A világegyetemista, aki sosem volt műfajgyűlölő – Müller Péter Sziámi

A világegyetemista, aki sosem volt műfajgyűlölő – Müller Péter Sziámi

„Minden kincsem a szókincsem, egy jó szónál jobb nincsen" ‒ recitálja a Tuccutú! című dalában Müller Péter Sziámi. Szó, mi szó, volt ő már kubikos és kézbesítő, könyvtáros és kultúraszervező, takarító és nyelvtanár. Dolgozott forgatókönyvíróként, készített videoklipeket és filmeket. 1993 augusztusában Gerendai Károllyal megszervezte az első Diákszigetet – és azóta is ő zárja az eseményt az aktuális zenésztársaival. Vezetett színházat és operafesztivált, 2008 óta pedig a Baltazár Színháznál társulati tag. Szóval menedzsel és projektet irányít, játszik és énekel, legszívesebben mégis költőként gondol magára.

Fotó: Valuska Gábor

Vass Norbert | 2023. február 25. |

Először magyar-francia szakon szerzett diplomát, aztán film- és tévérendező szakra járt a Színház- és Filmművészeti Főiskolán ‒ ahol Deák Krisztina és Tarr Béla voltak az osztálytársai. A bölcsészkarral párhuzamosan az Artistaképző Főiskola bohócosztályát látogatta, a színművészeti mellett a Magyar Rádió szerkesztő-riporter kurzusát végezte el. Mások mellett Alfonzó és Rodolfó, Nádasdy Kálmán, Szabó István, Szinetár Miklós és Mester Ákos voltak a tanárai.

Hároméves kora óta ír verseket, és bár a dalszövegeit megzenésítő Dévényi Ádámmal duóban már tizenévesen színpadra állt, később pedig élvezettel merült el a hetvenes évek földalatti közegében, a rock and roll közelébe viszonylag későn – és ahogy pár nyilatkozatban utal rá, véletlenségből ‒ keveredett. Előbb a honi art punknak irányt mutató, Molnár Gergely és Hegedűs Péter vezette Spions színházszerű előadásainak volt a rendezője és a hangmérnöke.

A Spions bűvöletében zenekart alapító Kiss László, Menyhárt Jenő és Somoskői Lajos a legenda szerint elsősorban Molnár és Hegedűs Müllernél hagyott dalszövegeire voltak kíváncsiak, mikor meghívták maguk közé. Amikor viszont megmutatta nekik a saját költeményeit,

mindhármuk álla leesett.

Mivel közeledett az első nyilvános fellépés, Menyhárt pedig nem tudta vállalni, hogy ilyen rövid idő alatt megtanulja a sűrű ‒ poétikus, politikus és provokatív ‒ lírát, Müller maga énekelte el a szövegeit.

Először jótékony célból léptek közönség elé. Az 1980. szeptember 13-án, a Kulich Gyula téri (azelőtt és azóta újra Kálvária tér) pszichiátriai klinika udvarán tartott bemutatkozó bulijuk bevételét az intézményben kezelt kábítószerfüggő fiatalok javára ajánlották fel ‒ a jegyek árából tévét vettek nekik.

Az akkor még Orgazmus néven a húrokba csapó, később URH-ként (Ultra Rock Hírügynökség) elhíresült együttes azzal a nem szerény programmal lépett színre, hogy eltörlik a hetvenes éveket. A koncertek elején úgy hivatkoztak magukra, mint „négy megszállott ember, ebben a megszállott országban” ‒ a négy úgy értendő, hogy Müller hozta magával Salamon András dobost, Somoskői Lajos pedig viszonylag hamar kikerült a zenekar tagjai közül.

„Az URH zenéjénél – írta róluk 1981 januárjában a brit New Musical Express újságírója ‒ semmi jobbat nem hallottam közép-európai kirándulásom alkalmával. Vad, felajzó zenét csinálnak, aminek hajtóereje a csodálatosan dühös gitárfutamok által csak alig-alig kordában tartott kötetlen ritmus.”

Persze nem csak Chris Bohnt nyűgözte le az energikus csapat. Alig tucatnyi fellépésük alatt szép számú rajongótábor gyűlt a zenekar köré. Az URH szerepelt Müller Mi jut eszedbe az énekesnőről? című vizsgafilmjében, sőt, az énekes-dalszövegíró kijárt maguknak a főiskolán némi stúdióidőt, hogy rögzíthessék a számaikat. Aztán fél év intenzív sugárzás után az Ultra Rock Hírügynökség elhallgatott. Ahogy Müller a Film, Színház, Muzsika 1985. október 12-ei számában kifejti, el akarták kerülni az omegásodást. „Az URH azért szűnt meg ‒ tette hozzá az 1989 decemberi Alte-Rock hasábjain ‒, mert

elegünk lett abból az úgynevezett sikerből, ami övezte a dolgot.”

