„Az Istennel való megjegyzettség története”

Visky dramaturgi tevékenysége és írásművészete, különösen a diktatúra megaláztatásai közepette hitben megélt szeretet erejét, a megingathatatlan emberi tartás és a magyar identitás megőrzését például állító remekműve, a Kitelepítés című regénye elismeréseként 2023-ban Kossuth-díjat kapott.

2022 őszén megjelent könyvvel mi is sokat foglalkoztunk (interjúnk, podcast, a margós könyvbemutatóról készült beszámoló), 2023-ban pedig az év legjobb könyve lett a Kitelepítés a Könyvesen, illetve elnyerte a Margó-díjat is.

Az önéletrajzi regény hatalmas közönségsikert aratott és a kritikusok is méltatták. A könyv népszerűsége azóta töretlen, tavaly év végén bemutatták a belőle készült színpadi adaptációt. Ahogyan az író a vele készített interjúnkban megfogalmazta, ez a regény „az Istennel való megjegyzettség története”.

A próza és korábbi formái

„Egyetlen könyvként gondoltam rá, és egyetlen könyvként született meg” – mondta a Könyves Magazinnak az alkotói folyamatról Visky egy korábbi interjúban. „Regényt akartam írni, ez fontos, mert a regény világszerű műfaj. Márpedig engem egy gulág típusú láger rekonstrukciója érdekelt, mert ez a gulágtapasztalat formált engem. Az írás során az vált felszabadító felismeréssé számomra, hogy a munka elvégzése önmagában lélektapasztalat,

és amennyiben nem jutok el a nyilvánosság előtt vállalható könyvig, még mindig jól jártam.” 

Aki ismeri Visky András más műveit, találkozhatott a témával korábban is, azonban az író eddig más műfajokban, más keretben fogalmazta meg saját sorsának, saját családjának történetét. Gondolhatunk Júlia című monodrámájára, de színházelméleti munkát is írt barakkdramaturgia tematikában.

Kritikánkban azt írtuk a Kitetepítésről, hogy „Olyan szöveg, amely folyamatos és tágas párbeszédben áll a Szentírással, amely az egyetlen könyve volt a családnak a kitelepítés során, mégis a legemberibb rétegeinket éri el és mozgatja meg”.

Visky András-est a Müpában
Időpont: 2024. október 14., 19 órától

Közreműködnek:

Anya – Varga Lili
Angyal – Blaskó Borbála
narrátor – Visky András
ének, gitár – Balla Gergely
moderátor – Valuska László

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

„Az irodalom meg tudja változtatni a világot és az isteneket is” – Stefánsson és Visky is díjat kapott a Könyvfesztivál megnyitóján

Megnyílt a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtökön Budapesten a Millenáris parkban, ahol csaknem 150 kiállító, valamint magyar és külföldi írók várják a látogatókat vasárnapig.

...
Hírek

Visky András Kossuth-díjat kapott

Visky András Kossuth-díjat vehetett ma át a Pesti Vigadóban. Az idei József Attila-díjasok: Bálint Tamás, Bánki Éva, Goretity József, Hafner Zoltán, Kötter Tamás, Mirtse Zsuzsa, Szávai Géza és Vincze Ferenc, a Gérecz Attila-díjat március 15. alkalmából Gál János kapta.  

...
Nagy

Visky András: Nincs magyarázat arra, hogyan szakad be egy ember lelke

Visky András és Jánossy Lajos beszélgetésére még a Kitelepítés megjelenése után bő egy évvel is sokan voltak kíváncsiak hétfőn este a MÜPA Literárium-sorozatának eseményén. Beszámoló. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad
...
Podcast

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Celebrimbor, a törpök, a tündék hűsége, aranykor és hanyatlás Tolkiennél. Még egyszer kibeszéltük A hatalom gyűrűi második évadát.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

„Vicces, de nagyon szomorú” az új Bridget Jones-film forgatókönyve

Részleteket árult el Hugh Grant a negyedik Bridget Jones-filmről, ami jövőre kerül a mozikba. 

...
Szórakozás

Már játékkönyvben is nyomozhatnak Az Árulók rajongói

Díjnyertes interaktív játékkönyvet ajánlunk azoknak, akik falják az RTL-en futó Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban című krimi-reality-t.

...
Szórakozás

Meryl Streeppel készül sorozat Jonathan Franzen sikerkönyvéből

Meryl Streep már olyan drámákban bizonyított a karrierje során, mint a Kramer kontra Kramer, a Sophie választása vagy a John Fowles regényéből készült A francia hadnagy szeretője.

Kiemeltek
...
Kritika

Narine Abgarjan boldogtalan történetei mélyén mindig ott parázslik a remény

A mesei történetszövés, a különös figurák, a csoda és a szépség Narine Abgarjan új könyvéből sem hiányoznak.

...
Podcast

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gryllus Dorka színész és édesanyja, a Jászai Mari-díjas rendező, forgatókönyvíró és dramaturg, Kőváry Katalin volt.

...
Kritika

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

Alkoholizmus és mélabú, szegénység és anarchia. Na meg egy kitalált, végzetes hadművelet. Iulian Ciocan regénye feltárja a kelet-európai lelkekben a rendszerváltozás óta dúló háborút. Ez a hét könyve.