Venczel Verát otthonában, szerettei körében érte a halál pénteken. A színésznő több mint ötven éven át volt a Vígszínház társulatának tagja, ahol emlékezetes alakítások, legendás szerepek sora fűződik nevéhez, emellett számtalan magyar filmben szerepelt.
"Az általa megformált karakterekből áradt a jóság és a tisztaság, játékából sugárzott a finom, törékeny nőiesség és a színészet iránti szenvedély.
Kiemelkedő színészi adottságai, munka iránti elkötelezettsége és teherbírása, kedvességgel és szerénységgel párosult. Kollégáinak, barátainak és családtagjainak mindig nagy figyelmet szentelt, érdeklődve, szeretetteljesen fordult a körülötte lévő emberekhez" - írta a Vígszínház méltatásában.
Most három olyan irodalmi adaptációval emlékezünk Venczel Verára, amit nagyon szerettünk tőle és biztosan látjuk még.
Egri csillagok - Vicuska
Venczel Vera tehetségének köszönhetően fiatalon felfigyelt rá a film és a televízió is, egymás után kapta a szerepeket. A Kárpáthy Zoltán, az Egy szerelem három éjszakája és az Egri csillagok is a főiskolás évei alatt készült. Utóbbi az egyik olyan magyar film, amit valószínűleg a legtöbben láttak Magyarországon, már ha abból indulunk ki, hogy az Egri csillagok lett az ország kedvenc könyve a Nagy Könyv versenyében. A regényt mi is elővettük, hogy milyen felnőttként olvasni.
Isten hozta, őrnagy úr! - Ágika
Az 1969-es szatírát Fábri Zoltán rendezte Örkény István Tóték című kisregénye alapján. Venczel Vera itt olyan színészóriásokkal játszott együtt, mint Latinovits Zoltán és Sinkovits Imre. A filmben a leromlott idegállapotú, hatalmaskodó őrnagy, a fronton szolgáló fiú érdekében egyre jobban meghunyászkodó család, a tartását és szabadságát szörnyű áron visszaszerző kisember alakja olyan dinamikát mutat be, ami semmit sem veszít az aktualitásából.
Rómeó és Júlia - Júlia
Színházi és filmes szerepei mellett Venczel Vera rendszeresen szinkronizált is. Ő volt például Geraldine Chaplin visszatérő magyar hangja, és olyan klasszikusok szinkronjában is részt vett, mint a Fanny és Alexander, A három testőr, avagy a királyné gyémántjai vagy A halál ötven órája. Ő szinkronizálta a Júliát alakító Olivia Husseyt is Zeffirelli Rómeó és Júlia-feldolgozásában, ami Baz Luhrmann 1996-os filmje előtt abszolút meghatározó darab volt az irodalomórákon és a tévében is, ha Shakespeare-t szerettünk volna nézni.