Az URH után Müller új utakat keresett. Hogy mit szeretett volna megvalósítani, azt az Ifjú Kommunista 1986. április 1-jei számában a következőképpen vázolta föl: „valami szokatlant, három-négy frontemberrel. Zenés színházat, dramaturgiával, egy uniszónó kórussal, olyan muzsikát, ahol az emberi hang úgy funkcionál, mint egy hangszer”. Sikerült. Jávorszky Béla Szilárd és Sebők János A magyarock története 2. című könyvükben „a nyolcvanas évek elejének egyik legegyénibb hangvételű zenekara”-ként jellemzik a Kontroll Csoportot – azt a formációt, ahol Müller pályája folytatódott az URH után. Az egyéni hangvételhez nagyban hozzájárultak a dalszövegek. „Megfelelően érzékeny emberek a megfelelő időben a megfelelő módon viselkedtek – írta róluk Szőnyei Tamás ‒, dalokat dobtak ki magukból, és minden soruk érvényes volt. Talált. A legtöbbet érték el, amit popzene elérhet. Táncolhattál rá, énekelhetted, miközben befészkelte magát az agyadba, szabadságot, szerelmet, költészetet árasztott, s ezért szeretni kellett ‒ vagy éppen utálni, ha a másik oldalon álltál.” Ám, amint Müller is utalt rá a fentebb idézett interjúban, nem sokáig volt fenntartható a mágikus akrobatika.

Egy ideig a Sziámi élén énekelt tovább, a nyolcvanas évek második felében aztán Amszterdamba költözött, a következő évtized elejét pedig egy zalai kistelepülésen, Nemesrádón töltötte ‒ ott szervezte újjá a Sziámit, amely számos inkarnációt és felállást élt meg. A tán legmeghatározóbb alkotótársa, Gasner János 2009-es halála óta Müller az AndFriends nevű formációval viszi színpadra a dalait. A legutóbbi időkig sokat szerepelt Szakcsi Lakatos Bélával (Pianissimo! duó), és előszeretettel énekel Kirschner Péter oldalán is (Felevad duó). 2019 őszén az Erkel Színházban adott ÉletHű koncertet, amelyen számos zenésztársa vendégeskedett.

Müller Péter Sziámi dalköltői működésének átlátásához

a találkozás talán a legfontosabb kulcsfogalom.

Ennek jegyében hívott a 2004 őszén induló Songwriters’ Club estekre évadokon át költőket és előadóművészeket. Bérczesi Robitól Kemény Istvánig, Karafiáth Orsolyától Ujj Zsuzsiig, Peer Krisztiántól Őz Zsoltig, Térey Jánostól efZámbó Öcsiig számos alkotó vendégeskedett a gyertyafényes alkalmakon, amelyeken mindig friss dalszövegek várták a közönséget az asztalon.

A műfaji sokszínűség jellemző Sziámi mindenkori formációira, és tapasztalt Világegyetemistaként előszeretettel látogat meg más előadói univerzumokat is. Írt már szöveget Janicsák Vecának, Koncz Zsuzsának, Polgár Odettnek, Szinetár Dórának, Vikidál Gyulának és Zsédának. Folyóiratok és antológiák közölték a verseit, fordított gyerekkönyveket, Leonard Cohen-interjúkötetet, illetve számos musicalt – például az Elisabethet, a Ghostot, a Mozart!-ot vagy a Pán Pétert ‒, a Mária evangéliumához, a Doctor Herzhez, az Isten pénzéhez, a Szentivánéji álomhoz, a Tajtékos dalokhoz, valamint a Vadak Urához pedig maga írt dalszöveget.

A Jó, ha van című, 2005-ben megjelent, folytatható gyerekversének részlete szerintem jól összefoglalja az alkotáshoz való viszonyát:

„Jó, ha van egy ötleted,
Orromra is kötheted.
Ábrándozzunk együtt róla,
Jó, ha van rá egy félóra.”

Előfordul persze, hogy ennél jóval hosszabb időre belefeledkezik. 2006 márciusában, az Insomnia Fesztiválon 48 órán át volt egyfolytában a budapesti Gödör színpadán ‒ ezzel Guinness rekordot döntöttek a zenésztársaival.

A 2021 áprilisában zárult, Napidal Sziámival című projektje ugyancsak rekordgyanús. 2020. április 24-én került fel a YouTube-csatornájára az a videó, amelyben metronóm-ütemre szaval végig egy szöveget, majd arra buzdítja a megtekintőket, hogy legyenek a szerzőtársai: készítsenek az általa írt sorokra zenét. A nem mindennapi, egy éven át minden nap jelentkező kihívás keretében ezernél is több dal született. Zeneovisoktól Kossuth-díjasokig terjed a játszótársak köre. Bérczesi Robi, Csorba Lóci, a Kaláka, Leskovics Gábor, Másik János és Takáts Eszter is küldött dalvideót. Valamint sok-sok zeneszerető vagy a dalszerzéssel még csak most ismerkedő előadó. A projekt hozadéka az is, hogy Sziámi hatvan év után befejezte egy gyerekkorában elkezdett versét. Ki tudja, egyszer talán egy verseskötettel is meglep majd minket.

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

...
Szórakozás

Egyedi Péter: Kiadni magad ijesztő dolog és önterápia is

Versről és dalszövegről, Péterfy Borinak írt slágerről, a magyar és angol szövegek közti különbségekről is beszélgettünk az énekes-dalszerzővel. Az a.dal.szöveg podcastban Egyedi Péter volt a vendégünk.

...
Szórakozás

“Engem békében neveltek fel” - Lázár Tesók: Jó éjszakát

A Lázár Tesók létének egyik lényege, hogy nem hagyják elveszni azokat az alkotói energiákat, melyeket már nem képesek az Esti Kornél világába injektálni.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

Hírek
...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Luca: Már egy hete szélcsend van

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Hírek

Megdöbbentő ítéletet hozott a bíróság Harvey Weinstein, a hollywoodi csúcsragadozó ügyében

...
Hírek

Az Artportal nem egyszerűen megszűnt, hanem már el sem érhető az interneten