Az elmúlt harminc évben több ezer zenész lépett fel a Sziget Fesztiválon, ami Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi ötlete alapján indult 1993-ban, akkor még Diákfesztivál néven. A jubileumi fesztiválon idén, több év után, magyar előadó is játszik a nagyszínpad esti műsorsávjában: az amerikai Halsey előtt Azahriah lép fel a fesztivál második napján.
Müller Péter Sziámi: A család
„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondta Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. A Sziget egyik alapítója az idei könyvhétre új könyvvel jelentkezett: a családja történetét mutatja be az ükszülőktől az unokáig. A Családban élete különleges szereplőiről mesél, többek között arról a rokonról, aki a pápa orvosa lett.
Dömötör Endre, Miklya Anna: Quimby
A 33 éves zenekar 1993 óta hatszor lépett színpadra a Hajógyári-szigeten. A Quimby-könyv hat férfi felnövéstörténete, akik egyszerre zenész- és élettársak is. A kötet elmeséli, hogyan indult a legendás együttes a dunaújvárosi iskolából és milyen út vezetett a siker kapujáig. Kendőzetlenül mutatja be Kiss Tibi mélyrepülését – amivel nemcsak a saját, hanem a zenekar életét is veszélybe sodorta –, majd a frontember visszatérését és a jubileumi Aréna-koncertet. A szerzők a könyv első felében a zenekar regényes élettörténetét mesélik el, majd bemutatják a Quimby tagok portréját, amiket soha nem publikált fotókkal illusztrálnak.
Bródy János: Saját hangon
Bródy János az Illés-együttes tagjaként kétszer is, 1993-ban és 1994-ben játszott a Szigeten. A zenész 2021-ben ünnepelte 75. születésnapját, ennek alkalmából jelent meg a Saját hangon, amelyben olyan dalok szövegeit gyűjtötte össze, amelyeket a nem másoknak írt (pályafutása során több mint 800 dalszöveget szerzett). Ezekben a zenékben az a különleges, hogy pont 75 darabot tett ki, amelyekhez ráadásként csatlakozott a Mariana-árok című dal. A szövegek bizonyítékai annak, hogy Bródy nemcsak kiváló zenész, szövegíró és előadó, hanem költő, aki a műfaj sajátos formájában magas művészi színvonalon fogalmazza meg a ma emberében élő érzéseket, gondolatokat.
Ben Myers: GREEN DAY – Amerikai idióták és az új punkrobbanás
1994-ben a Music Television képernyőjén tűnt fel három amerikai srác, akik eljátszották a Basket Case című számukat. Négy év múlva pedig Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt és Tré Cool triója már a magyar közönség előtt léptek fel a Szigeten. A kötet nemcsak a zenekar alakulását és befutását követi nyomon, hanem magát a punk mozgalmat, és azt is, hogyan valósították meg a tagok együttes nevének jelmondatát: a lazulást, mintha füstfelhőn át szemlélnénk az eseményeket egy nyugis napon, amelyen tulajdonképpen abszolút semmi sem történik.
Patti Smith: Kölykök
Smith 1998-ban és 2004-ben lépett fel a Szigeten. Az amerikai énekes-dalszerző nemcsak a könnyűzene történetének egyik legfontosabb női előadója, hanem író, költő, képzőművész is, aki nem mellesleg Krasznahorkai László barátja, ráadásul Kosztolányit is olvas. Versei mellett Smith talán legszebb irodalmi munkája a National Book Awarddal jutalmazott Kölykök című, 2012-es önéletrajzi könyve, amiben lírai szépséggel mesélt a kultikus fotóssal, Robert Mapplethorpe-pal való szerelmi, majd baráti kapcsolatáról. “A kötet érzékeny beszámolója két ember művésszé válásának a hetvenes évek első felében. A könyvben Patti Smith felidézi, miként lökdöste Mapplethorpe-ot a fényképezés felé, szinte előbb, mint ahogy a férfi sejthette volna, hogy ezzel fog foglalkozni, nem pedig kollázsokkal. És ugyanúgy látta Mapplethorpe is jó előre, hogy Patti Smith-nek énekelnie kell, nem pedig festenie vagy rajzolnia" - mondta Turi Tímea a Magvető kiadótól a Kölykök kapcsán, amit mi a 2010-es évek legjobb könyvei közé soroltunk.
Tóth Júlia Éva: Borikönyv – Jelenetek Péterfy Bori életéből
Krétakör, Amorf Ördögök, Love Band, Terápia – Péterfy Bori nevét a színházkedvelőktől a nyári fesztiválok közönségéig (a Szigeten 2008-ban lépett fel először a Péterfy Bori & Love Band) mindenki ismeri. Nincs viszont még egy olyan rajongója, akit annyira közel engedett volna magához, mint a ma már családtagnak számító író, Tóth Júlia Éva. A kötet szerzője és az énekes sok száz órányi közös munkája és a Covid-időszak kellett ahhoz, hogy a Borikönyv (olvass bele), ez az őszinte, szórakoztató és felszabadító írás Péterfy Bori eddigi életének, pályájának, és úgy általában az elmúlt három évtized hazai underground szcénájának dokumentálásán túl valami többre is vállalkozzon.
Csapody Kinga, Jávor Bence, Gelencsér Milán: Na még mit nem?! – Halott Pénz – Történetünk, hajtól szívig
A zenekar védjegyévé vált klasszikus szófordulattal, Na még mit nem?! címmel jelent meg 2021-ben a Halott Pénz történetét bemutató kötet. A zenekar két éve ünnepelte tizennyolcadik születésnapját és bár a siker nem jött azonnal, tavaly a Sziget nagyszínpadán zenéltek, idén pedig a Puskás Arénában. A kötetből a bandatagok személyes történetei mellett kiderül, hogy ki honnan érkezett, milyen volt a sikerig vezető út, de azt is megtudhatjuk, hogy mi történik a turnébuszban.
Billie Eilish: Én, Billie Eilish
A kétszeres Oscar-díjas, kilencszeres Grammy-díjas, kétszeres Golden Globe-díjas amerikai énekes-dalszerző tavaly lépett fel a Sziget nagyszínpadán. 2021-ben megjelent életrajzi kötetében a magánéletébe is bepillantást enged. A Billie Eilish-jelenséget bemutató könyv egyszerre életrajz és fotóalbum, amely bemutatja az énekes külső és belső világát, megismerjük a gyerekkorát, és egy világkörüli turnét is.
Presser Gábor: Presser könyve I-II
A legendás LGT zenekar többször is játszott a Szigeten, utoljára 2007-ben, amikor negyvenezer ember előtt léptek fel. Presser Gábor, a Locomotiv GT billentyűse saját maga írta meg élete történetét, igaz a fényképekkel, dalokkal, jegyzetekkel és újságcikkekkel gazdagon illusztrált, több mint félezer oldalas kötet jóval több, mint egy zenészmemoár. Presser könyve olvasmányos, szellemes korrajz, ami fittyet hányva a kronológiára könnyed gesztusokkal ugrál az idősíkok között, miközben végig játszik a nyelvvel, annak zeneiségével, ritmusával, hangulataival. A kétrészes kötetben Presser mindvégig sztorizgat, kilép a jól ismert dalok mögül, mesél a zenekar és saját maga legnagyobb kudarcairól, szerelmekről bulikról, barátságokról és persze arról, hogyan íródtak a legendás LGT szövegek.