5 szakácskönyv a régi magyar konyhából: válogass több száz éves receptekből

5 szakácskönyv a régi magyar konyhából: válogass több száz éves receptekből

Meglepnéd a családot, és érdekel a magyar konyha története is? Így lesznek a régi receptek teljesen újak, és még fel is dobod a menüt valami izgalmassal.

sa | 2024. június 19. |

Hogyan főzött egy 18. századi nemesasszony Erdélyben? Mi került a magyar polgárcsalád asztalára az első világháború előtt? Miért írt álnéven szakácskönyvet Jókai Mór? És hogyan bukkant fel évtizedek múltán egy kiadásra váró szakácskönyv kézirata – a padlásról? Öt könyvet ajánlunk régi-új receptekkel.

Elfeledett magyar konyha ‒ A legfontosabb magyar ételek Jókai Mór szerint

A Telex újságírója, Ács Bori pár éve rátalált Jókai Mór 1862-ben kiadott receptjeire, és szisztematikusan végig is főzte őket. Ebből született az Elfeledett magyar konyha című kötet, amiről podcastban beszélgettünk a szerzővel.

Ács Borit kérdeztük arról, miért Kakas Márton álnéven publikálta szakácskönyvét Jókai, mi az „eredeti” magyar konyvha és miért teljesen más, mint hisszük. És arról is, miért kellett megkóstolnia mindent, és mit szólt a családja a kísérletező kedvéhez.

Beczkóyné Kner Piroska, Parti Nagy Lajos: Árnyékporocska + Szakácskönyv

Beczkóyné Kner Piroska, Parti Nagy Lajos
Árnyékporocska + Szakácskönyv
Magvető, 2021, 468 oldal
-

Kner Piroska a Gyomai Kner Nyomda alapítójának, Kner Izidornak volt a legfiatalabb húga. 1877-ben született Gyomán, élete nagyobb részében háziasszonyként élt Rákosligeten. 1915-ben, a kor divatjának megfelelően, ő is írt egy ma is tökéletesen használható szakácskönyvet, ám hiába remélte, hogy a családi kiadónál megjelenik, valahogy mindig hátrébb sorolódott az ő könyve. Az első világháború és az azt követő válságos időszak aztán végképp elsodorta, hisz addigra a spórolós szakácskönyvek ideje jött el. Kner Piroska kézirata a rákosligeti ház padlására került sok más holmival együtt, míg évtizedekkel később a ház új tulajdonosa ráakadt. A szakácskönyvet kísérő kötetben Parti Nagy Lajos idézi meg Kner Piroska életének fontosabb mozzanatait a családi levelezés és más dokumentumok alapján. 

Wesselényi Kata: Gazdasszonynak szükséges könyv 

Wesselényi Kata
Gazdasszonynak szükséges könyv
Attraktor, 2018, 106 oldal
-

A kötetben egyedi ritkaság, a 18. századi erdélyi nemesasszony, Wesselényi Kata házi kéziratos szakácskönyve található, korabeli receptekkel, ételkülönlegességekkel, a már elfeledett régi magyar világ ebédlőasztalára került fogások elkészítésének csínja-bínja. A kötetet szószedet és utószó teszi teljessé.

Saly Noémi: Kalán lisztel stábold bé - Szerecsek Anna szakácskönyve Vajdahunyad, 1848 körül

Saly Noémi
Kalán lisztel stábold bé - Szerecsek Anna szakácskönyve Vajdahunyad, 1848 körül
Ab Ovo, 2022, 253 oldal
-

„Végy egy ártatlannak tűnő erdélyi szakácskönyvet a 19. század közepéről. Írd be tulajdonosa nevét meg a települést a Google keresőjébe. Ezen a ponton Bem apó Petőfivel súlyosbítva behajtat Vajdahunyadra, és kéziratod szerzőjénél ebédel. A tojásos pityókával együtt rád szakad két asszonysors és maga a történelem. De mi is az, hogy erdélyi konyha? Teszünk az ételbe csombort meg tárkonyt, és kürtőskalács a desszert? Hát a magyar? Szügyig gázolunk rántásban és paprikás-hagymás szalonnazsírban?” Saly Noémi

Horváth Ilona: Szakácskönyv

Horváth Ilona
Szakácskönyv
Szalay Könyvek, 2022, 447 oldal
-

Horváth Ilona szakácskönyve a Kádár-kori magyar gasztronómia alapművévé vált. Generációk tanultak belőle sütni-főzni, s egy időben szinte minden háztartásban fellelhető volt egy-egy féltve őrzött példánya. Az évek hosszú sora alatt aztán eltűnt a szemünk elől. Pedig érdemes fellapozni, mert amellett, hogy retro és nosztalgikus, tényleg tele van jó kis receptekkel.

Nyitókép: Unsplash

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

A töltött káposztától a nemzeti szuverenitásig: hová tűnt a magyar konyha?

Mit kezdhetünk a 160 évvel ezelőtti ételekkel ma? Jókai Mórt és Ács Bori gasztroújságírót a kolozsvári töltött káposzta és a perec is összeköti. A Könyves Magazin podcastjában Ács Borival, a Telex újságírójával beszélgettünk. 

Fotó: Ajpek Orsi / Telex

...
Zöld

Tányérunkon a változás - a konyhádban is törődhetsz a bolygóval

Az étkezési kultúra megváltoztatása segítheti a fenntarthatóságot a WWF legfrissebb, Közép-Európában végzett felmérése szerint. Ehhez a változáshoz ajánlunk szakácskönyveket. 

...
Beleolvasó

Mautner Zsófi receptjeivel két évszak teszi tiszteletét a konyhádban

Túl a plafonon podcast augusztusi vendége Mautner Zsófi főzőnő, ízelítőként a receptjeiből osztunk meg kettőt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

...

Kárhozatra születnek az ork csecsemők? [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/1.]

...

A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

...

Szél Dávid: A szülőség nem egy megoldandó probléma [Podcast]

Polc

A székely időutazó, a megbicskázott regényszerkezet meg a rütyü

...

Egy mai fotelfilozófus sem ér többet egy középkori hóhérnál

...

"A tested története vádirat a politikatörténet ellen" - 5 idézet a hét könyvéből: Akik megölték az apámat

...

Nehéz levetkőzni, ha valakire a családjában is idegenként tekintenek

...